23 Haziran Pazar , 2024
Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ “Hastalığa yakalanmaya değip değmeyeceğini düşünün”

“Hastalığa yakalanmaya değip değmeyeceğini düşünün”

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Dr. Öğretim Görevlisi Orhan Çimen, koronavirüs sürecine ilişkin bir değerlendirme yaparak vatandaşların üzerine düşeni yapmasının çok önemli olduğunu hatırlattı.

 

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Dr. Öğretim Görevlisi Orhan Çimen yaptığı yazılı açıklamada; “Testi pozitif çıkanlar temaslılarını eksiksiz bildirsin. Yaşlılar, kronik hastalığı olanlar kendilerini korumaya alsın. Şu an sistemin tıkanmasına yol açacak bir sorunumuz yok. Fakat her kapasitenin sonuçta bir sınırı vardır. Sağduyunuza güveniyoruz. Son 7 gündeki artış, geçen ayın ortalamasından %85 fazladır. Nüfus düşünüldüğünde, bu oran korkutucudur. Durum 83 Milyonu ilgilendiriyor. İstanbul’da gidişi kontrol altına alamazsak, salgın baş edilebilir olmaktan çıkacaktır. Mecburiyetiniz yoksa evden çıkmayın. Hastalığa yakalanmayı göze alacağınız ziyaretleri ve seyahatleri yapın. Kalabalık ortama girecekseniz, hastalığa yakalanmaya değip değmeyeceğini düşünün. Maskenizi, virüsün size bulaşmasını göze alacağınız zaman çıkartın.

Artışın öne çıkan nedeni hareketliliktir. Hareketliliği azaltmalısınız. Maske, mesafe, temizlik kuralına uymalısınız. Çözüm, virüsün yöntemini virüse karşı kullanmaktır. Virüs, bir kişiden ortalama 3 kişiye bulaşıyor. Siz de, hareketi ve teması 3’te birine indirin.”

Kaçıranlar veya okumayanlar için tekrarlama gereği duydum. Bu cümleler Sayın Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca ‘ya ait olup sosyal medya hesabından alınmıştır. Her ne kadar İstanbul için söylenmiş ise de 81 vilayetimiz için geçerlidir! Bizim sağlık çalışanları olarak görevimiz öncelikle sağlığınızı korumak, sonra tedavi etmektir. Bunu gerçekleştirirken de gayemiz sizlerin hayatını mümkün oldukça en az kısıtlamaya uğratmaktır. Bu görevi ve gayeyi sizlerin destekleri olmadan gerçekleştirebilmemiz ise mümkün değildir.

Yaşadığımız salgın hastalıktır. Elimizdeki en geçerli ve yararı bilimsel olarak ispatlanan ise ne aşı, ne de tedavi yöntemleridir. Sadece ve sadece sayın bakanımızın da arz ettiği tedbirlerden ötesi değildir. Devletimiz büyüklüğünü 8 aydır devam eden pandemi süresince bir kez daha göstermiştir. İlimiz özelinde de talep edilen tüm fiziki ve tıbbi ihtiyaçlar eksiksiz karşılanmıştır. Lakin gelinen nokta da artık üzerine düşeni yapma sırası biz vatandaşların olup, zamanı çoktan gelmiştir. Yaşanan covid 19 salgın hastalığının belirtileri, kişiye etkileri, tedaviye cevabı hastadan hastaya farklılıklar göstermektedir. Hiç kimsenin bana bir şey olmaz deme lüksü olmadığı gibi, başkalarına hastalığı bulaştırma hakkı da yoktur. Bu zorlu süreçte canlarını ortaya koyarak görevlerini icra eden, başta mesai arkadaşlarım olmak üzere 81 ilimizdeki sağlık çalışanı arkadaşlarımı yürekten kutluyorum. Meslek, konum, görev ayırt etmeksizin topyekün mücadele sergileyen her bir arkadaşıma ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum. Yoruldunuz biliyorum. Fakat zaman ne dinlenme, ne de hak arama zamanı değildir. Bunlardan önce yenilmesi gereken bir pandemi karşımızda durmaktadır. İnşallah gelecekte her istediğinize kavuşacak güzel günlerimiz olacaktır. Çabalarınız tarih ve insanlık şahidliğinde, madden ve manen, iki cihanda da karşılık bulacaktır.  Sağlıklı günler diler saygılarımı sunarım” dedi.

Diğer Haberler

Tanoğlu’ndan Ramazan Bayramı Kutlama Mesajı

Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tanoğlu Ramazan Bayramı münasebetiyle bir mesaj …

ERZİNCAN’DA DEĞİŞİM ARZUSU VE İSTEĞİ KAPALI MEKÂNLARA SIĞMIYOR

Erzincan Bağımsız Belediye Başkan Adayı Yüksel Çakır,  seçim çalışmaları kapsamında Halit Paşa Mahallesinde mahalle sakinleri …