23 Haziran Pazar , 2024
Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ Dr. Öğr. Üyesi Ulusu; Erzincan Büyük Ölçüde Depreme Hazır

Dr. Öğr. Üyesi Ulusu; Erzincan Büyük Ölçüde Depreme Hazır

Türkiye Yazarlar Birliği Erzincan Şubesi Kültürevinde konuşan Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi İsmet Ulusu Erzincan şehrinin büyük ölçüde depreme hazır olduğunu söyledi.
Çok Sayıda inşaat Mühendisi Mimar ve akademisyenin katıldığı toplantıda konuşan Dr. Öğr. Üyesi İsmet Ulusu Erzincan’ın geçirdiği deprem tecrübelerinin ardından yapılarını güçlendirmiş bir şehir olarak karşımıza çıktığını söyledi. Kuzey Anadolu Deprem kuşağındaki Erzincan şehrinde tarihte bilinen 11 büyük depremin yaşandığını, Erzincan’ın zemininin akarsu çökellerinden oluştuğunu, bu malzemelerin zaman içerisinde sertleşerek bu günkü halini aldığını söyledi.
Dr. İsmet Ulusu 1939 depreminde çok sayıda insan kaybı olmasının sebeplerini de sıraladı. Buna göre, depremin şiddetinin çok büyük olmasının birinci faktör olduğunu, ardından zeminin toprak olmasının da etkili olduğunu söyledi. Toprak ve alüvyon tür zeminlerin depremi daha da büyüterek yukarıya doğru verdiğini ifade etti. 1939 depremdeki deprem üssünün yerleşim yeri olmasının da kayıpların büyük olmasına sebep olduğunu söyleyen Ulusu: “O dönemki mevcut yapı stoku mühendislik hizmeti almamış bir karaktere sahipti. Binaların damları yağmuru yağışı sızdırdıkça toprak çekilerek ağırlaştırılmış bir durumdaydı. İnşaat duvarlarında muntazam malzeme kullanılmamış, bağlayıcı unsurlar tesis ettirilmemiştir. Yükü taşımakta zorlanan yapılar tamamen yıkılmıştır” şeklinde konuştu.
5 Kasım 1983 depreminde çok fazla hasar olmamasına rağmen kullanılan kum ve malzemelerin sağlıklı olmaması sebebiyle binaları yorduğunu ifade eden Ulusu, 1983 yılındaki depremde hasar gören yorulan binaların 1992 yılındaki depremde büyük ölçüde yıkıldığını söyledi. Kullanılan malzeme inşaat mühendislerinin titizliği, yapılan mevzuat değişiklikleri ile Erzincan Türkiye’de depreme en hazır illerden birisi haline geldiğini söyledi. Ancak bazı istisna yapıların hala deprem karşısında dayanıksız olduğunun unutulmaması gerektiğini hatırlattı. Deprem fırtınalarının şehrimizin etrafında dolaştığı bu dönemde şehrin eksiklerinin bir an önce giderilmesi gerektiğini söyledi.
Dr. Öğr. Üyesi İsmet Ulusu binalara hasar veren mühendislik, işçilik yanlışlıklarını da anlattığı konuşmasından sonra Mimar Ahmet Canpolat tarafından kendisine Türkiye Yazarlar Birliği’nin Teşekkür Belgesi takdim edildi.
Program sonrasında katılımcıların sorularını da cevaplandıran Dr. Öğr. Üyesi İsmet Ulusu Erzincan civarında olası bir depremin Mutu, Yedisu, Bingöl arasında olacağını, Merkezi Erzincan olmadığı için Erzincan’ın fazla etkilenmesinin beklenmediğini söyledi.

Diğer Haberler

Tanoğlu’ndan Ramazan Bayramı Kutlama Mesajı

Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tanoğlu Ramazan Bayramı münasebetiyle bir mesaj …

ERZİNCAN’DA DEĞİŞİM ARZUSU VE İSTEĞİ KAPALI MEKÂNLARA SIĞMIYOR

Erzincan Bağımsız Belediye Başkan Adayı Yüksel Çakır,  seçim çalışmaları kapsamında Halit Paşa Mahallesinde mahalle sakinleri …