Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ Erzincan yaylalarında mantar bereketi

Erzincan yaylalarında mantar bereketi

Erzincan’ın dağlık bölgelerinde doğada kendiliğinden yetişen, barındırdığı besin öğeleri nedeniyle özel bir tür olarak bilinen ‘çaşır’ mantarı, çarşı pazarda kilosu 80 TL ile 100 TL arasında alıcı buluyor.
Geçtiğimiz hafta etkili olan yağışlı havanın ardından hava sıcaklığının mevsim normallerine yaklaşmasıyla birlikte doğal ürünler pazarlarda yerini aldı.

Yüksek rakımlı yerlerde doğal yollarla yetişen çaşır mantarı, şehrin muhtelif yerlerinde satılmaya başladı. Halkın oldukça rağbet gösterdiği çaşır mantarı birçok ailenin geçim kaynağı oldu. Çaşır mantarının kilosunun 80 TL’den, 100 TL’ye kadar çıkmasına rağmen vatandaşlar et yerine mantarı tercih ediyor. Halk arasında çaşır mantarı olarak da bilinen, oldukça lezzetli ve sağlıklı olan dağ mantarı, yağışların yoğun olması yüzünden oldukça verimli bir yıl geçiriyor.
Yağmurların ardından açan güneşi fırsat bilen vatandaşlar yörede mantar toplamak için dağ ve yaylalara akın etti. Getirdikleri mantarı oluşturdukları pazarlarda satan vatandaşlar, ürünleri bir günde bitiriyor.
SAĞLIK DOSTU MANTAR
Yaşam süresini uzattığı ve tümöre karşı etkili olduğunu düşüncesiyle sağlık dostu mantar olarak bilinen çaşır, Erzincan’ın yüksek kesimlerinde yetişiyor. Çaşır mantarının, şeker hastalığına, kalp damar hastalıklarına iyi geldiğine inanılıyor. Aynı adı taşıyan otun köklerinde kendiliğinden yetişen bir tür değerli mantar olarak biliniyor.
İlkbahar aylarında karların erimesi ile birlikte çıkmaya başlayan çaşır otunun köklerinde Mayıs – Haziran aylarına gelindiğinde yetişen çaşır mantarındaki minerallerin birçoğunun da kalp adalelerini kuvvetlendirdiği ve kalp çevresindeki damarlarda daralma ya da tıkanmayı önlediği belirtiliyor.

Diğer Haberler

Cumhur İttifakı Olarak Erzincan’da Belediyeyi Kazanacağız

AK Parti Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman, 31 Mart Yerel Seçim sürecini değerlendirerek Erzincan’da Cumhur ittifakıyla …

Prof. Dr. Erdem Yavuz TYB’ de Erzincan’ın Kurtuluşunu Anlattı

Prof. Dr. Erdem Yavuz Yazarlar Birliğinde Erzincan’ın kurtuluşunu anlattı Erzincan Ermeni olaylarının yoğunlaştığı bir yerdi …