Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ Birlik Vakfı Erzincanlıları “Şehir Okumaları” konferanslarına davet ediyor

Birlik Vakfı Erzincanlıları “Şehir Okumaları” konferanslarına davet ediyor

Birlik Vakfı Erzincan Şubesi Başkanı Ciminli; “Birlik Vakfı Erzincan Şubesinin düzenlediği Şehir Okumaları programları devam ediyor. Bu hafta Avrasya Üniv. Rektörü Prof. Dr. Kenan İnan “Gelenek ve Modern Arasında İnsan ve Şehir” konusunu anlatacak. Konuşmanın ardından şehir üzerine mütalaaların yapıldığı programlara şehirle ilgili kaygısı olan tüm hemşerilerimizi bekliyoruz.”

Birlik Vakfı Erzincan Şubesince bu yıl başlatılan “Şehir Okumaları” programları çerçevesinde yapılmakta olan konferansların üçüncüsü Avrasya üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kenan İnan’ın katılımıyla gerçekleşecek.
Birlik Vakfı Erzincan Şubesi Başkanı Levent Ciminli, “Gerçekleştirdiğimiz Şehir Okumaları konferanslarının ilki Tarihçi – Yazar Dr. Tahir Erdoğan ŞAHİN’ in “Kültür ve Uygarlık Sürecinde Kent” başlığıyla gerçekleştirildi. Programda, kent olgusunun nasıl oluştuğu, kültür, bilim ve sanatın kentle ortaya çıktığı ifade edilmiş, istisnasız bütün toplumlarda kültürün var olduğu belirtilmişti. Tarihçi Yazar Dr. Tahir Erdoğan Şahin’in, uygarlığın kültürden sonra geldiğini ifade ettiği konferansta ikisinin birbirinden ayrı düşünülemeyeceği, her kültürün kendi değerleriyle uygarlık olduğu vurgulanmıştı. Birlik Vakfı Erzincan Şubesi tarafından 15 günde bir gerçekleştirilen “Şehir Okumaları” programlarının ikincisi Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erol Kaya’nın “Bir Şehir Hafızası Çalışması: Erzincan’ın Yakın Geçmişine Yolculuk” başlığıyla gerçekleştirildi. Kaderinde üç kez yeri değiştirilen bir şehir olarak Erzincan’ın hafızasında geçmişe ve aidiyet duygusuna yönelik kayıp ve eksiklikten bahsedilmiş, depremlerden kaynaklı göçler nedeniyle şehrin yetişmiş insan gücünü kaybettiği belirtilmişti. Prof. Dr. Kaya bu konferansta sözlü tarih çalışmalarının Türkiye’de yeni ve henüz gelişmediğini de ifade etmiş, “Büyük mübadele sonunda Yunanistan’da kurulan Göç Vakfı kendi göçmenleri dışında Türkiye’den göç edenleri de araştırarak 300 bin sayfalık sözlü tarih bilgisi meydana getirmişken Erzincan’da bugün 39 depremi ve öncesini anlatacak kimsenin kalmadığını, sözlü tarih çalışmasında geç kaldığımızı” vurguladı.

Ciminli, “Şehrin giderek içe kapandığını, 1992 öncesi Erzincan’ın dışa açılımının daha fazla olduğunu, ancak 1992 depremi sonrası içe kapalı bir kent haline geldiği tespitinin yapıldığı oturumda köylerin şehre yakın oluşunun Londra tarzı bir yapılaşmaya müsait zemin oluşturduğu, göç alış verişinin ve şehre olan etkilerinin üzerinde çalışılması gerektiği, Şehir/Kent olma aşamalarının tamamlanıp tamamlanmadığının sorgulanması gerektiği, Üniversitenin kuruluşunun şehre katkısı ile şehir üniversite ilişkilerinin arttırılmasının faydalı olacağı, tarihi hatırlatan yapıların kalmayışının insan düşüncesinde oluşturduğu savrulmaların ifade edildiği toplantımız katılımcıların büyük beğenisiyle karşılandı” diyerek bu hafta Avrasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kenan İnan’ın yer alacağını belirtti.
“Daha çok bireysel yaşamın ve kaygıların öne çıktığı günümüzde yaşadığımız mekânın kendi eserimiz olduğundan hareketle, kendimizi konuştuğumuz ve bir yönüyle öz eleştiri yaptığımız oturumlarımıza şehrimizdeki idarecilerinde katılımını bekliyor; önemli tespitlerin yapıldığı ve şehrin yarınlarını ilgilendiren düzenlemeler için birlikte olmanın, konuşmanın, tartışmanın şehir adına faydalı olacağına inanıyoruz” diyen Levent Ciminli, “Bu vesileyle Birlik Vakfı Erzincan Şubesi olarak şehre, şehrin insanına dair kaygısı, katkısı olacak herkesi bu oturumların paydaşı olmaya dair yaptığımız çağırıyı yineliyor saygılar sunuyorum” dedi.

Diğer Haberler

Tanoğlu’ndan Ramazan Bayramı Kutlama Mesajı

Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tanoğlu Ramazan Bayramı münasebetiyle bir mesaj …

ERZİNCAN’DA DEĞİŞİM ARZUSU VE İSTEĞİ KAPALI MEKÂNLARA SIĞMIYOR

Erzincan Bağımsız Belediye Başkan Adayı Yüksel Çakır,  seçim çalışmaları kapsamında Halit Paşa Mahallesinde mahalle sakinleri …