Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ Ata’nın Erzincan’a Gelişi Kutlandı

Ata’nın Erzincan’a Gelişi Kutlandı

Mustafa Kemal Atatürk’ün Erzincan’a gelişinin 101.yıl dönümü düzenlenen törenle kutlandı. Erzincan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’ne bağlı sporcular ellerindeki Türk Bayrağı ile Şehit Enes Bediz Meydanından Belediye binası önündeki Atatürk Anıtı’na kadar yürüdü.
Atatürk anıtına çelenk sunulmasıyla başlayan törene, Erzincan Valisi Mehmet Makas, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ali Ekiyor, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, Kamu Kurum ve Kuruluşları, Askeri Erkan, Muharip Gaziler, Emniyet Mensupları, Jandarma Mensupları, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünce seçilen bir grup sporcu, öğrenciler, Sivil Toplum Kuruluşları ve vatandaşlar katıldı.
Saygı duruşunda bulunulması ve akabinde 3. Ordu Komutanlığı bölge bandosu tarafından çalınan İstiklal Marşı ile Bayrak göndere çekildi. Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, günün anlam ve önemine ilişkin olarak yaptığı konuşmasında; “Bugün burada Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Erzincan’ımıza ilk gelişinin 101.yıl dönümü vesilesiyle toplanmış bulunmaktayız.

Baş Komutan, Büyük Devlet Adamı Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Erzurum Kongresi’ne katılmak üzere 1 Temmuz 1919 yılında Erzincan’ımızı şereflendirmiştir. 4 kez şehrimize gelerek Erzincanlıları onurlandıran Gazi Mustafa Kemal Atatürk her gelişinde hemşehrilerimize vakit ayırarak bu kadim şehre verdiği değeri göstermiştir. Ayrıca ziyaretleri esnasında kendisini karşılayan Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti üyesi İstiklal Madalyası sahibi hemşehrimiz Hacı Fevzi Efendi’yi de Erzurum ve Sivas kongrelerinde yanından ayırmamıştır.
Milli Mücadele sürecinde gösterdiği üstün başarı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atılması yolunda ki gayreti, çalışma azmi, belirlemiş olduğu ilkeler, izlediği her adım bizlere örnek olmalı, onun yolunda ilerlemek onun ülkü ve ilkelerini devam ettirmek en büyük hedefimiz olmalıdır. Samsun’dan başlayan kutlu yürüyüş Havza ve Amasya’da Kurtuluş mücadelesinin yöntemini belirlemiş, meşalesini ateşlemiştir. Erzincan’ın ve Erzincanlıların desteği Milli Mücadeleye güç katmış, ümit vermiştir. Erzincan, geçmişte olduğu gibi aynı milli ruh ve aynı inanç ile buradadır. Dün olduğu gibi bugünde milli bir müdafaa gerektiğinde hazır ve nazırdır. Erzincan vatanperverliğin, kardeşliğin şehridir.
Ülkemizin her köşesinde olduğu gibi Erzincan’ımız da kulağı mazide, gözü atide, Ulu önderin izinde, gösterdiği hedefe belirlediği ilkeler çerçevesinde muasır medeniyetler seviyesine ulaşmak için gayret etmektedir. Bu vesile ile Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Erzincan’ımıza teşriflerinin yıldönümü heyecanla yaşıyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Silah arkadaşları olmak üzere Milli Mücadelemizden bugüne kadar vatan, millet ve mukkadesat uğruna canını veren tüm şehitlerimizi rahmet ile anıyor, gazilerimize sağlıklı uzun ömürler diliyor saygıyla selamlıyorum. Ne mutlu Türk’üm diyene!” dedi.

Diğer Haberler

“Gözümüz Olun” Projesi İşbirliği Protokolü İmza Töreni Düzenlendi

Erzincan’da huzur ve güven ortamının daha da arttırılması amacıyla Vali Hamza Aydoğdu başkanlığında, “Gözümüz Olun” …

Tanoğlu, Hukuki Süreç Başlattı

Erzincan’da faaliyet gösteren Ajans Erzincan isimli haber sitesinde yayınlanan haberlerle ilgili olarak Erzincan Ticaret ve …