24 Haziran Pazartesi , 2024
Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ İlk Hac Kafilesi Dualarla Uğurlandı

İlk Hac Kafilesi Dualarla Uğurlandı

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın organizasyonuyla Erzincan’dan kutsal topraklara gidecek 1. Kafile 151 kişilik hacı adayı ve 6 din görevlisi toplam 157 hacı adayları Terzibaba Camiinde düzenlenen program ile dualar ve gözyaşlarıyla uğurlandı. Erzincan’da 1. Kafile 151 kişilik hacı adayı ve 6 din görevlisi olmak üzere toplam 157 kişi Erzincan Havalimanından Mekke’ye havayoluyla hareket etti. Dün akşam saatlerinde kalkan uçak öncesi hacı adayları için Terzibaba Camiinde uğurlama programı gerçekleştirildi.
Kur’an-ı Kerim tilaveti ile birlikte ilahiler eşliğinde hacı adaylarının yol hazırlıkları tamamlandı. Havalimanında yakınları tarafından kutsal topraklara uğurlanan 157 kişi Erzincan Havalimanından direk uçuşla kutsal topraklara uçtular. İlk kafile 24 Ağustos 2019 Cumartesi günü Medine’den Erzincan’a dönecek.
İl Müftüsü Mehmet Emin Çetin, burada umre ziyaretine çıkan vatandaşlara bir konuşma yaparak, kutsal topraklarda dua beklediklerini, kendilerine Allah’tan mebrür hac nasip etmesini ve hayırla gidip memleketlerine salimen dönmelerini istedi. Müftü Çetin’in yaptığı dua ile hacca niyetlenen vatandaşlar Erzincan Havalimanından direk uçuşla kutsal topraklara uğurlandılar. Yapılan dua sonrası hacı adayları sevenleriyle kucaklaşarak helalleştiler.
80 BİN HACI ADAYI KUTSAL TOPRAKLARA GİDECEK
Kutsal toprakları ziyaret edecek olan hacı adayları, törenin ardından THY’nin tarifeli uçaklarıyla Suudi Arabistan’a hareket edecek.

Bu yıl Türkiye’den 80 bin hacı adayı, kutsal topraklara giderek hac görevini yerine getirecek. 2019 hac organizasyonu dahilinde Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yaklaşık 50 bin hacı adayı kutsal topraklara götürülürken, 30 bin 320 hacı adayı ise TÜRSAB üyesi seyahat acentaları tarafından Suudi Arabistan’a götürülecek. Belirtilen hacı adayı sayısına göre Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından görevlendirilen 120 kafile başkanı, 679 din görevlisi ve 135 bayan irşat görevlisi görev yapacak. Seyahat acentalarının görevlendirdiği 650 şirket görevlisi de dahil olmak üzere toplamda 1584 kişi hizmet verecek.

DÖNÜŞLER 17 AĞUSTOS’TAN İTİBAREN BAŞLAYACAK

İstanbul Havalimanı’nda Diyanet İşleri Başkanlığı ve TÜRSAB görevlileri, hacı adaylarına 24 saat hizmet verecek. Ayrıca İstanbul Havalimanı’nda ihram giyme yerleri, mescitler ve abdest alma yerleri ve sağlık tarama merkezi özel olarak hazırlandı. Türkiye’den gidişler bugün başlarken, Suudi Arabistan’dan dönüşler ise 17 Ağustos 2019 ile 13 Eylül 2019 tarihleri son bulacak.

HAC İÇİN KULLANILACAK HAVALİMANLARI

Öte yandan hac için İstanbul Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı’nın yanı sıra şu havalimanları kullanılacak: “Adana, Adıyaman, Amasya-Merzifon, Ankara-Esenboğa, Antalya, Alanya Gazipaşa, Balıkesir-Koca Seyit, Batman, Bingöl, Bursa-Yenişehir, Denizli-Çardak, Çanakkale, Çorlu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Erzincan, Gaziantep, Hatay, Isparta-Süleyman Demirel, İzmir-Adnan Menderes, Kayseri Erkilet, Kahramanmaraş, Kastamonu, Kocaeli, Konya, Kütahya-Zafer, Malatya-Erhaç, Mardin, Muğla-Dalaman, Muş, Nevşehir, Ordu-Giresun-(OGU), Samsun, Sinop, Sivas, Şanlıurfa, Trabzon, Uşak, Van-Ferit Melen ve Zonguldak.”

Diğer Haberler

Tanoğlu’ndan Ramazan Bayramı Kutlama Mesajı

Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tanoğlu Ramazan Bayramı münasebetiyle bir mesaj …

ERZİNCAN’DA DEĞİŞİM ARZUSU VE İSTEĞİ KAPALI MEKÂNLARA SIĞMIYOR

Erzincan Bağımsız Belediye Başkan Adayı Yüksel Çakır,  seçim çalışmaları kapsamında Halit Paşa Mahallesinde mahalle sakinleri …