Untitled Document
 
 
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ ERZİNCAN ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLANANLAR

  Untitled Document
  Untitled Document
  Engelli İnsanların Yaşadığı Sorunlar Tüm İnsanların Ortak Sorunudur

  Engelli İnsanların Yaşadığı Sorunlar Tüm İnsanların Ortak Sorunudur

  Tarih 02 Aralık 2011, 18:08 Editör

  Erzincan Valisi Selman Yenigün, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle yayınladığı mesajında "Engellilerin normal bir hayat sürmeleri ancak toplumsal duyarlılık oluşturulmakla mümkündür" dedi.

     Vali Yenigün, açıklamasında "Engellilik konusu yalnızca engelli bireyleri ve ailelerini değil, toplumun tüm kesimlerini yakından ilgilendiren önemli bir konudur. Her sağlıklı insan bir engelli adayıdır. O grup içerisine hepimiz girebiliriz. Bu düşünce içerisinde Engellilerin normal bir hayat sürmeleri ancak toplumsal duyarlılık oluşturulmakla mümkündür.
  Birleşmiş Milletler tarafından Engelliler Günü olarak kabul edilen 3 Aralık tarihi, engellilerin hakları, kazanımları ve yaşam standartlarının geliştirilmesi açısından önemli bir gündür. Esasen engelli bireyleri sadece bir günle hatırlamayıp 365 gün bu konuyu ele almamız ve daha yeni çözümler nasıl üretmenin çaresini aramamız gerekiyor. Engelli insanların yaşadıkları sorunlar sadece kendilerinin değil; ailelerinin, çevrenin, toplumun, kısacası tüm insanların ortak sorunudur. Bir insanın engelli olmasının; onun diğer insanlar gibi yaşaması, sıkıntı ve zorluklara rağmen başarılı olması için yaşama sevincini hiçbir şekilde kaybetmemesi gerekmektedir.
   Modern dünyada, modern çağda engellisine fırsat veren, eğitim veren ülkeler gelişmiş ülkelerdir. Çağdaş dünyanın geldiği ileri noktada engelli vatandaşlarımıza, eğitim, istihdam, barınma, rehabilitasyon ve bakımının sağlanması, ailelerinin desteklenmesi, özürlülerimizin üreten bireyler olarak kendi kendilerine yeterli duruma gelmeleri yaşam şartlarının iyileştirilmesi ve kolaylaştırılması sosyal devletin asli görevidir.Devletimiz, engellilerin topluma kazandırılmasını, kişisel ve sosyal haklardan tam ve eşit ölçüde faydalanmalarını sağlamak amacıyla evrensel ölçülere paralel düzenlemeler getirmiş ve engelli vatandaşlara yönelik gerekli çalışmaları yapmakta ve geliştirmektedir. Bu anlayış doğrultusunda engellilerin eğitimi, sosyal hayata entegrasyonu, barınması için her türlü imkânlar sağlanmıştır. Ayrıca iş göremez durumda olan ve ihtiyaçlı olan engelli bireyler ekonomik olarak desteklenmektedir.
  İlimizde engellilere yönelik birçok çalışma farklı kurum ve kuruluşlarca yürütülmektedir. Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde resmi olarak hizmet veren 2 adet özel eğitim kurumu mevcuttur. 7-15 yaş arası öğretilebilir 67 zihinsel engelli öğrencinin eğitimi 6 öğretmen eşliğinde Zeynep Mustafa Han Eğitim Uygulama Okulunda ve 15 yaş üzeri 44 zihinsel engeli bireyin eğitimi de 15 öğretmen eşliğinde Sümer İş Okulunda devam etmektedir.
  İlimizde ayrıca Milli Eğitim Müdürlüğü denetiminde Engelli bireylerin eğitilmesi için sivil toplum kuruluşlarınca ve kişilerce işletilen Uzmanlar Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, Özel Hayat Verim Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, Türk Kızılay'ı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ve Özel Doğu Işık Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi olmak üzere 4 adet özel, Özel Eğitim Kurumu hizmet vermektedir. Bu özel, Özel Eğitim Kurumlarında toplam 49 öğretmen eşliğinde 712 öğrenciye eğitim verilmektedir.
  Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü 75.Yıl Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinde 13 yaş üzeri Zihinsel engelli 62 bayana hizmet vermekte olup; ayrıca POLİCAN Özel Bakım Merkezinde 18-75 yaş arası 24 bireye hizmet verilmektedir.
  Sosyal Hizmetler il Müdürlüğünce ailelerince evde bakımı yapılan bireylere 2011 yılı Kasım Ayı itibari ile 1.653 kişiye evde bakım ücreti ödemesi yapılmaktadır. Evde bakımı yapılan kişi başına net 599,21 TL olmak üzere 2011 yılı başından bugüne kadar toplam 9.418.531,31TL evde bakım ücreti ödemesi yapılmıştır. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Kıymetli Erzincanlıları, engellilerimiz konusunda daha duyarlı olmaya ve onların sorunlarının çözümüne katkıda bulunmaya çağırıyorum" dedi.

  Bu haber 1493 defa okunmuştur.

  Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

  BÖLGE HABERLERİ

  Milletvekili Av. Bayram Araştırma Komisyonu üyesi seçildi

  Milletvekili Av. Bayram Araştırma Komisyonu üyesi seçildi TBMM Genel Kurulu'nda FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi ve faaliyetlerini araştırması için kurulan Meclis A...

  ÖZSOY AİLESİNİN MUTLU GÜNÜ

  ÖZSOY AİLESİNİN MUTLU GÜNÜ Erzincan'ın tanınmış ailelerinden Gazeteci Yazar Kazım Erdem Özsoy'un torunu, Kazankaya Gazetesi Sahibi Mus...

  HAVA DURUMU

  Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

  Untitled Document Untitled Document
  Untitled Document
     
  Erzincan Kazankaya Gazetesi
  Tel: 0446 - 223 78 28 Adres: Merkez Çarşısı 5.Sk.No:82 ERZİNCAN

  Görsel Tasarım: B-G Media©2010 - Altyapı: Mydesign