23 Haziran Pazar , 2024
Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ CEZAEVİNDE TEDBİRLERİ EN ÜST SEVİYEDE

CEZAEVİNDE TEDBİRLERİ EN ÜST SEVİYEDE

Erzincan Açık ve T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda Koronavirüs nedeniyle bir süreliğine ertelenen ziyaretlerin ardından bazı önlemler alındı. Kampüs içindeki ceza infaz kurumlarının girişlerine ateş ölçerle kontrol sağlanarak içeri ye giriş çıkışlar yapılıyor. Ayrıca kampüs içindeki tüm odalar ve ortak kullanım alanlarıdezenfekte edilerek virüsün kampüs içine girmesinin engellenmesi amaçlanıyor.
YOĞUN BİR MÜCADELE VERMEKTEYİZ
Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı Abdullah Akın Çiçek, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; ”Son aylarda küresel bir şekilde kendini gösteren Covit-19 isimli virüs maalesef ülkemize de kendisini göstermiştir. Adalet Bakanlığımız gerek Adliyelerde gerek Ceza Evlerimizde bu konuda hassas bir çalışma yapmakta ve bu çalışmalarda büyük bir azimle devam etmektedir. Bakanlığımızın talimatları ve ihtiyaçları nispetinde bizde Erzincan Adliyesi olarak bu konuda yoğun bir mücadele vermekteyiz.
HERHANGİ BİR HAK KAYBI KESİNLİKLE OLMAYACAK
Bu mücadelemizin adliye kısmında öncelikle yasal düzenlemeler gereği esnek çalışma prensibi uygulamaktayız, nedir bu esnek çalışma prensibi öncelikle duruşmalarımız mümkün olduğunca ertelenme yönünde, zorunlu işler haricinde önemli işler haricinde diğer işlerim bu geçiş süreci sonuna kadar ara verilmesi şeklinde tedbirler uygulanmakta.

Tutuklu işlerimiz ve önemli işlerimiz aynı hassasiyetle devam etmekte suçla mücadele birimlerimiz aynı şekilde en hassas şekilde çalışmaya devam etmektedir. Burada özellikle şunu ifade etmek isterim ki vatandaşlarımız Adliyeye yönünde olan işlerinde taleplerinde sorunlarında en ufak bir endişe içerisinde kapılmamalılar. Çünkü her ne kadar duruşmalar ilerlemese de bu dönemde bu süreç geçici bir süreç herhangi bir hak kaybı hiç kimse de kesinlikle olmayacak. Allah’ın izniyle bu süreci atlattıktan sonra da kaldığı yerden devam edecek. Ayrıca Adliyelerde ön bürolarımız etkin bir şekilde çalışmaya devam etmekte, Adilerimizde herhangi bir başvurusu herhangi bir talebi herhangi bir sıkıntısı olan vatandaşlarımız her ne kadar doğrudan kalemlerde tam istedikleri gibi sonuçlar alamasalar da buna ihtiyaçları da yok. Çünkü ön büroda her kalemin birer temsilcisi her birimin bir temsilcisi gelen insanlarımızı, vatandaşlarımıza en iyi şekilde karşılayacak gerekli sorunları çözmek konusunda gayret sarf etmektedirler. Adliyemizde virüsün girmesini önleme babında bazı tedbirler almış bulunmaktayız. Girişte ateş ölçer cihazla vatandaşlarımız ve personellerimiz Adliye alınıyor. Girişten sonra tabii bazı birimlerimiz izole ediliyor ki az önce ifade ettiğim gibi bu birimlerin de ön büronun etkin çalışması nedeniyle şu aşamada ihtiyacımız yok. Ayrıca adliyelerimiz günlük olarak dezenfekte edilmekte, temizlemekte bugüne kadar adliyemiz sorunsuz bir şekilde süreci işlettiği bundan sonra da Allah’ın izniyle işletmeye devam edecektir” dedi.
CEZAEVLERİ EN HASSAS OLDUĞUNUZ NOKTALARDAN BİRİSİDİR
Başsavcı Çiçek, ”Cezaevleri ise bizim en hassas olduğunuz noktalardan birisidir. Çünkü burada biz tutuklu ve hükümlülerimizi dolayısıyla insanlarımızı barındırıyoruz. Onlara virüsün bulaşmasını engellemek adına her türlü tedbiri alıyoruz, çok hassas davranıyoruz, bundan dolayı da çeşitli tedbirler uyguluyoruz. Bu tedbirlerin başında da ziyaretçi kabulünün geçici bir dönem olarak kısıtlanması geliyor. Zaten özgürlüklerinden yoksun kılınmış olmanın vermiş olduğu vasfı nedeniyle bu da mahkumlarımızı, tutuklularımızı üzmesin sıkıntıya sokmasın diye ziyaretçi görüşleri kısıtlanmış olmamızın karşılığı telefon görüşme hakkı daha fazla verilerek bu süreç çözülmeye çalışılıyor.
ÖNEMLİ OLAN TUTUKLU VE HÜKÜMLÜLERİN SAĞLIĞI
Dediğimiz gibi öncelikle bizim için önemli olan tutuklu ve hükümlülerin sağlığı, bu virüsün koğuşlarımıza herhangi bir şekilde girmesinin önüne geçmek Bu nedenle ceza evlerimizi de günlük olarak temizlik ve hijyen çalışmaları üst seviyede. Girişlerde kim olursa olsun ateş ölçer cihazları ile ölçümlerimiz sıkı bir şekilde yapılmaya devam ediyor. Koridorlarımız sürekli temizleniyor, dezenfekte ediliyor koridorlarımızda dezenfekte cihazları mevcut, bu cihazlardan sürekli personellerimiz herkes kullanabiliyor.
İNFAZ KORUMA MEMURLARI BİZİM İÇİN ÇOK KIYMETLİ
Ring araçlarımız her kullanımdan önce ve sonra tekrar tekrar dezenfekte ederek, bu virüsün herhangi bir şekilde bir kişiden başka bir kişiye geçmemesi için her türlü önlem alınıyor. Bu anlamda infaz koruma memurlarımızın da çalışma sürecinde ister istemez bir yoğunluk oluştu. Onlar da bu fedakarlığı gösteriyorlar Çünkü infaz koruma memurları bizim için çok kıymetli, onlara bir virüsün bulaşmasını engellemek için her türlü tedbiri almak için elimizden geleni yapıyoruz, bu nedenle bir parça izolasyon sistemi uyguluyoruz evet bu kendilerini de yoruyor yıpratıyor bunu da biliyoruz bunun bilincindeyiz Bu nedenle nerelerde eksiklerimiz olabilir diye sürekli düşünmek durumundayız. Bu süreci duyarlılıkla işletiyoruz. Tutuklu ve hükümlülerimizin yakınlarına seslenmek istiyorum. Tutuklu ve hükümlülerimize bu virüsün buluşmaması için elimizden gayreti sonuna kadar sarf ediyoruz bu konuda bu güne kadar gayet başarılıyız. İnşallah bundan sonra da bu başarıyı Allah bize nasip etsin dedi.

Diğer Haberler

Tanoğlu’ndan Ramazan Bayramı Kutlama Mesajı

Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tanoğlu Ramazan Bayramı münasebetiyle bir mesaj …

ERZİNCAN’DA DEĞİŞİM ARZUSU VE İSTEĞİ KAPALI MEKÂNLARA SIĞMIYOR

Erzincan Bağımsız Belediye Başkan Adayı Yüksel Çakır,  seçim çalışmaları kapsamında Halit Paşa Mahallesinde mahalle sakinleri …