25 Temmuz Perşembe , 2024
Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ 100’ÜNCÜ YILI KUTLANDI

100’ÜNCÜ YILI KUTLANDI

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Erzincan’a gelişinin 100. yıl dönümü törenle kutlandı.
Erzincan Belediyesi önünde düzenlenen program kapsamında düzenlenen tören, Ulu Önder Atatürk’ün 100 yıl önce Erzincan’da karşılanışını sembolize eden temsili Türk Bayrağının, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünce görevlendirilen sporcu öğrenciler tarafından tören alanına getirilmesiyle başladı. Ardından Erzincan Valisi Ali Arslantaş, 3. Ordu İd. Kur. Yarbaşkanı Tuğg. Bülent Temizer ve Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunuldu.

Akabinde saygı duruşunda bulunularak, 3. Ordu Komutanlığı bölge bandosu tarafından çalınan İstiklal Marşı ile Türk Bayrağı göndere çekildi.

Düzenlenen törende bir konuşma yapan Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun,
Büyük komutan devlet adamı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Erzincan’ımıza gelişinin 100.yıl dönümündeyiz.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk Amasya Genelgesini yayımladıktan sonra Erzurum kongresine katılmak için yola çıktığında Erzincan’a da gelerek 1 gece konaklayıp Erzurum’a geçmiştir.
Atatürk Erzincan ziyareti esnasında kendisini karşılayan Müdafaa-i Hukuk Cemiyetinden İstiklal Madalyası sahibi Hacı Fevzi Efendi’yi Erzurum ve Sivas Kongrelerinde yanı başından ayırmamıştır.

ERZİNCAN’IMIZI ONURLANDIRMIŞTIR

Gazi Mustafa kemal Atatürk şehrimize 4 kez gelip Erzincan’ımızı onurlandırmıştır. Her gelişinde Erzincanlılara vakit ayıran Atatürk, Erzincan’a ve Erzincanlılara verdiği önem ve değerin açık bir göstergesidir.Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atılması yolunda vatan ve millet aşığı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün izlediği her adım bizlere örnek olmalı onun yolunda ilerlemek onun ülkü ve ilkelerini devam ettirmek en büyük hedefimiz olmalıdır.
Samsundan başlayan kutlu mücadele Havza ve Amasya’da kurtuluş mücadelesinin yöntemini belirlemiş ,meşalesini ateşlemiştir.Erzincan’ın ve Erzincanlıların desteği Milli mücadeleye güç katmış , ümit vermiştir.
Cumhuriyetin ilanından sonrada Erzincan’ımızı ziyaret eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk Erzincanlılar için “Erzincan’ın az zamanda layık olduğu ve Cumhuriyetin kendisinden beklediği mertebede nur ve feyz kaynağı olacağına tamamen inanıyorum” demiştir.

EMANET EHLİNDE, ERZİNCAN HEP BİRLİKTEDİR

Erzincan geçmişte olduğu gibi aynı milli ruh ve aynı inanç ile buradadır. Dün olduğu gibi bugün de Milli bir müdafaa gerektiğinde hazır nazırdır. Emanet ehlinde, Erzincan hep birliktedir. Bu vesile ile Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Erzincanımıza gelişinin 100. yıl dönümünü o günkü ruhla,heyecanla yaşıyor; başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere milli mücadelemizden bugüne kadar Vatan ve Millet uğruna canını veren tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor hepinizi saygı ile selamlıyorum.Ne Mutlu Türk’üm Diyene diyerek konuşmasını tamamladı. Yapılan konuşmanın ardından tören sona erdi.

Diğer Haberler

“Gözümüz Olun” Projesi İşbirliği Protokolü İmza Töreni Düzenlendi

Erzincan’da huzur ve güven ortamının daha da arttırılması amacıyla Vali Hamza Aydoğdu başkanlığında, “Gözümüz Olun” …

Tanoğlu, Hukuki Süreç Başlattı

Erzincan’da faaliyet gösteren Ajans Erzincan isimli haber sitesinde yayınlanan haberlerle ilgili olarak Erzincan Ticaret ve …