Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ Beslenme Dostu Okullar Denetlendi

Beslenme Dostu Okullar Denetlendi

Erzincan İl Sağlık Müdürlüğü Beslenme Dostu İl denetim ekibi tarafından Beslenme Dostu Okul Programına başvuran okullar denetlendi.
Beslenme Dostu Okul Programı kapsamında başvuru yapan Sosyal Bilimler Lisesi, Kavakyolu Anaokulu, Değirmenköy İlkokulu, Milli İrade Özel Eğitim Uygulama Okulu, Hayrettinpaşa İlkokulu, Yalnızbağ İbni-Sina İlkokulu, Şehit Jandarma Komando Er Göksel Özdemir Ortaokulu, Erzincan TOOB Binali Yıldırım Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi uygun şartları taşıdığından sertifika almaya hak kazandı.

BESLENME DOSTU OKUL KRİTERLERİ
Beslenme Dostu Okullar Programı Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı resmi ve özel; okul öncesi (anaokulu), ilkokulu, ortaokul ve liseler ile meslekî eğitim merkezleri, özel eğitim uygulama ve iş eğitim merkezlerini kapsamaktadır. Okul/Kurumun programa başvurabilmesi için “Beyaz Bayrak” sertifikası sahibi olması gerekmektedir. Sertifika güncel (süresi dolmamış) olmalı ya da okul/kurum Beyaz Bayrak denetimi geçirmiş, sertifikası henüz basılmamış ise de sertifika almaya hak kazanmış okul/kurum olmalıdır. Okul/kurum, Beslenme Dostu Okullar Programı’na başvuruda bulunmadan önce bir “başvuru dosyası” hazırlamalıdır. Başvuru dosyası içinde; Beyaz Bayrak sertifikasının örneği, Okul Sağlığı Yönetim Ekibi üye listesi, ekip tarafından hazırlanan okul/kuruma özgü, yıllık BDO planı ve plan kapsamında gerçekleştirilen etkinliklere ait belgeler (fotoğraf, kayıt/katılım listeleri, afiş, broşür vb.) yer almalıdır. Dosya hazırlığını tamamlayan okul/kurum başvuruda bulunabilir. Başvuru dosyası, hazırlamayan okul/kurumun başvurusu kabul edilmeyecektir. İlkokul ve ortaokul olarak eğitim veren bu okullar bir okul ilkokul için ayrı, ortaokul için ayrı başvuruda bulunacak şekilde dosya hazırlıkları yapmalıdır.
Denetim ekibince doldurulacak formlar da her eğitim öğretim programı için ayrı ayrı doldurulacaktır. Beslenme Dostu Okul olmak için başvuruda bulunan ve başvuru dosyasının içeriği tam ve uygun olan okul, İl Sağlık Müdürlüğü ve İl Millî Eğitim Müdürlüğü’nden ikişer yetkilinin katılımı ile oluşturulan denetim ekibi tarafından Beslenme Dostu Okul Denetim Formu (Beslenme Dostu Okullar Programı Uygulama Kılavuzu EK-2) ile okulların açık olduğu dönemde (eğitim öğretim takvimi içinde) okul ziyareti ile denetlenir. Denetim, denetim formunun; A. Yönetim Faaliyetleri, B. Eğitim Faaliyetleri ve Farkındalığı Arttırma, C. Okul Sağlığı Hizmetleri, D. Destekleyici Okul Çevresi Oluşturma ve Fiziki Koşullar başlıkları doğrultusunda yapılır. Yapılan denetim sonucunda en az 75 puan alan okul Beslenme Dostu Okul olmaya hak kazanır.

Diğer Haberler

Erzincan MEM 2022 Yılı Okul Eğitimi Erasmus+ Programı Kapsamında Gerçekleştirilen Köln Hareketliliği Tamamlandı

Erzincan İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından başvurusu yapılan ve akredite olunan Okul Eğitimi proje hareketlilikleri …

Hacı Ali Akın Caddesinde Sıcak Asfalt Ve Tretuvar Çalışmaları Tamamlandı

Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun’un talimatları doğrultusunda Erzincan Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, şehir genelinde …