24 Haziran Pazartesi , 2024
Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ “BİNLERCE İNSANIN KALBİNE DOKUNARAK ONLARA ŞİFA DAĞITTI”

“BİNLERCE İNSANIN KALBİNE DOKUNARAK ONLARA ŞİFA DAĞITTI”

Liv Hospital Ankara Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Kerim Çağlı yakalandığı Covid-19’a yenik düştü. Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Şenocak, ise Çağlı’nın vefatın ardından yaptığı açıklamada Prof. Dr. Kerim Çağlı, “Meslek hayatı boyunca hastalarına karşılıksız olarak hizmeti kendine amaç edindi. Binlerce insanın kalbine dokunarak onlara şifa dağıttı” dedi.

 

Erzincanlı olan Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Kerim Çağlı, Covid-19 testinin pozitif çıkması sonucu karantinaya alındı. Daha sonra hastaneye yatırılan Çağlı, 8 Ekim’de yoğun bakım ünitesine alındı ve sonrasında solunum cihazına bağlandı. Uzun süre yoğun bakımda kalan 50 yaşındaki Prof. Dr. Çağlı, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak vefat etti. Çağlı’nın cenazesi  Etimesgut,  Elvankent Söğüt Caminde kılınan cenaze namazının ardından toprağa verildi.

 

KALP DAMAR CERRAHİ CAMİASINDA ÖNEMLİ BİR YER EDİNDİ

Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Şenocak, ise Çağlı’nın vefatın ardından yaptığı açıklamada   “Dr. Kerim Çağlı’yı Tıp Fakültesi öğrencisiyken tanıdım. Çalışkan, başarılı ve büyük hedefleri olan bir hekim adayıydı. Kardiyolojiye ilgi duyduğunu ama kalp damar cerrahi olmak istediğini söylemişti ve uzmanlığını en iyi nerede yapabileceğini bana  sormuştu. Bende Ankara Yüksek İhtisas hastanesi Kalp Damar cerrahi bölümünün hedeflerine ulaşması için ideal bir yer olduğunu belirterek önermiştim. Başarılı bir öğrenci olan  Dr. Kerim Çağlı girdiği ilk uzmanlık sınavında burayı kazanarak ihtisasına başladı ve aralıksız olarak  25 yıl süreyle bu hastanede çalıştı. Çalıştığı süre içerisinde kişiliği ve çalışkanlığıyla tüm meslektaşlarının takdirini kazandı. Kalp ameliyatlarının tümünü yapabilecek bilgiye ve tecrübeye sahip olan Dr. Kerim Çağlı  özellikle  ülkemizde yeni yapılmaya başlayan ve birçok merkezin yapamadığı mitral kapak tamir ameliyatlarını başarıyla gerçekleştirdi. Ülkemizde  en fazla ve en başarılı  kapak tamir ameliyatı yapan ve bu konuda eğitim veren, bu alandaki akademik çalışmaları  yurtdışı prestijli dergilerde yayınlanan  bir bilim adamı olarak  Kalp Damar cerrahi  camiasında önemli bir yer edindi.

Dr. Kerim Çağlı’nın yaptığı kalp ameliyatları sadece Ankara Yüksek İhtisas hastanesiyle sınırlı kalmadı. Sağlık Bakanlığına bağlı  Ankara, Adana, Erzurum, Diyarbakır Numune , Rize ,Çorum Erzincan Üniversite  hastanelerinde ilk açık kalp ameliyatlarının yapılması için her ayın belirli günlerinde giderek  hem bu ameliyatları gerçekleştirdi hem de bu ameliyatların bu şehirlerde kalıcı bir şekilde yapılması için gerekli eğitimi ve desteği sağladı.

 

İyi bir doktor olmanın yolu bilgili olmanın yanında; hastalara karşı merhametli olmak, empati yapabilmek ve önyargısız olmaktan geçer. Dr. Kerim Çağlı bu meziyetlerin hepsine sahipti. Meslek hayatı boyunca hastalarına karşılıksız olarak hizmeti kendine amaç edindi. Binlerce insanın kalbine dokunarak onlara şifa dağıttı.

Daha uzun yıllar insanlara şifa dağıtmasını beklediğimiz Prof. Dr. Kerim Çağlı’yı tüm dünyayı saran Covid-19 hastalığı nedeniyle kaybettik. Sadece Erzincan değil ,bütün ülkede şifa dağıttığı binlerce insan yaptıklarını unutmayacak ve onu her zaman başarılı ve büyük bir doktor olarak hatırlayacaktır.

ONUN İÇİN SÖYLENENLER AİLENİZİN ŞEREF MADALYASI OLACAKTIR

Değerli eşi meslektaşım Dr. Kumral  Çağlı ,çocukları Zehra ve Kemal Çağlı acınız acımızdır. Şenocak Ailesi bundan sonraki hayatınızda hep yanınızda olacaktır. Unutmayınız ki Prof. Dr. Kerim Çağlı en büyük vatansever, en başarılı doktor ve en iyi insandı. Onun insanların hayatına yaptığı katkılar ve onun için söylenenler ailenizin şeref madalyası olacaktır. Tarif edilemez acılar içinde bırakarak aramızdan ayrılan  Prof. Dr. Kerim Çağlı’ya   Allah’ tan rahmet ve kederli ailesine, kardeşlerine ve tüm yakınlarına sabırlar diliyorum dedi.

Diğer Haberler

Tanoğlu’ndan Ramazan Bayramı Kutlama Mesajı

Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tanoğlu Ramazan Bayramı münasebetiyle bir mesaj …

ERZİNCAN’DA DEĞİŞİM ARZUSU VE İSTEĞİ KAPALI MEKÂNLARA SIĞMIYOR

Erzincan Bağımsız Belediye Başkan Adayı Yüksel Çakır,  seçim çalışmaları kapsamında Halit Paşa Mahallesinde mahalle sakinleri …