Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ Erzincan’ın En Özel Aşçıları

Erzincan’ın En Özel Aşçıları

Erzincan Sümer Özel Meslek Eğitim Okulu tarafından hazırlanan ‘Özel Aşçılar’ projesi kapsamında hafif mental rahatsızlığı bulunan 10 öğrenci İngiltere’nin Dudley şehrinde aşçılık alanında mesleki eğitim aldılar. Öğrenciler aldıkları eğitimlerde kendileri yemek yapmayı öğrenirken İngiltere’de de Türk yemeklerini tanıttılar.

Erzincan’da Sümer Özel Meslek Eğitim Okulu tarafından hazırlanan ‘Özel Aşçılar’ adlı proje ile öğrenciler İngiltere’de mesleki eğitim aldı. Okulda eğitim gören 10 öğrenci İngiltere’nin Dudley kentinde aşçılık alanında mesleki eğitim alarak bu alanda yetkinliklerini artırdılar. Öğrencilere kurs süresince 1 öğretmen 1 idareci refakat etti.
Proje okulda eğitim görmekte olan 10 öğrencinin İngiltere’nin Dudley kentinde aşçılık alanında mesleki eğitim almaları ve bu alanda yetkinliklerini artırmaları genel amacıyla hazırlandı. Projede ayrıca hafif mental engeli bulunan öğrencilerin iş hayatını daha yakından tanımaları, çalışma hayatı ile ilgili temel yasal haklarını kavramaları, kendi yeteneklerine uygun mesleği seçebilme becerisi kazanmaları, çalışma hayatı için gerekli olan iletişim becerilerini kazanmaları ve çevreleriyle etkili iletişim kurabilmeleri, planlı çalışma alışkanlığı kazanmaları, araç gereçleri ekonomik ve işlevsel kullanma becerisini kazanmaları, temizlik ve düzen becerileri kazanmaları, iş yerinde iş ahlakı kurallarına uygun davranışlar geliştirmeleri, çalışma ortamında iş güvenliği kurallarını uygulayabilmeleri, toplumsal yaşama ve iş yaşamına uyum sağlayabilmeleri amaçlandı.

Öğretmen: “Burada öğrencilerimiz ile birlikte yemek uygulamaları yapıyoruz. Aşçılık uygulamaları yapıyoruz. Sütlacından kekine, bazen hamur işleri yapıyoruz. Ayrıca İngiltere’de öğrencilerimiz 3 hafta bir eğitim gördüler. Aşçılık üzerine. Burada öğrencilerimiz yine aynı kek tarzı, kurabiye tarzı şeyler yaptık. Hamur işleri ile uğraştılar. Burada bayağı bir deneyimleri oldu. / Bu çalışmalar öğrencilerimize günlük hayatlarında kendilerine yetebilme durumları için çok önemli bir yere sahip oluyor. Evlerine gittikleri zaman bazen söylüyorlar. Mesela şu uygulamayı yaptın. Şu hamur işini yaptım. Burada öğrendiğim şeyi yaptım diyiyorlar. Buda bizi mutlu ediyor” dedi.
Okul Müdürü Yunus Kabil: “Sümer Özel Meslek Eğitim merkezi öğrencilerimiz için geçen yıl ulusal ajanstan bir proje yapmıştık. Onları götürmüştük İngiltere’ye ağaç işleri ile ilgili. Bir yıl sonra tekrar bir proje uyguladık çocuklarımızla. 10 tane öğrencimizi Özel Aşçılar projesi kapsamında İngiltere’ye götürdük. Orada staj yaptılar çocuklarımız. Tabii ne kazandırdık çocuklarımıza? En başta bizim Türk yemek kültürünü İngilizlere gösterdiler. Orada biraz o konuların zayıf olduğunu gördük. Çocuklarımız orada pasta yaptılar. Börek yaptılar. Adana yaptılar. Izgara yaptılar. Onlara gösterdiler. Onlardan da tabii bazı çalışmalar aldılar. Öğrencilerimizin burada en büyük kazançları nedir? Ailelerine yarın öbürsü gün bağlı kalmadan kendi başlarına yemek hazırlamak, düzenlemek, bunu kazandırmayı amaçlıyoruz. Çalışmalarımız bu yönde devam ediyor. Yeni bir projemiz var bizim yurt dışı için. Biz daha önce öğretmenlerimize yapıyorduk bu projelerimizi. Yaklaşık 5 tane proje yaptık. Öğretmenlerimizi götürdük. Yurtdışına çeşitli ülkelere. Çalışmalarımızı yaptık. Öğretmen arkadaşlarımız orada gördüklerini burada uyguladılar. Şimdi son iki yıldır da öğrencilerimizin üzerine çalışmaya başladık. Öğrenci odaklı projeler yapıyoruz. Az önce dediğim gibi bir kısım öğrencilerimiz Türkiye’de ilk özel eğitim öğrencilerini biz Erzincan Sümer Özel Meslek Eğitim Okulu olarak İngiltere’ye götürdük. Hatta ilk yurt dışına biz açtık özel eğitim öğrencilerini. Geçen sene de 10 tane öğrencimizi götürmüştük. Ağaç işleri ile ilgili orada atölye çalışması yaptılar. Staj yaptılar. Baktık güzel yüne bu sene hazırladık. Bu sene de özel aşçılarımızı götürdük. Bu çocuklarımız hep beraber İngiltere’ye gitmişlerdi. 3 hafta kaldılar. Çok güzelde çalışmalar yaptılar. Çok güzel kazanımlar elde ettiler. Her açıdan. Bizim burada az önce dediğim gibi yemeklerimizi yaptığımız pastalarımızı, keklerimizi, adanamızı, ızgaramızı İngilizlere gösterdiler. Onlarda çok değişik geldi onlara güzel bir çalışma oldu. Çalışmalarımıza devam ediyoruz. Yeni projemizi yine hazırladık. Oda inşallah çıkarsa oda kat hizmetleri ile ilgili Sümer Özel Meslek Eğitim öğrencilerimizin bu otellerde ki veya yardımcı hizmet dediğimiz kat hizmetleri ile ilgili bir proje hazırladık. İnşallah çıkarsa yine öğrencilerimizi götüreceğiz. Bundan sonra öğrenci odaklı yurt dışı çalışmalarımız devam ediyor” dedi.
Öğrenciler: “İngiltere’de yaptığımız yemeklerimizi gösterdik. Aşçılığımızı hocalarımıza gösterdik. Yaptığımız yemeklerimizi hocalarımıza gösterdik” , “Ettir, salatadır, böyle çeşitli çeşitli yemekler yaptık” , “Burada kek yaptık. Pasta yapıyoruz. Kurabiye yapıyoruz. Kiremit salatası yapıyoruz. Hazır çorba yapıyoruz. Makarna haşlaması yapıyoruz. Yaş pasta yapıyoruz. Yufkadan börekler yapıyoruz. Kıymalı börekler yapıyoruz” dediler.

Diğer Haberler

Cumhur İttifakı Olarak Erzincan’da Belediyeyi Kazanacağız

AK Parti Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman, 31 Mart Yerel Seçim sürecini değerlendirerek Erzincan’da Cumhur ittifakıyla …

Prof. Dr. Erdem Yavuz TYB’ de Erzincan’ın Kurtuluşunu Anlattı

Prof. Dr. Erdem Yavuz Yazarlar Birliğinde Erzincan’ın kurtuluşunu anlattı Erzincan Ermeni olaylarının yoğunlaştığı bir yerdi …