29 Mayıs Çarşamba , 2024
Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ “İstiklal Marşı 102 Yaşında”

“İstiklal Marşı 102 Yaşında”

12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma günü münasebetiyle program düzenlendi.
İl Millî Eğitim Müdürlüğü koordinatörlüğünde, 15 Temmuz Şehitleri Anadolu İmam Hatip Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin hazırlayıp sunduğu, Erzincan Müftülüğü Konferans Salonu’nda düzenlenen programa; Vali Yardımcısı Ömer Özbay, Erzincan Milletvekili Burhan Çakır, 3. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Davut Ala, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, İl Millî Eğitim Müdürü Aziz Gün, kamu kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşu ve siyasi parti temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı okunması ile başlayan programda, günün anlam ve önemi belirten konuşmasını yapan İl Millî Eğitim Müdürü Aziz Gün; “Şanlı tarihimiz boyunca hakkın batıla, istiklalin istiskale, imanın ihanete, direnişin darbeye galip geldiği, galebe çaldığı zamanlar olmuştur. Aziz Türk Milleti, asırlarca bu topraklarda var olma savaşı vermiş, emperyalistlere, sömürge güçlerine, hainlere geçit vermemiş, her defasında küllerinden doğarak mücadelesini sürdürmüştür. Bu şanlı mücadelemizi destanlaştıran, Milli mücadelemizi bayraklaştıran kişi de merhum Mehmet Akif Ersoy olmuştur. Mehmet Akif bizim olduğu kadar medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavarın pençesinde inleyen mazlumların da şairidir. Milletimizin ruhunu, tarihini ve mefkûresini idealleştiren İstiklal Marşı’nın bu vatan topraklarından ilelebet yankılanması için, al bayrağımızın mazlumlara gölge olması için, devletimizin bekası ve milletimizin selameti için siz değerli gençlerimizin vatan, millet, devlet ve hürriyet mefhumlarının kıymetini bilmesi gerekiyor. Sizlere çok güveniyoruz. Şahsiyetli bireyler olarak yetişmeniz, üretmeniz, kendinizi geliştirmeniz için elimizden geleni yapıyoruz.” dedi.
Programın devamında Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, Erzincan Milletvekili Burhan Çakır, günün anlam ve önemine ilişkin birer konuşma yaptılar.
Son olarak konuşan Erzincan Vali Yardımcısı Ömer Özbay, “İstiklal Mücadelemizin ruhunu en mümtaz ifadelerle ortaya koyan İstiklal Marşı’mız, ecdadımızın bu vatana duyduğu sevginin ve inancın abidesidir.
İstiklal Marşı; aziz milletimizin bağımsızlık ve özgürlük savaşını ölümsüzleştiren, her mısrasıyla milletin ortak duygu dünyasına seslenen eşsiz bir eserdir. İşte bugün, bu eşsiz eserin TBMM’de kabul edilişinin 102. yıl dönümünü gururla kutluyoruz. İstiklal Marşı, Kurtuluş Savaşı’nın en zor zamanlarında milletimize umut ışığı olmuştur. İstiklal Marşı’mızın Kabulü’nün 102. yıl dönümünü en içten duygularla kutluyorum.
Bu toprakları vatan yapan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm kahramanlarımıza Cenabı Hak’tan rahmet diliyorum. İstiklal Marşı gibi eşsiz bir eseri bize bırakan Vatan Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u rahmetle minnetle anıyorum.” dedi.
Konuşmaların ardından Mehmet Akif Ersoy’un torunu Selma Argun’un video kaydı konuşması, İstiklal Marşı’nın kabulü slayt gösteriminin ardından 15 Temmuz Şehitleri Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri tarafından “İstiklal Yolunda Hak’ın Sesi Mehmet Akif” konulu tiyatral, müzikal ve şiirsel gösterinin sunulmasından sonra “Milli Şairimiz Mehmet Akif” temalı kompozisyon, resim ve şiir dallarında düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verilmesi ile program sona erdi

Diğer Haberler

Gazeteci-Yazar Kazım Erdem Özsoy, Aramızdan Ayrılalı Aldtı Yıl Oldu

Erzincan’da uzun yıllar gazetecilik yapan Özsöz Gazetesi Kurucusu Kazım Erdem Özsoy,  altı yıl önce bugün …

Cumhur İttifakı Olarak Erzincan’da Belediyeyi Kazanacağız

AK Parti Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman, 31 Mart Yerel Seçim sürecini değerlendirerek Erzincan’da Cumhur ittifakıyla …