Home Buradasınız/ EKONOMİ Buradasınız/ ESNAFIN MORALİ BOZUK

ESNAFIN MORALİ BOZUK

Erzincan’da da ülke genelinde olduğu gibi insanların kalabalık şekilde bir araya geldiği, spor müsabakaları, konserler,  toplantılar gibi sosyal ve kültürel etkinlikler iptal edildi. Okulların ve üniversitelerin tatil edilmesinin ardından koronavirüsle ilgili tedbirler ilimizde de üst seviyeye çıkarıldı.

 

Her türlü kafe, müzikli ve içkili lokantalar, spor salonları, gazinolar, taziye evlerinin faaliyetleri geçici olarak durduruldu. Tüm bu gelişmeler çarşı pazara da yansıdı. Şehrimizin en işlek caddeleri birkaç gündür eski canlılığını yitirdi. Esnaf kalabalığın her geçen gün azaldığını belirterek, işlerinde büyük düşüş yaşadıklarını belirtti.

İNŞALLAH ATLATIRIZ

Ordu Caddesi, Fevzipaşa Caddesi, Halitpaşa Caddesi ve Bakırcılar Çarşısı’ndaki hareketlilik yerini sessizliğe bıraktı. Esnaf çarşıya artık il dışından kimsenin gelmediğin, kalabalığın her geçen gün azaldığını anlattılar.

Bu süreçte müşteri sayısının azalmasını normal karşıladıklarını belirten esnaflar, “Koronavirüs nedeniyle insanlar sokağa çıkmaya korkar oldu. Eskiden buralar cıvıl cıvıldı. Son 1 haftadan bu yana her gün müşteri sayısında düşüş yaşıyoruz. Son iki gündür kimse gelmez oldu. İşlerimiz düştü ancak sağlığımız daha önemli. Bizlerde gerekli tedbirlerimizi aldık, temizlik ve hijyen konusunda uyarıları dikkate alıyoruz. İnşallah bu belayı da atlatırız” dediler.

GEÇİCİ OLARAK DURDURULDU

İçişleri Bakanlığı’nın genelgesiyle tüm Türkiye’de tiyatro, sinema, gösteri merkezi, konser salonu, nişan/düğün salonu, çalgılı/müzikli lokanta/kafe, gazino, birahane, taverna, kahvehane, kıraathane, kafeterya, kır bahçesi, nargile salonu, nargile kafe, internet salonu, internet kafe, her türlü oyun salonları, her türlü kapalı çocuk oyun alanları çay bahçesi, dernek lokalleri, lunapark, yüzme havuzu, hamam, sauna, kaplıca, masaj salonu, SPA ve spor merkezlerinin faaliyetleri geçici bir süreliğine durduruldu.

TAZİYE EVLERİDE VAR

“Coronavirüs Tedbirleri” kapsamında camilerin yanı sıra geçici olarak faaliyetleri durdurulan yerler arasında taziye evleri de yer alıyor. İç işleri bakanlığı tarafından gönderilen genelge de  sivil toplum kuruluşlarının dernek, vakıf, genel kurulları ve sivil toplum kuruluşlarının eğitimler dahil insanları toplu olarak bir araya getiren her türlü toplantı ve faaliyetleri icrai zorunluluk gerektiren yönetim faaliyetleri hariç 16 Mart saat 24.00’ten itibaren geçici olarak ertelendiği bildirildi. Açıklamada toplu olarak vatandaşların bir arada bulunduğu taziye evlerinin faaliyetlerinin de durdurulduğu belirtildi.

Diğer Haberler

Tanoğlu’ndan Ramazan Bayramı Kutlama Mesajı

Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tanoğlu Ramazan Bayramı münasebetiyle bir mesaj …

ERZİNCAN’DA DEĞİŞİM ARZUSU VE İSTEĞİ KAPALI MEKÂNLARA SIĞMIYOR

Erzincan Bağımsız Belediye Başkan Adayı Yüksel Çakır,  seçim çalışmaları kapsamında Halit Paşa Mahallesinde mahalle sakinleri …