Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ BAYIRBAĞ’DA SU SORUNU ÇÖZÜLDÜ

BAYIRBAĞ’DA SU SORUNU ÇÖZÜLDÜ

Erzincan’ın Bayırbağ Köyünde son yıllarda artan nüfus ile birlikte insanların yaşadığı su sıkıntısını gidermek amacıyla Üzümlü Kaymakamlığı tarafından gerçekleştirilen ve yaklaşık 18 Bin 500 metrelik su isale hattı yenileme çalışmalarında sona gelindi.Erzincan’ın Üzümlü İlçesine bağlı Bayırbağ Köyünün büyük sorunu olan içme suyu isale hattı yenileme çalışmalarında sona gelindi. Üzümlü Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından Haziran ayında gerçekleştirilen ihale ile 18 Bin 500 metrelik yeni isale hattı ile döşendi. Gerçekleştirilen çalışmaları yerinde inceleyen Köy Muhtarı Yaşar Eser, köyümüzde son yıllarda yaşanan içme suyu sıkıntısının giderildiğini söyledi. Son yıllarda köy nüfusunun artması sonucunda su sorunu yaşanmaya başlandığını ifade eden Muhtar Yaşar Eser, ” İl Özel İdaresi ve Üzümlü Kaymakamlığı bu duruma duyarsız kalmadılar. Haziran ayında gerçekleşen ihale ile hemen işe başlayan müteahhit çalışmalarını hızlı bir şekilde sürdürdü. Yapılan çalışma ile uzun zamandır kullanılan eskiyen hatlar yenileriyle değiştirdi. Böylelikle köyümüz çok uzun yıllar gönül rahatlığıyla kullanabileceği içme suyu şebekesine kavuştu. Bu şekilde hem kayıp, kaçaklar büyük oranda sona erecek, hem de arıza nedeniyle yapılan kesintiler bitecek. Yeni yapılan şebeke ile yaklaşık 17 Bin kişinin içme suyu ihtiyacı karşılanacak. Halkımıza hayırlı olsun” diye konuştu.BAYIRBAĞ BAMBAŞKA BİR KİMLİĞE BÜRÜNDÜ
Muhtar Eser, ayrıca Bayırbağ köyünün Erzincan’ın yüz akı köylerinden biri olduğunu ve çalışmalara yılmadan yorulmadan devam edeceğini söyledi.
Muhtarlığı döneminde Köy bir çok yatırıma kavuşarak Bayırbağ bambaşka bir kimliğe büründüğünü ifade eden Eser, Türkiye’de Doğalgaz kullanımın olduğu ender köylerden biri olan Bayırbağ prestijini üst seviyeye çıkararak şehir hayatından sıkılanların tercihi haline geldiğini, gidilmesi bile hayal olan Paşapuvarı mevkilinden getirilerek Bayırbağ çok kaliteli bir içme suyuna kavuştu. 27 km uzunluğunda köyün kanalizasyon çalışması yapılarak yıllardır yapılamayan altyapısına kavuştu. Bunlar bittikten sonra vatandaşların yoğun olarak yaşamını sürdürdüğü alana mini bir meydan çalışması ile oturma alanları oluşturulduğunu ve köy girişi ışıklandırılması ile Bayırbağ’ın farklı bir görünüm kazandığını sözlerine ekledi.
YENİ BİR CAMİİ
Muhtar Yaşar Eser, yaptığımız çalışmalar ile mevcut camimizin doğal gaz dönüşümü Gasilhanemiz, tuvalet ile şadırvanımız elden geçirildi modern bir yapıya kavuşturuldu. Çeşmelerimiz aktif kullanıma sunuldu, ve köyümüze modern bir taziye evine de kavuşmuş oldu. Köye yeni bir camii yapılması için kolları sıvadık şu anda bitme aşamasına geldi.
12 DERSLİKLİ MODERN OKUL
Köy muhtarı yaşar Eser, , Köye 4 katlı 12 derslikli modern bir okul inşaatının tamamlandığını belirterek, öğrencilerimiz çok modern ve sosyal donanımlı bir okula kavuştuklarını söyledi.
BARAJ MÜJDESİ
Yaşar Eser, Bayırbağ için çok önemli gördüğü baraj projesinin de çalışmaların devam müjdesini vererek bu baraj yapıldığında köyümüzün arazileri suya doyacaktır . her platformda bu barajın Bayırbağ için çok önemli olduğu dile getiriyorum, Devlet Su İşleri Bölge müdürğü ile sürekli irtibat halindeyim inşallah bir aksilik olmazsa sulama barajı da köyümüze kazandırılacaktır dedi.
Köyün mevcut nüfusunun gelen Ahıskalı kardeşlerimizle birlikte 1900 civarında olduğunu açıklayan Yaşar Eser, bu rakamın yaz mevsiminde daha da arttığına dikkat çekerek şunları söyledi:
HEDEFİMİZ GÖÇÜ TERSİNE ÇEVİRMEK
“Köyümüzde insan merkezli projeleri hayata geçirmenin gururunu yaşıyoruz. Köyün daha yaşanabilir kılınmasında adımlar atmaya çalıştık. Daha sosyal ve konforlu bir köy hedefine ulaşmak istedik. Yine ana hedeflerimizden birisi de köydeki göçü tersine çevirmektir. Bunun ardından ilave göçler ile Bayırbağ’ı daha fazla tercih edebilir bir konuma ulaştırmak istemekteyiz. Son yıllarda Bayırbağ en çok tercih edilen köy olmuştur dedi.

Diğer Haberler

Gazeteci-Yazar Kazım Erdem Özsoy, Aramızdan Ayrılalı Aldtı Yıl Oldu

Erzincan’da uzun yıllar gazetecilik yapan Özsöz Gazetesi Kurucusu Kazım Erdem Özsoy,  altı yıl önce bugün …

Cumhur İttifakı Olarak Erzincan’da Belediyeyi Kazanacağız

AK Parti Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman, 31 Mart Yerel Seçim sürecini değerlendirerek Erzincan’da Cumhur ittifakıyla …