23 Haziran Pazar , 2024
Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ Diyanet-Sen 22. Yaşında

Diyanet-Sen 22. Yaşında

Diyanet-Sen Erzincan Şube Başkanı Zakir Yıldız, sendikanın 22. yıl dönümü dolayısıyla yazılı bir basın açıklaması yaptı.  Yıldız açıklamasında; “Değerler sendikacılığını kuruluşundan bu güne sayısız kazanımla süsleyen, manevi anlamda kuruluşunu tamamlayan, gönüllerin ve kazanımların sendikası, sendikacılığın yüz akı Diyanet-Sen 22. Kuruluş yıl dönümünü kutlamanın gururunu ve onurunu yaşıyor.

Bundan 22 yıl önce Kurucu Genel Başkanımız Ahmet Yıldız ve beraberindeki öncüler diğer hizmet kollarına verilip din görevlilerine verilmeyen sendika kurma hakkı için yollara düştüler. Hiç kolay değildi işleri. Bu günlere kolay gelmedi sendikamız. Onca engellemelere rağmen kar-kış demeden yaptıkları çile yolculuklarıyla diyanet ve vakıf görevlilerine sendika kazandırdılar. Diyanet-Sen 22. Kuruluş yıldönümünde Türkiye’nin sendikalaşma oranı en yüksek kamu sendikaları arasında en teşkilatlı sendika olmanın haklı gururunu ve onurunu yaşıyor.

Din Görevlilerinin haklarını korumak için kurulan dünyanın ve ülkemizin ilk müstakil din görevlileri sendikası Diyanet-Sen 22. Kuruluş yıl dönümünde 83 Bin 729 üyesi, 17 yıllık yetki, yüzlerce kazınım, istikrar ve başarı ile emin adımlarla yoluna devam ediyor.

Diyanet-Sen’in 22. Kuruluş yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Diyanet-Sen Erzincan şube Başkanı Zakir Yıldız Diyanet-Sen’in kurulduğu günden beri başarı ve istikrarla, ilk günkü kuruluş felsefesinden ayrılmadan erdemli sendikacılığa devam ettiğini, Diyanet ve Vakıf çalışanlarına yüzlerce kazanımın da mimarı olduğunu söyledi.

Diyanet-Sen bu gün 83 Bin’i geçen üye sayısı, 17 yıldır yetki, memur sendikaları içerisinde yüzde 70 sendikalaşma oranı ile Türkiye’nin en yüksek sendikalaşma oranına sahip memur sendikası olması ve din görevlilerine ve Vakıflar Genel Müdürlüğü çalışanlarına sağladığı yüzlerce kazanımla başarısını taçlandırmaya üyelerinden aldığı güçle devam etmektedir” ifadelerini kullanan Yıldız açıklamasına şöyle devam etti:

Diyanet ve Vakıf çalışanlarının haklarının korunması ve geliştirilmesi, sorunlarına çözüm bulunması için mücadele veren; Türkiye’nin ve dünyanın sosyal ve siyasal meselelerine hassasiyet gösteren; 1998 yılından beri kuruluş felsefesinden taviz vermeden, ilk günkü azim, heyecan ve kararlılıkla yoluna devam eden Diyanet-Sen, büyük başarılara imza atmaya devam etmektedir.

Diyanet-Sen’e aidiyet, demokrasi ve kalkınma yolunda tüm kaynaklarını harekete geçiren Türkiye ideali etrafında gönüllü, bilgili, katılımcı bir seferberliğin derlenip toparlanarak, bütünleşmesi sonucudur. Bütünleşmenin, maddi ve manevi öncelikler başta olmak üzere, bize yüklediği büyük sorumluluğun bilincindeyiz. Aynı bilinç ve sorumluluğumuzun artarak sürmesi, birlikteliğimizi daha güçlü ve anlamlı kılmaktadır. Bu güç ve birlik, her şeyden evvel Türkiye’nin gücü ve birliğine hizmet etmektedir.

Genelde ülkemizin ve insanlığın, özelde ise Diyanet ve Vakıflar Genel Müdürlüğü çalışanlarının sorunlarına çözüm üretmek, mazlumun ve mağdurun yanında, zalimin karşısında yer almak şiarıyla başlayan özlük ve özgürlük mücadelemiz, kuruluş amacımızda da olduğu gibi hak aramanın merkezi, çözümün adresi olmayı başarmıştır. Her türlü oligarşiye karşı demokratik sistem içerisinde katılımcılığı esas alarak sendikal kulvarda açtığımız yeni sayfa, sendikacılığın ideolojik kavga alanı olmaktan çıkmasına ve hizmet alanına dönüşmesine de vesile olmuştur. İnsanları ötekileştirmeyen, kucaklayan ve kuşatan misyonun temsilcileri olarak “iyilikleri artırmanın, kötülükleri engellemenin” izdüşümü olarak algıladığımız sendikal mücadelemiz genel yetkiyle buluşmuş ve aynı zamanda dünya mazlumlarının da sesi olmuştur.

Üyelerinden aldığı güçle kamunun çözüm ortağı haline gelmeyi başaran sendikamız, kavga zemininde rekabeti değil, rekabet zemininde hizmeti ilke olarak benimsemiştir. Din hizmetleri kolunda yaşanan problemlerin çözümünde akıttığı ter ve çözüme attığı imza ile elde ettiği kazanımların sayısını her geçen gün artıran Diyanet-Sen, ülkemizin demokratikleşmesinde yol açmaya ve yol almaya devam etmektedir.

Kuruluşundan sendikamızın bu günlere gelmesine kadar bu başarıda büyük emeği olan başta merhum Genel Başkanımız Ahmet Yıldız’ı, Merhum Onursal Genel Başkanımız İsmail Karakaya’yı ve Remzi Sarıoğlu’nu rahmet ve minnetle anarken 10 yıl boyunca sendikamızın genel başkanlığını yürüten Mehmet Bayraktutar başkanıma ve mevcut Genel Başkanımız Mehmet Âli Güldemir ve yönetim kurulu üyesi arkadaşlarıma, tüm şube, il ve ilçe yönetimlerimize ve siz değerli üyelerimize sendikamıza yaptığınız katkılardan dolayı teşekkür eder, 22. kuruluş yıl dönümümüzün tüm camiamıza hayırlı olmasını dileriz “ ifadelerini kullandı.

Diğer Haberler

Tanoğlu’ndan Ramazan Bayramı Kutlama Mesajı

Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tanoğlu Ramazan Bayramı münasebetiyle bir mesaj …

ERZİNCAN’DA DEĞİŞİM ARZUSU VE İSTEĞİ KAPALI MEKÂNLARA SIĞMIYOR

Erzincan Bağımsız Belediye Başkan Adayı Yüksel Çakır,  seçim çalışmaları kapsamında Halit Paşa Mahallesinde mahalle sakinleri …