16 Ocak 2020 ,Perşembe
Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ Prof. Dr. Faruk Gürbüz:Edepsiz edebiyat olmaz

Prof. Dr. Faruk Gürbüz:Edepsiz edebiyat olmaz

Türkiye Yazarlar Birliği Erzincan Şubesi tarafından düzenlenen seminerde konuşan Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Faruk Gürbüz “Edebiyat edeptir. Edebi olmayan eserlere edebi demek mümkün değildir” dedi.
Diyanet Gençlik Merkezinde düzenlenen “Dil ve estetik” konulu seminerde konuşan Prof. Dr. Faruk Gürbüz, “Kur’an’daki ses uyumu ve belagati örnek göstererek şiir ve edebi metinlerdeki uyumu anlattı.

Hem mana, hem ses, hem de anlam itibariyle edebi eserler büyüleyici olmalıdır.” dedi.
Faruk Gürbüz Konuşmasının bir bölümünde ise: “Bütün insanlık ve meslek erbabının derdi güzele koşmaksa, edebiyatçının derdi de kaba saba bir şey ortaya koymak değil, zarif, insicamı düzgün kaliteli eserler üretmektir. Beni, gerçek şairlerin şiirleri büyülemektedir. Eğer okuduğumuz şiir değil ise bu insanı etkilemekten, büyülemekten uzaktır.
Günümüzde şiirin tanımı yapılamamaktadır. Şiiri tanımlayamazsak, neyin şiir olduğunu tanımlayamayız. Neyin şiir olmadığını tanımlayabiliriz. Bir şeyin ne olduğunu anlatamıyorsak, ne olmadığını anlatabiliriz. Bu da çok kolaydır. Bu yolla neyin edebiyat, neyin edebiyat olmadığını açıklayabiliriz. Mehmet Akif’in dediği gibi “edepsizliğin başladığı yerde edebiyat biter.” O halde edebiyatı edeple bağdaştırarak eserler üretebiliriz.” şeklinde konuştu.
TYB Erzincan şubesince düzenlenen programa çok sayıda akademisyen, şair, yazar ve öğrenci katıldı.

Diğer Haberler

“Memleketimizi Tanıyalım”

Erzincan’ın Tercan İlçesi Başbudak İlkokulu öğrencileri “Memleketimizi Tanıyalım” etkinliği adı altında Erzincan İli Damızlık Koyun …

Hocabey ve Kızılay’da hedef 2023

Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, Hocabey ve Kızılay mahallelerinde yapılması planlanan kentsel dönüşüm projesine ilişkin …