22 Şubat Perşembe , 2024
Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ ÇAKIR: ÜÇ AYLAR MANEVİYATIMIZI GÜÇLENDİRME ZAMANIDIR

ÇAKIR: ÜÇ AYLAR MANEVİYATIMIZI GÜÇLENDİRME ZAMANIDIR

Erzincan Müftüsü Burhan Çakır, Büyük bir heyecanla beklenen Üç aylar ve Regaib Kandili dolayısıyla mesaj yayımlayarak gün ve gecelerin ibadet, dua, Kur’an tilaveti ve iyiliklerle yaşanması gerektiğini belirterek Üç aylar maneviyatımızı güçlendirme zamanıdır” dedi.

Erzincan Müftüsü Burhan Çakır, İslam aleminin 13 Şubat 2021 Cumartesi günü, rahmet, bereket ve mağfiret iklimi mübarek üç aylara bir kez daha kavuşacak olmasının huzur ve mutluluğunu yaşadığını ifade etti.
Üç ayların manevî iklimine yeniden ulaşmanın heyecanını yaşıyoruz.
Miladi 13 Şubat 2021 / Hicri 1 Receb 1442, Ramazan’ın muştusu olan Receb ayının ilk günü olduğunu söyleyen Müftü Çakır, “Önümüzdeki Perşembe’yi Cuma’ya bağlayan gece ise Regâib Gecesi.
Bizleri bu rahmet ve mağfiret mevsimine kavuşturan Yüce Allah’a hamd ü senalar olsun. İslam’ın eşsiz güzelliği ile gönüllerimizi buluşturan Hz. Muhammed Mustafa’ya salât ve selam olsun. Aziz milletimizin ve İslâm âleminin üç ayları ve Regâib Gecesi mübarek olsun.
EBEDÎ HUZUR VE MUTLULUĞUMUZA VESİLEDİR.
Ömrümüzün her anı kıymetlidir. Ancak Cenâb-ı Hakkın, kullarına lütuf ve ihsanını bolca ikram ettiği özel vakitler vardır. Receb, Şaban ve Ramazan ayları, işte böyle birbiri ardına açılan bereket kapılarıdır. Bu müstesna zamanlar, maddî ve manevî kurtuluşumuza, ebedî huzur ve mutluluğumuza vesiledir.
Üç aylar, dünya telaşıyla rüzgâr gibi geçen ömrümüzü muhasebe etme imkânıdır. Tefekkür etme, özümüze dönme, kendimizle barışma, maneviyatımızı güçlendirme zamanıdır.
Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyrulur: “De ki: Ey haddi aşarak kendilerine yazık eden kullarım! Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. Şüphesiz Allah bütün günahları affeder. Çünkü O, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.” Öyleyse mübarek üç aylara ulaşmanın şükrü ile Yüce Allah’ın affına ve mağfiretine sığınalım. Hata, noksan, isyan ve aşırılıklarımızdan dolayı nedamet duyalım.

Rabbimizin engin rahmetini umarak, yorulan ve paslanan gönül hanemizi tevbe ile arındıralım.
RABBİMİZE YÖNELİP, O’NUN RIZASINI KAZANMAK İÇİN GAYRET EDELİM
Bu mukaddes zamanlarda bütün varlığımızla Rabbimize yönelip, O’nun rızasını kazanmak için gayret edelim. Şefkatle kalbimiz yumuşasın, cömertlikle ruhumuz ferahlasın. Her türlü günahtan ve faydasız işten uzak durmakla nefsimiz arınsın. Şiarımız, ihlas ve samimiyetle yaşamak, iyilik ve takvada yarışmak olsun. Sevgili Peygamberimizin niyazıyla dillerimiz ve gönüllerimiz duaya dursun: “Allah’ım! Receb ve Şaban aylarını hakkımızda mübarek eyle, bizi Ramazan ayına ulaştır.”
İBADET AŞKIYLA ZENGİNLEŞTİRECEĞİZ
Bu vesile ile manevi huzuru yaşayacağımız ve gönüllerimizi iman ve hikmetle, ibadet aşkıyla zenginleştireceğimiz bu kutlu ayları vesile kılarak kulluk kalitemizi artırmaya, salih ameller işlemeye, dua ve niyazlarımızla ümmetin kurtuluşuna manevi destek sunmaya çalışalım. Birliğimizin, dirliğimizin, huzur ve emniyet içerisinde Rabbimizin rıza ve hoşnutluğunu kazanmaya gayret gösterelim. Salgın virüs sebebiyle zorlu dönemlerden geçtiğimiz şu zamanlarda daha bir muhasebe ve murakabe imkânına Rabbimizin bizleri kavuşturmasını niyâz ediyor, ilimizin, ülkemizin, İslam coğrafyalarının mübarek üçaylarını tebrikle beraber, Rabbimizin af ve mağfiretine nail olmamızı diliyorum” dedi.

Diğer Haberler

Erzincan’da Toplu Taşımaya Zam Yapıldı

Erzincan Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Bedir Limon, Özel Halk Otobüsü yolcu tarifesi artışı …

Erzincan’da Seralarda Ocak Ayında Marul Hasadı Sürüyor

​Erzincan’da kış sezonunda seralarda marul hasadı devam ederken, Erzincan Vali Yardımcısı Yusuf İzci, İl Müdür …