23 Haziran Pazar , 2024
Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ Aksun’dan Deprem Şehitliği Anıtına Ziyaret

Aksun’dan Deprem Şehitliği Anıtına Ziyaret

Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, kentte 27 Aralık 1939’da yaşanan büyük Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımızın defnedildiği Piri Sami Hazretleri Türbe ve Mezarlığı’nda bulunan 1939 Erzincan Deprem Şehitliği Anıtını ziyaret ederek dua etti.Belediye Başkanı Bekir Aksun, şehitlik anıtında dua ettikten sonra burada bir açıklama yaptı. Başkan Aksun yaptığı açıklamasında şunları ifade etti; “Çok değerli Erzincanlı hemşehrilerim 1939 Erzincan depreminin yıl dönümü münasebetiyle şu anda 1939 deprem anıtımızın önündeyiz.
Erzincan’ımız çeşitli tarihlerde depremlerle karşı karşıya kalmış deprem kuşağı üzerinde olan bir şehir. En son 1992 depremindeki şehitlerimiz var, bundan önce de 1983’te deprem şehidimiz yok ama yine bir deprem yaşamışız.
1939’da şiddetli yaşadığımız depremde 40 bine yakın Şehit vermişiz. Erzincan’ımız tabiri caizse yerle bir olmuş o zaman. İnsanların mecali kalmadığı için Şehitlerini bile defin yapmak da çok zorlamış o günkü şartlarda. – 30 derecenin üzerinde soğuk olduğu konuşuluyor ve o günkü Valimiz bugün burada gördüğümüz Deprem Anıtı’nın altında Deprem Şehitlerini rivayete göre 2000-4000 arasında buraya definlerin yapılmasını sağlamış bir çok aile maalesef Şehitlerini toprağa vermekten bile acze düşmüş. O günkü şartlarda yaklaşık bine yakın insanımızı böyle usulüne uygun toprağa verebilmişiz gerisinin tamamı maalesef bahara kadar kaldıkları söylenen yerler var.
Erzincan’da bu badireler 1992’de de tekerrür etti. Yapılan son inşaatlarda depreme dayanıklı, depremin standartlarına uygun imalatlar yapıldığı için bu önümüzde inşallah bir deprem beklemiyoruz ama olduğunda da şehrimizin depreme hazırlıklı olduğu düşüncesindeyiz.
1992 depreminde makyajlanmış olan birkaç binanın acilen yıkılması gerekiyor bunları da Çevre Şehircilik Bakanlığımız inşallah gereğini yapacaktır.
Bizim Erzincan Belediyesi olarak talebimiz Çevre Şehircilik Bakanlığımızdan da yıkıldıktan sonra yapılıyor ama bir sürü canımız gidiyor bu tür problemli olan makyajlanmış binaların tespitinin yapılıp uzun vadeli kredilerle bir an önce yıkılıp yapılması noktasında raporumuzu sunduk.
İnşallah gereğini sayın Bakanımız talimatlarıyla gerçekleştirir. Erzincan’ımız %100 depreme hazır hale gelen bir şehir statüsüne kavuşmuş olur.
Ben şimdiden geçmişte Rahmeti Rahman’a kavuşan tüm Deprem Şehitlerimizi Rahmetle anıyorum, yakınlarına başsağlığı diliyorum.
Erzincan’ımıza da böyle bir badirenin inşallah vuku bulmaması için Yüce Mevlaya dua ediyoruz.
Tüm hemşehrilerime selam ve saygılarımı sunuyorum. İyi ki varsınız.” diye konuştu.

Diğer Haberler

Tanoğlu’ndan Ramazan Bayramı Kutlama Mesajı

Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tanoğlu Ramazan Bayramı münasebetiyle bir mesaj …

ERZİNCAN’DA DEĞİŞİM ARZUSU VE İSTEĞİ KAPALI MEKÂNLARA SIĞMIYOR

Erzincan Bağımsız Belediye Başkan Adayı Yüksel Çakır,  seçim çalışmaları kapsamında Halit Paşa Mahallesinde mahalle sakinleri …