22 Mayıs Çarşamba , 2024
Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ Erzincan’da Nevruz Coşkuyla Kutlandı

Erzincan’da Nevruz Coşkuyla Kutlandı

Erzincan’da 21 Mart Nevruz Bayramı çeşitli etkinliklerle kutlandı. Nevruz dolayısıyla Erzincan Valiliği, Erzincan Belediyesi ve Erzincan Üniversitesi iş birliğiyle düzenlenen “Nevruz Şenliği” kutlamaları, renkli görüntülere sahne oldu.
Saat Kulesi önünden Cumhuriyet Meydanı’na kadar süren yürüyüşe Erzincan Valisi Ali Arslantaş, AK Parti Milletvekilleri Süleyman Karaman, Burhan Çakır, Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Levent ve diğer protokol üyeleri ile çok sayıda Erzincanlı katıldı.
Erzincan Belediyesi Mehter Takımı’nın da yer aldığı yürüyüşün ardından Erzincan Belediyesi Halkoyunları ekibinin gösterisi ile program devam etti. Vali Arslantaş, AK Parti Milletvekilleri Süleyman Karaman, Burhan Çakır, Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Levent ile birlikte nevruz ateşini yakıp sembolik olarak çekiçle örs üzerinde demir dövdü.Katılımcılar, yürüyüşün ardından Erzincan Üniversitesi Yalnızbağ Yerleşkesine geçti. Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Levent, Baharın gelişini müjdeleyen, bolluğun ve bereketin simgesi, yeni başlangıçlar adına içimizi ısıtarak umutlarımızı yeşerten, İlimizde geleneksel olarak kutladığımız Nevruz Bayramının Üniversitemizde bizleri buluşturan bu etkinlikte, sizleri saygı ve sevgiyle selamlıyorum.
Bayramlar kültürümüzde karşılıklı sevgi, saygı ve hoşgörüyle milletçe bir arada kardeşçe yaşama arzumuzun, dayanışma ve yardımlaşma duygularımızın daha çok kaynaştığı mutluluk ve sevinç günlerimizdir.
Çin Seddi’nden Adriyatik’e, Orta Asya’dan Anadolu ve Balkanlara geniş bir coğrafyada, “Yaşama yeni bir başlangıç” anlamında, yüzyıllardır kutlanan Nevruz, geçmişten bugüne ulaşan, bugünden geleceğe uzanacak kültür köprümüzün kadim değerlerinden biridir.
Her kültürün kendine özgü anlamlar yüklediği, kadim uygarlığımızın bu kültürel değeri, yüzlerce yıldır yeni umutların, dostluk, kardeşlik, birlik ve beraberliğin somut ifadesi olmuş, aynı zamanda kötülüklerden arınma ve yeni başlangıçlar adına her yıl beklenen baharı, tabiatın dirilişini ve yeniden uyanışı temsil etmiştir.
Yüzyıllardır kardeşliğimizi pekiştiren, dayanışma gücümüzü güçlendiren, farklı coğrafyalarda da olsa insanlarımızı kaynaştıran bir bayram olarak kutladığımız Nevruz Bayramının; içeride ve dışarıda milli birlik ve bütünlüğümüze kasteden terör mihraklarına inat; birliğimizi, dirliğimizi ve kardeşliğimizi daha çok perçinlemesini diliyorum.
Bu anlamlı günün coşku ve heyecanını burada birlikte yaşamak adına, sözlerime son verirken; Nevruz Bayramının her yıl olduğu gibi bu yıl da, insanlığa ve milletimize bereket getirmesi temennisiyle; Üniversitemiz ailesi, öğrencilerimiz ve tüm vatandaşlarımızın Nevruz Bayramını kutluyor, sizleri yürekten selamlıyorum diye konuştu. Daha sonra ise Üniversite öğrencileri tarafından katılımcılara mini konser verilmesiyle program sona erdi.

Diğer Haberler

Gazeteci-Yazar Kazım Erdem Özsoy, Aramızdan Ayrılalı Aldtı Yıl Oldu

Erzincan’da uzun yıllar gazetecilik yapan Özsöz Gazetesi Kurucusu Kazım Erdem Özsoy,  altı yıl önce bugün …

Cumhur İttifakı Olarak Erzincan’da Belediyeyi Kazanacağız

AK Parti Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman, 31 Mart Yerel Seçim sürecini değerlendirerek Erzincan’da Cumhur ittifakıyla …