Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ İNADINA ÜRETECEĞİZ

İNADINA ÜRETECEĞİZ

Küresel boyutta pandemi niteliği kazanan Koronavirüsle (COVİT-19) etkin mücadele yanında tarımsal üretimde sürdürülebilirliğin sağlanması ve gıda arz güvenliğinin korunması büyük önem arz ediyor. Bu çerçevede Erzincan’da çiftçiler %75 Tarım ve Orman Bakanlığı hibeli tohumlarını tarlalarına ekmeye başladı. Tercan Sulama Birlik Başkanı Muhammet Dumlu, ”Bu sene elimizdeki bütün toprağı ekeceğiz. İnadına üreteceğiz” dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Çiftçilerimiz ekilmemiş tek karış toprak bırakmayacaktır” diyerek yaptığı çağrı sonrasında Tarım ve Orman Bakanlığının ekilebilir tüm arazileri üretime kazandırmak için “Bitkisel Üretimin Geliştirilmesi” programı kapsamında 21 ilde %75 Tarım ve Orman ve Bakanlığı hibeli tohumların dağıtılmaya başlanmasının ardından Erzincanlı çiftçiler de harekete geçti.
%75 BAKANLIK HİBELİ BUĞDAYLARI
TOPRAKLA BULUŞTURDULAR
Erzincan’ın Tercan İlçesinde Bağlı Kargın Beldesinde Erzincan Pancar Ekicileri kooperatifi yönetim kurulu üyesi Bülent Dumlu ve kardeşi Tercan Sulama Birlik Başkanı Muhammet Dumlu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısına destek vererek %75 Tarım ve Orman ve Bakanlığı hibeli buğdayları toprakla buluşturdular.

BAKAN PAKDEMİRLİ: TOHUMLARIMIZI ERZİNCANLI ÇİFTÇİLERİMİZE ULAŞTIRDIK
Tarım ve Orman Bakanlığını Bekir Pakdemirli twitter hesabından yaptığı açıklamada ”Ekilmeyen toprağımız kalmasın diye çiftçilerimizi destekliyoruz. Bakanlığımızca %75 hibeli 20 ton kuru fasulye ve 325 ton yazlık buğdayı, ayrıca Bakanlığımız ve İl Özel İdaresi kaynaklarıyla %50 hibeli 36,5 ton yonca tohumunu Erzincanlı çiftçilerimize ulaştırdık. Bereketli olsun” dedi.
CUMHURBAŞKANIMIZIN ÜRETİM ÇAĞRISINI ÖNEMSİYORUZ
Tercan Sulama Birlik Başkanı Muhammet Dumlu ise yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Tarım Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli’nin Ekilmemiş tek karış toprak bırakmama’ çağrısını çok önemsiyor ve destekliyoruz.
HERKES ELİNDEN GELDİĞİNCE TOPRAĞINI EKSİN
Bu kapsamda “Koronavirüs salgının yaratabileceği olası gıda sıkıntısının önüne bir nebze de olsa geçmek ve üretime katkı sağlamak amacı ile bu sene elimizdeki bütün toprağı ekeceğiz. İnadına üreteceğiz, elimizden ne geliyorsa üretim anlamında yapmalıyız. Çünkü toprağı ekmezsek, uğraşmazsak fiyatları alıp başını gidiyor. Bunun önüne ancak üretmekle, toprağı ekmekle ve toprağı işlemekle geçebiliriz. Bunun için bütün çiftçilerimize sesleniyorum. Herkes elinden geldiğince toprağını eksin ve uğraşsın. Hep birlikte girdiğimiz bu dar boğazdan üretmekle çıkalım. Devletimiz de bize bu konuda destek oluyor, bugün 100’er dönüm araziyi iki kardeş imece usulü ile Tarım ve Orman Bakanlığımızın %75 hibeli tohumlarını toprakla buluşturduk. Bu zor günlerde çiftçimizin her daim yanında olan İlimiz Valisi Ali Arslantaş’a, Milletvekillerimiz Burhan Çakır ve Süleyman Karaman’a verdikleri destekten dolayı teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Diğer Haberler

Kaymakam Kaykaç, Mehmetçikle İftar Yaptı

Refahiye Kaymakamı Eyüp Kaykaç; Belediye Başkanı Çakmak Paçacı, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Hüsamettin Erol, …

Emniyet Teşkilatı İftarda Buluştu

Türk Polis Teşkilatının 177’nci kuruluş yıl dönümünü ve Polis Haftası dolayısıyla iftar programı düzenlendi. Düzenlenen …