22 Mayıs Çarşamba , 2024
Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ Fideler toprakla buluşuyor

Fideler toprakla buluşuyor

Doğu Anadolu Bölgesinin sebze ambarı konumunda bulunan Erzincan’da sebzecilik sektörü her geçen gün gelişmeye devam ederken, üreticilerin tarlalarda yetiştireceği sebzelerin fidelerini toprakla buluşturmaya başlandı.
Doğal su kaynakları ve verimli arazileri ile Doğu Anadolu Bölgesinin sebze ambarı konumunda bulunan Erzincan’da sebze yetiştiriciliği de yapan üreticiler, havanın ısınmasıyla yörenin vazgeçilmezleri arasında yer alan biber, domates ve patlıcan dikimine başlandı.ÇOCUK GİBİ BAKIYORUZ
Çiftçi Mehmet Gürler, yaptığı açıklamada, Havaların ısınmasıyla birlikte fideleri tarlada dikmeye başladık. Bir çocuk, bir evlat gibi bu fidelere bakıyoruz. İnşallah hayırlı kazançlar olur dedi.
CAN SUYU ÇOK ÖNEMLİ
Ziraat Mühendisi Orhun Erten ise açıklamasında şu ifadelere yer verdi; Erzincan ili mikroklima bir iklime sahip olduğu için sebzecilik, meyvecilik açısından çok elverişli. Erzincan’da şu anda en yaygın fide ekimi Domates, Biber, Patlıcan, Kavun ve Karpuz olmak üzere çeşitli fide dikimi yapıldığını ifade ederek, Fide dikerken bir takım şeylere dikkat etmek gerekiyor. Toprakla tanışmalarını sağlamak açısından, Mutlaka diktikten sonra can suyunu birkaç gün ihmal etmemek lazım. Ayrı bir tavsiyemde yapacakları ürün açısından toprak analizlerini yaptırsınlar. Çünkü bitkilerin verim ve kalite yönünden daha verimli olmaları açısından buna ihtiyaç var. Ayrıca önemli bir diğer konuda gereksiz gübre kullanımını engellemek gerekiyor. Çünkü fazla kullanım topraklarımızı çoraklaştırıyor” şeklinde açıklamada bulundu.

Diğer Haberler

Gazeteci-Yazar Kazım Erdem Özsoy, Aramızdan Ayrılalı Aldtı Yıl Oldu

Erzincan’da uzun yıllar gazetecilik yapan Özsöz Gazetesi Kurucusu Kazım Erdem Özsoy,  altı yıl önce bugün …

Cumhur İttifakı Olarak Erzincan’da Belediyeyi Kazanacağız

AK Parti Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman, 31 Mart Yerel Seçim sürecini değerlendirerek Erzincan’da Cumhur ittifakıyla …