Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ Cep Telefonu ve Kırmızı Işık İhlaline Ceza Yağdı

Cep Telefonu ve Kırmızı Işık İhlaline Ceza Yağdı

İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü koordinasyonunda sivil ve resmi ekiplerin katılımıyla “ihbarlı cep telefonu ve kırmızı ışık” ihlallerine yönelik ülke genelinde eş zamanlı olarak özel denetim gerçekleştirildi.

Yapılan denetime ilişkin açıklamada; “Yaygın trafik denetimleri yoluyla ihlalleri azaltmak, tüm dünyada trafik güvenliği için temel ilke kabul edilmekte, trafik denetimleri etkin bir şekilde yapılmadığında çeşitli kural ihlallerinin arttığı görülmektedir. Bu yönde alınan tüm tedbirlere rağmen, trafik kural ve kısıtlamalarına karşı duyarlı olmayan sürücülerin; seyir halinde cep telefonu kullanmaya devam ettikleri, trafikte dikkatsiz ve tedbirsiz araç kullanmaları nedeniyle tehlike ve uyarı işaretlerine bile çoğu zaman duyarsız kaldıkları, şerit izleme, takip mesafesi ve kavşak kurallarına uymamaları nedeniyle çok sayıda kazaya karıştıkları, Elektronik Denetim Sistemlerinin bulunmadığı ve trafik ekiplerinin bulunmadığı kavşaklarda kırmızı ışık ihlali yaptıkları gözlemlenmektedir.

Trafik güvenliğinin sağlanması, kural ihlalleri nedeniyle meydana gelen kazaların önlenmesi, sürücüler üzerinde algılanan yakalanma riski duygusunun arttırılması amacıyla, 19-20 Ağustos 2020 tarihlerinde sivil ve resmi ekiplerimizin katılımıyla “ihbarlı cep telefonu ve kırmızı ışık” ihlallerine yönelik ülke genelinde eş zamanlı olarak özel denetim gerçekleştirildi. Yapılan denetimlerde 97 bin 376 araç sürücüsü denetlendi. 7 bin 493 sürücüye seyir halinde cep telefonu kullanmaktan, 9 bin 113 sürücüye kırmızı ışık ihlalinden dolayı işlem yapıldı. 571 araç trafikten men edildi. 20 sürücü belgesi geçici olarak geri alındı. Toplam 25 bin 302 trafik kural ihlali tespit edilerek cezai işlem uygulandı.

Türk Polis Teşkilatı olarak sürücülerimize önce kendi can güvenliklerinin sağlanması için trafik kurallarının önemi ve bu kurallara uymaları hususu hatırlatılır, bu denetimlerin sürekli olacağının bilinmesi kamuoyuna saygıyla duyurulur” ifadelerine yer verildi.

Diğer Haberler

Kaymakam Kaykaç, Mehmetçikle İftar Yaptı

Refahiye Kaymakamı Eyüp Kaykaç; Belediye Başkanı Çakmak Paçacı, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Hüsamettin Erol, …

Emniyet Teşkilatı İftarda Buluştu

Türk Polis Teşkilatının 177’nci kuruluş yıl dönümünü ve Polis Haftası dolayısıyla iftar programı düzenlendi. Düzenlenen …