Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ Kaçan Kurbanlık Sonbahara Kaldı

Kaçan Kurbanlık Sonbahara Kaldı

Kurban Bayramı’ndan bir gün önce kaçan kurbanlık 10 gün sonra 10 kilometre uzaklıkta ve 3 bin 200 metre rakımdaki yaylada bulundu. Başka birine ait sürünün içerisine giren boğa, bulunduğu yerden indirilemeyince, son baharla birlikte yayla dönüşünde getirilecek.

Olay Erzincan’ın Üzümlü İlçesi’nde Kurban Bayramı’ndan bir gün önce olan arefe gününde meydana geldi. Aile fertleri ile birlikte 7 bin lira vererek yaklaşık 200 kilo ağırlığında bir kurbanlık boğa alan Oral Sarıoğlu(55) boğayı akşam saatlerinde Üzümlü Belediyesi Mezbahanesi’ne getirdiği sırada elinden bir anda kaçırdı.
İlçe merkezinde yaşanan kovalamaca evlerin bahçesinde devam etti. Havanın kararması ile fenerler yardımı ile boğayı arayan Sarıoğlu ve yakınları tüm çabalara rağmen bulamadı.
YENİDEN KURBANLIK ALDI
Kurbanlık boğasını havanın kararması ile bulamayan Oral Sarıoğlu durumu güvenlik güçlerine bildirmesinin ardından bayramın birinci gününde yakınları ile birlikte ilçenin yüksek kesimlerinde yeniden aramaya çıktı ancak kayıplara karışan kurbanlığına ulaşamadı.
Bunun üzerine dağlık alanda havadan arama yapması için bir drone kiraladı. Bayramın üçüncü gününe kadar devam eden bu arama da sonuç vermedi.
Bunun üzerine Sarıoğlu kaçan kurbanlıktan umudunu kesti ve yeniden bir kurbanlık aldı.
BOĞA GELMEDİ
Bayramın ardından bölgedeki tüm köylere ve hayvan yetiştiricilerine haber ulaştıran Sarıoğlu, kaçan kurbanının 10 gün sonra ilçeye yaklaşık 10 kilometre ve 3 bin 200 metre yükseklikteki Sarıkaya Köyü’nün yaylasında başka bir çobana ait sürünün arasında olduğu haberini aldı. Sürü sahibi ile görüşen Sarıoğlu’na, hayvanının kendi ineklerinin arasında olduğunu ve gelip alabileceğini söyleyen çoban merak etmemesi gerektiğini bildirdi. Bunun üzerine iki kişi görevlendiren Sarıoğlu; “İki arkadaş önce araçla ardından 4-5 kilometre yürüyüşün ardından yaylaya ulaşarak gece vakti boğayı indirecekti, ancak tek başına gelmediği için onlarda başarılı olamadılar” dedi.Bölge dağlık ve yol olmadığı için sürü sahibi ile yaptığımız görüşme de orda kalmasında ve kış ayları ile birlikte tüm hayvanların yayla dönüşünde indirmeye karar verdik” dedi.
ADAK KURBANI OLARAK KESMEYİ AMAÇLIYORUZ
Evli ve 3 çocuk babası Oral Sarıoğlu, geçtiğimiz kurban bayramında da kurbanlarının kaçtığını ancak gündüz olduğu için bir süre sonra yakaladıklarını belirterek; “Bu bayram yaşadıklarımız film gibi, kaçması, kovalamaca sürecimiz, insanlara zarar vermemesi için gösterdiğimiz çaba, harcadığımız emek çok fazla, günler geçmesine rağmen bulunacağından emindik, bölgedeki sürü sahipleri yabancı hayvanları birbirlerine haber verirler, buralarda hırsızlık olmaz ve şükür ortaya çıktı ancak günler sonra bile halen kurbanlığımıza ulaşamadık. Bulan çoban gerekli bakımını yapacak, yaylalarda otlayacak, artık kış aylarının gelmesini bekleyeceğiz, yayla zamanının sonra ermesi ile birlikte indirdikten sonra adak kurbanı olarak kesmeyi amaçlıyoruz. Kestikten sonra da ihtiyaçlılara dağıtacağız” diye konuştu.

Diğer Haberler

Yaralı Halde Kaya Kartalı Bulundu

Erzincan’ın Tercan ilçesinde Tercan İlçe Jandarma Komutanlığı Yollarüstü Jandarma Karakol Komutanlığınca icra edilen devriye faaliyetinde …

Görsel Sanatlar Kulübünden Kapadokya Gezisi

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Görsel Sanatlar Kulübü Kapadokya’ya gezi düzenledi. Kulüp üyesi öğrencileri tarafından 16.04.2022 …