22 Mayıs Çarşamba , 2024
Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ Erzincan 600’ün üzerinde insan koronavirüsten gözetim altında

Erzincan 600’ün üzerinde insan koronavirüsten gözetim altında

Koronavirüs Bilim Kurulu video konferans yöntemiyle toplantısını gerçekleştirdi. Toplantının ardından açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 107 vatandaşın daha koronavirüsten dolayı hayatını kaybettiğini açıkladı. Sağlık Bakanının verdiği bilgilerin ardından gözler Erzincan’da ki vaka sayılarına çevrildi. Edinilen bilgiye göre Erzincan’da 600’ün üzerinde insan gözetim altında bulunuyor.

Filyasyon kelimesinin çok duyulduğunu ve önümüzdeki günlerde kimsenin bu kelimeyi unutmayacağını kaydeden Bakan Koca, “Filyasyon bulaşıcı hastalıkla ilgili temas zincirinin taranmasının adıdır. Vaka artışının erkenden düşüşe geçmesini biz bu filyasyonla sağladık. Filyasyon yöntemini bizim gibi uygulayan hiç olmadı.” ifadelerini kullandı. Bakan Koca ayrıca Türkiye’de koronavirüs vaka artış hızının azaldığını, pik yapmaya doğru gittiğini belirtti.
FİLYASYON’DA ERZİNCAN %100
Bakan Koca Filyasyon çalışması 81 ilde yapıldığı ifade ederken Sağlık Bakanlığının sitesinde Filyasyon çalışmasının Erzincan’da Yüzde 100 olduğu görüldü. Sağlık Bakanının verdiği bilgilerin ardından gözler Erzincan’daki vaka sayılarına çevrildi. Edinilen bilgiye göre Erzincan’da 600’ün üzerinde insan evde gözetim altında bulunuyor. Erzincan’da hem Sağlık Müdürlüğü ekipleri hem de kolluk kuvvetleri bu insanları yakın takibe alarak evlerinden dışarı çıkmalarına müsaade edilmiyor.
ERZİNCAN’DA KORONAVİRÜS SALGINI KONTROL ALTINDA
Erzincan Valisi Ali Arslantaş’ın üstün gayretleri, Erzincan Sağlık İl Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Erkan Hirik ve Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Dr. Öğretim Üyesi Orhan Çimen’in yürüttükleri koordineli bir çalışma sonucunda Erzincan Koronavirüs salgını kontrol altına almayı başaran en başarılı illerden biri konumunda bulunuyor. Erzincan’da şu ana kadar Koronavirüs’den dolayı yatan hasta sayısı yaklaşık 90 civarında olurken, bu hastaların yarısının tedavi olarak taburcu olduğu ve yaklaşık 45 hastanın ise tedavisine devam edildiği bilgisine ulaşıldı. Yoğun Bakım Ünitesinde Koronavirüs tedavisine devam edilen hasta sayısının ise 1 olduğu öğrenildi. Ayrıca Erzincan’da 3 vatandaşında Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Koronavirüs’den dolayı hayatını kaybettiği bilgisine ulaşıldı.
FİLYASYON NEDİR?
Filyasyon kelimesi tıpta hastalığın kaynağını bulmak anlamına gelmektedir. Özellikle bulaşıcı hastalıklarda yapılan hastalığın ilk ortaya çıkış nedenini bulmak için yapılan çalışma anlamına gelmektedir. Filyasyon, herhangi bir bulaşıcı hastalığın hangi sebeplerden ötürü kaynaklandığının tespit edilmesi işlemine verilen isimdir. Başka bir deyişle kaynak arama çalışmasıdır. Bu çalışmalar neticesinde tehlikenin hala devam edip etmediği ve başka insanların risk altında olup olmadığı gibi önemli bilgiler elde edilebilmektedir. Filyasyon çalışmaları bulaşıcı hastalıklar mücadele etmede çok önemlidir.

Diğer Haberler

Gazeteci-Yazar Kazım Erdem Özsoy, Aramızdan Ayrılalı Aldtı Yıl Oldu

Erzincan’da uzun yıllar gazetecilik yapan Özsöz Gazetesi Kurucusu Kazım Erdem Özsoy,  altı yıl önce bugün …

Cumhur İttifakı Olarak Erzincan’da Belediyeyi Kazanacağız

AK Parti Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman, 31 Mart Yerel Seçim sürecini değerlendirerek Erzincan’da Cumhur ittifakıyla …