23 Haziran Pazar , 2024
Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ ERDEF’te Erzincan’ın Düşman İşgalinden Kurtuluşu Anlatıldı

ERDEF’te Erzincan’ın Düşman İşgalinden Kurtuluşu Anlatıldı

Erzincan’ın Düşman İşgalinden Kurtuluşu vesilesi ile ERDEF’te program düzenlendi. Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman’ın da katıldığı programda, Hüseyin Ağca, Erzincan’ın kurtarılışını anlattı. Kuran’ı Kerim sureleri okunarak dua edildi.
Toplantı açılışı için ERDEF Başkanı Selahattin Ayvaz, Erzincan’ın son yüz yılda istila ve depremler gibi felaketlere uğradığını anlatarak, ” Bu felaketlere rağmen insanımız büyük bir gayretle şehrimize sahip çıkmış, birlik ve beraberliğini koruyarak bu güne gelinmiştir.

Bizler şehitlerimize ve bugün şehrimize sahip çıkan kahramanlarımıza borcumuzu ödemeye çalışıyoruz” dedi.
DİB Tasavvuf Koro Şefi Ali Osman Alaca’nın seslendirdiği güzel ilahilerden sonra Kuran’ı Kerim’den sureler okundu, dua edildi.
Araştırmacı-Yazar Hüseyin Ağca, Erzincan’ın kurtarılışı konusunu anlattı. Tarih boyunca ülkemizin hep saldırılara maruz kaldığını, 1. Dünya Savaşından sonra işgal edildiğini anlatan Ağca, Rusların Erzincan’ı işgal ettiğini, ermenileri silahlandırarak halka büyük zulüm yaşattıklarını belirtti. Ermeni soykırım iddialarınıda anlatan Ağca, Osmanlı Devleti sınırlarında toplam bir milyon üç yüz bin ermeninin yaşadığını, bunlardan silahlı eşkiya olanların öldürüldüğünü, diğerlerinin güvenle yer değiştirildiğini söyleyerek, ” O zor şartlarda şehri bizlere emanet eden şehitlerimizin emanetini, hep birlikte korumalıyız” dedi.
Toplantıya katılan Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman’da hemşerilerimize hitap etti. Erzincan’ın kurtarılışının önemini özellikle gençlere anlatılması gerektiğini belirterek bu nedenle ülke çapında bir hafta boyunca toplantılar yapıldığını söyledi. Karaman, “Şehitlerin torunları olarak şehrimizi kolay bulmadık. Onlara layık olmak zorundayız. Bu vatana sahip çıkmak zorundayız” dedi.
Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman konuşmasında bu sorumluluk duygusu ile Erzincan’ın gelişmesi için her türlü çabayı göstereceklerini belirterek projeler hakkında bilgi verdi. Erzincan’ın gelişmesinde turizm ve tarım sektörünün önemini belirten Karaman, ” Gurbette yaşayan hemşerilerimizin şehirlerine daha çok sahip çıkması gerekiyor. Bu amaçla hemşerilerimizin Erzincan’a dönüşü için değişik projeler hazırladık” dedi.

Diğer Haberler

Tanoğlu’ndan Ramazan Bayramı Kutlama Mesajı

Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tanoğlu Ramazan Bayramı münasebetiyle bir mesaj …

ERZİNCAN’DA DEĞİŞİM ARZUSU VE İSTEĞİ KAPALI MEKÂNLARA SIĞMIYOR

Erzincan Bağımsız Belediye Başkan Adayı Yüksel Çakır,  seçim çalışmaları kapsamında Halit Paşa Mahallesinde mahalle sakinleri …

Bir cevap yazın