24 Haziran Pazartesi , 2024
Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ “Ahıska Türkleri ve Sürgündeki Aşıklık Geleneği” Temalı Konferans Verildi

“Ahıska Türkleri ve Sürgündeki Aşıklık Geleneği” Temalı Konferans Verildi

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesinde 15. yıl etkinlikleri kapsamında “Ahıska Türkleri ve Sürgündeki Aşıklık Geleneği” temalı konferans verildi. Türk Dili ve Edebiyat Kulübü tarafından düzenlenen konferansta konuşmacı olarak Prof. Dr. Ali Kafkasyalı yer aldı.Erdoğan Büyükkasap Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen konferansa Rektör Prof. Dr. Akın Levent, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. A. Ercan Ekinci, Prof. Dr. Adem Başıbüyük, Genel Sekreter M. Cihat Özgenel, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ekrem Köksal, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.
Konferansın açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Ekrem Köksal, Ahıska’ya yakın bir konumda olan Ardahan’ın Posof ilçesinde ilk öğretmenlik görevini yaptığı sıralarda Ahıska’ya gittiğini belirterek, orada yaşayan canlı tanıklardan edindiği bilgiler dahilinde savaş yıllarında sürgün edilen Ahıska Türklerine değindi.
Prof. Dr. Ali Kafkasyalı ise konuşmasında Ahıska Türklerinin sürgün edilmelerinin arka planı ile sürgün edilen halkın ve onların gülüşünün ve gözyaşının tercümanı olan aşıkların başından geçenleri ulaşabildiği yabancı kaynaklardan yola çıkarak, bu konferansla gençlere ve aydınlara ulaşmayı amaçladığını söyledi.
Tarihsel süreçte Ahıska Türklerinin yerleşim yerleri hakkında bilgiler veren Kafkasyalı, 1828 Türkmençay anlaşmasının, İran coğrafyasında yaşayan Ermenilere mal varlıkları ile birlikte Kafkasya’nın istenilen yerlerine göçebilme hakkı vermesinden dolayı Ahıska Türkleri için dönüm noktası olduğunu belirtti.
Kafkasyalı, konuşmasının devamında Ahıska’da üç Türk ozanı Aşık Oruç, Aşık Mevlüt ve Aşık Göygöz gibi Ahıska’daki Aşıkları ve aşıklık geleneği hakkında dinleyicileri bilgilendirdi. Programın sonunda Rektör Prof. Dr. Akın Levent, Kafkasyalı’ya çiçek takdim etti.

Diğer Haberler

Tanoğlu’ndan Ramazan Bayramı Kutlama Mesajı

Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tanoğlu Ramazan Bayramı münasebetiyle bir mesaj …

ERZİNCAN’DA DEĞİŞİM ARZUSU VE İSTEĞİ KAPALI MEKÂNLARA SIĞMIYOR

Erzincan Bağımsız Belediye Başkan Adayı Yüksel Çakır,  seçim çalışmaları kapsamında Halit Paşa Mahallesinde mahalle sakinleri …