25 Temmuz Perşembe , 2024
Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ Erzincan’da koç katım şenliği düzenlendi

Erzincan’da koç katım şenliği düzenlendi

Erzincan İli Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği ile Genç Şavak Derneği tarafından organize edilen 1. Geneleksel koç katım şenliği düzenlendi.
Erzincan Sakaltutan geçidi bölgesinde Heybeli köyü yaylası’nda düzenlenen şenliğe Vali Mehmet Makas, Milletvekilleri Süleyman Karaman, Sayın Burhan Çakır, Tarım ve Orman İl Müdürü Murat Şahin, Erzincan Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İbrahim Karakuş, Genç Şavak Derneği Başkanı Özkan Beydilli, bazı kurum müdürleri, koyun ve keçi yetiştiricileri ile davetliler katıldı.
Erzincan Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İbrahim Karakuş, yaptığı konuşmada ‘‘Bu yıl ilkini düzenlediğimiz koç katım programını gerçekleştirdik geleneksel hale getireceğiz İnşallah. Önümüzdeki yıllarda dahada geniş çaplı, olarak her yıl farklı yaylalarda program yapacağız. amacımız üretim dönemimizin ilk başlangıcıdır bu. Koçlarımızın sürüye karışması yaklaşık 5 ay sonra yeni yavrular olup iki ay sonra da üretime kazandıracağız. Birliğimize kayıtlı 2 bin 338 üyemiz bulunmakta. 265 bin anaç hayvanımız olmak üzere toplam 400 bin küçükbaş hayvanımız mevcut. Bu hayvanlarımızın şehrimize kazandırdıkları oldukça yüksektir. 3 bin 300 ton tulum peyniri üretilmektedir, bu da 150 milyon liraya tekabul etmektedir. aynı zamanda 100 milyonu aşan da tulum peyniri girdimiz vardır’’ diye konuştu.

Vali Mehmet Makas, ise törende yaptığı konuşmada konuşan ‘‘Erzincan’da tarım ve hayvancılıkta kazanılan ivmenin sevindirici olduğunu söyleyerek, “Erzincan’da 450 binin üzerinde küçükbaş hayvan varlığımız var. Üreticilerimizi kutluyorum, milli gelirimize önemli destek sağlıyorlar. Erzincan’ın kalkınmasına yönelik iki önemli sektör var. Birincisi tarım ve hayvancılık, ikincisi turizm ve doğa. Artık dünya organik tarıma yöneliyor. Organik tulum peynirinin merkezi olan Erzincan’da sizlerin üretimi artırarak devam ettireceğinize inanıyorum. Tulum peyniri üretimini artırmak adına Valilik olarak elimizden gelen desteği sağlayacağız. Burada koç katım törenin ilki gerçekleştirildi ve bundan sonra geleneksel olarak devam edecek. Tarım ve hayvancılığın gelişmesi noktasında emeği geçenleri tebrik ediyorum” dedi.
Karakaş cinsi koyun ırkının ıslahını sağlamak için düzenlenen törende protokol mensupları çoban keçelerini giyerek kucaklarına aldıkları yavru kuzuyu sevmelerinin ardından üzerlerine Türk Bayrağı çizili, süslenmiş damızlık koçları davul zurna eşliğinde sürülerin içine saldılar.

Diğer Haberler

“Gözümüz Olun” Projesi İşbirliği Protokolü İmza Töreni Düzenlendi

Erzincan’da huzur ve güven ortamının daha da arttırılması amacıyla Vali Hamza Aydoğdu başkanlığında, “Gözümüz Olun” …

Tanoğlu, Hukuki Süreç Başlattı

Erzincan’da faaliyet gösteren Ajans Erzincan isimli haber sitesinde yayınlanan haberlerle ilgili olarak Erzincan Ticaret ve …