25 Temmuz Perşembe , 2024
Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ Gazeteci-Yazar Kazım Erdem Özsoy, Aramızdan Ayrılalı Aldtı Yıl Oldu

Gazeteci-Yazar Kazım Erdem Özsoy, Aramızdan Ayrılalı Aldtı Yıl Oldu

Erzincan’da uzun yıllar gazetecilik yapan Özsöz Gazetesi Kurucusu Kazım Erdem Özsoy,  altı yıl önce bugün hayatını kaybetti. Uzun yıllar boyunca içindeki gazetecilik aşkını son yıllarda köşe yazarlığı ile sürdüren Özsöz Gazetesi Kurucusu Kazım Erdem Özsoy, Erzincan sevgisiyle de öne çıkan bir kişilikti.

Tam altı yıl önce bugün Trabzon’a tedavisinin kontrolü için giden Kazım Erdem Özsoy tedavi gördüğü hastanede hayata gözlerini yummuştu. Erzincan Basını duayen gazeteci ‘Kazım Abi’sini bundan 6 sene önce kaybetti.  Erzincan’da son 50 yıl aşkın süredir gazetecilik yapan ve 28 Yıl boyunca da kendi kurduğu Özsöz Gazetesini günlük olarak çıkartan Kazım Erdem Özsoy, son bir yılında mücadele ettiği kansere yenik düşerek, 84 yaşında yaşamını yitirmişti. Uzun yıllar boyunca içindeki gazetecilik aşkını son yıllarda köşe yazarlığı ile sürdüren Özsöz Gazetesi Kurucusu Kazım Erdem Özsoy, Erzincan sevgisiyle de öne çıkan bir kişilikti. Kazım Erdem Özsoy Kimdir?

1935 yılında Erzincan’ın Eğin (Kemaliye) ilçesine bağlı Yuva (Gerüşla) köy ünde doğdu. Eğin’de doğdu fakat Kemaliyeli oldu. İlkokulu köyünde okudu. Babası ile birlikte köylerde dolaşıp ayakkabı tamiratı yaptı. Ortaokul çağında, İstanbul’a dayısının yanına gitti.

Okul şartları, ekonomik zaruretler karşında, dayısına yük olmamak ve tez zamanda para kazanabilmek için iş hayatına atıldı. Uzun yıllar İstanbul’da çalılıştı. Askerlik sonrası memleketine ‘döndü. Erzincan’da matbaacılık yaptı. Kazankaya, Yeğil Eğin, Arapgir postası gazetelerini bastı.  Özsoy Matbaasını kurdu. Uzun yıllar Matbaacılık yapan Özsoy 1990 yılında Özsöz gazetesini kurdu. Kazım Erdem Özsoy, Kemaliye Müzesine de pek çok eser hediye ederek, müzenin zenginleşmesine katkıda bulunmuştur.

Diğer Haberler

“Gözümüz Olun” Projesi İşbirliği Protokolü İmza Töreni Düzenlendi

Erzincan’da huzur ve güven ortamının daha da arttırılması amacıyla Vali Hamza Aydoğdu başkanlığında, “Gözümüz Olun” …

Tanoğlu, Hukuki Süreç Başlattı

Erzincan’da faaliyet gösteren Ajans Erzincan isimli haber sitesinde yayınlanan haberlerle ilgili olarak Erzincan Ticaret ve …