29 Mayıs Çarşamba , 2024
Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ Erzincan Müzesi ve İl Halk Kütüphanesi Hizmete Açıldı

Erzincan Müzesi ve İl Halk Kütüphanesi Hizmete Açıldı

Erzincan Müzesi ve Erzincan İl Halk Kütüphanesi’nin açılışı gerçekleştirildi.
Tarihi eserlerin ve kültürel değerlerin Erzincan’da korunması ve tanıtılması bakımından büyük öneme sahip olan Erzincan Müzesi ve içerisinde konferans ve çalışma salonları, engelli ve çocuk bölümleri, kafeterya gibi birçok bölümün yer aldığı ve toplam 3200 m2 kapalı alana sahip olan İl Halk Kütüphanesi’nin açılışı yapıldı.
Gerçekleştirilen açılış programına Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, Erzincan Valisi Mehmet Makas, Erzincan AK Parti Milletvekilleri Süleyman Karaman ve Burhan Çakır, Belediye Başkanı Bekir Aksun, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Levent, Vakıflar Genel Müdürü Sinan Aksu, kurum müdürleri, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.
Programda açılış konuşmasını yapan Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun: ‘ açılışını yapmakta olduğumuz il halk kütüphanesi ile Erzincan müzesinin emeği gecen herkese teşekkür ediyorum. Erzincan için yapılan her şey değerlidir. Bundan sonra yapılacak olanlarında müjdecisi olarak görüyoruz’ dedi. Ardından konuşmasını yapmak için kürsüye gelen AK Parti Erzincan Milletvekili Burhan Çakır: ‘ müzemizin Erzincan’a hayırlı olsun. Erzincan’a devlet yatırımları her alanda sürüyor. Tek eksiğimiz müzemizdi onu da bugün gerçekleştirdik. Bu şehir her şeyi hakkediyor. Bugün bir esere daha kavuştu Erzincan’ diye konuştu.
AK Parti Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman, kütüphane ve müzenin Erzincan’a hayırlı olmasını dileyerek konuşmasında şunlara yer verdi: ‘ gerçekten çok büyük bir ihtiyacı karşılayacak. Kültür ve Turizm Bakanlığının Erzincan’da çok işi olacak. Geçtiğimiz gün Erzincan’da 24 saat açık kütüphane yok demişti gençler, bu açılan kütüphane 24 saat açık kalacak. Erzincan’da 24 saat kütüphane açık olacak. Açılan bu müzede de şehrimizin tarihi dokusunu tanıtmış olacağız. Modern imkanlarla hizmet verecek. Erzincan’da gençler burada vakit geçirecekler. Kütüphane ve müzenin açılışı ve diğer yatırımlar için emeği geçenlerde teşekkür ediyorum. Erzincan’a yatırımlar bir çok alanda devam edecek. Kültür Bakanlığı tarafından Erzincan’a bu yatırımların süreceğini biliyoruz.
Turizm için de Erzincan’a yatırım imkanı sunacağız. Turizm sadece deniz değildir o ilin kültürünü doğasını da tanımaktır. Hızlı tren ile kanyonu birleştirip tren kanyon turizminin geliştirmeliyiz. Erzincan kanyonu dünyada ikinci sırada. Bu alanda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Turistik doğu ekspresini de hızlandıracağız. Bunun yanında inanç turizmini de iyi bir noktaya getirmeye çalışacağız’ dedi.
Konuşmasını yapmak için kürsüye gelen Erzincan Valisi Mehmet Makas ise konuşmasında şunlara yer verdi: ‘ kütüphane ve müzemizi hizmete almak adına bir aradayız. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın şiarıyla yığınla hizmete imza atıldı. Burada 24 saat esaslı bir kütüphaneyi hizmete açıyoruz.Yine müzemiz geçmişe bğlı ama geleceğe umutla bakan Teknofest kuşağının yetişebileceği bir mekan olacak. İnsanımızın kültürünü geliştirebileceği bir yer olacak. Açılışı yapılan kütüphane ve müzemizin Erzincan’a hayırlı olmasını diliyorum’ diye konuştu.
Son olarak konuşmasını yapan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan ise : ‘ müze ve kütüphane binamız Erzincanlı vatandaşlarımıza hizmet edecek. Kültürel hayata canlılık kazandıracak mekanlar olacak. Erzincan tarihi ve kültür merkezi olmakla beraber turizmde de önemli potansiyeller arz ediyor. Ülkemiz turizm açısından önemli ülkelerden birisi. Her alanda önemli mesafeler kat etti. İyi bir konuma geldik ülke olarak. Türkiye’de 81 ilde turizm canlandırmak için çalışmalar başlattık. Bu çerçevede her ilimizde Erzincan’da da olduğu gibi turizm tanıtım filmleri koyduk. Erzincan’ın güzel bir doğası var. Kemaliye’de büyük bir kanyon var ve tarihi dokusu var. Erzincan’ın her bölgesinde tarih ve doğa olsun her alanda tarih var. Doğa sporları açısında da Erzincan iyi bir potansiyele sahip’ dedi.

Diğer Haberler

Gazeteci-Yazar Kazım Erdem Özsoy, Aramızdan Ayrılalı Aldtı Yıl Oldu

Erzincan’da uzun yıllar gazetecilik yapan Özsöz Gazetesi Kurucusu Kazım Erdem Özsoy,  altı yıl önce bugün …

Cumhur İttifakı Olarak Erzincan’da Belediyeyi Kazanacağız

AK Parti Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman, 31 Mart Yerel Seçim sürecini değerlendirerek Erzincan’da Cumhur ittifakıyla …