Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ KADEM’in destekçisiyim

KADEM’in destekçisiyim

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) üyeleri 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla kahvaltı etkinliğinde bir araya geldi. Erzincan Valisi Ali Arslantaş’ın eşi Hatice Arslantaş, burada yaptığı konuşmada Kadınlarımızın sosyo-kültürel, ekonomik ve siyasal hayata aktif olarak katılımları için çalışmalar yapan, kadınlarımıza ve özellikle gençlerimize kucak açan KADEM’in destekçisiyim dedi
Düzenlenen etkinliğine; Programa Erzincan Valisi Ali Arslantaş’ın eşi Hatice Arslantaş, Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy’un eşi Gülnaz Başsoy ile protokol eşleri ve Kadem Üyeleri katıldı.
MİLLETLERİN TEMEL TAŞI AİLEDİR
Toplantının açılış konuşmasını yapan KADEM Erzincan İl Temsilcisi Büşra Eren, Nüfusun en az yarısını oluşturan ailenin mimarı olan kadın aile ve toplum arasından bir köprü görevi görür. Milletlerin temel taşı ailedir. Kadınlar toplumlarda yerine getirdiği görevler itibariyle düzenin işleyişine katkısı büyüktür. Kadınlar gününü özünde bir hüzün yatıyor. Fabrika işçileri yanarak vefat ediyor. Bundan dolayı bir farkındalık oluşturmak amacıyla o gün Kadınlar günü olarak anılmaya başlamış ama zamanla kutlamaya dönmüş. KADEM’in çalışma alanı aileden, kadından ve kız çocuklarından bahsediyor. 2013 yılında Kadın ve Demokrasi Derneği kuruldu. Hayatı anlamlandıran ailemize, gönlümüze dokunan hangi konu varsa bunu çalışma alanımıza aldık. Konu kadınlar olunca bir her alanda kadınlarımızın yanında destekçisiyiz dedi. KADINLARIMIZIN CESARETİ GÖĞSÜMÜZÜ KABARTTI
Erzincan Valisi Ali Arslantaş’ın eşi Hatice Arslantaş ise konuşmasında ”8 Mart Dünya Kadınlar Günü, dünyanın her yerinde kadının anıldığı, sorunlarının taleplerinin çeşitli platformlarda tartışıldığı bir gün. Bu anlamlı gün vesilesiyle sizlerle bir arada olmanın memnuniyeti içerisindeyim. Şehrimizde, ülkemizde ve dünyada, Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle yapılan tüm etkinliklerin, toplantıların ve programların kadın haklarının daha da geliştirilmesine vesile olmasını temenni ediyorum. Ailenin ve toplumun temel taşı olan fedakâr kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü en kalbi duygularımla kutluyorum. Bu toprakların vatan olmasında hiç şüphesiz ki aziz milletimiz kadını erkeği, yaşlısı genci geçmişten bugüne büyük mücadeleler vermiştir. Fedakâr kadınlarımız şanlı tarihimiz boyunca ülkemizin ve milletimizin istikbali ve istiklali için en ön saflarda her zaman yerini almıştır. Bunun en yakın örneğini 15 Temmuz’da gördük. Kadınlarımızın cesareti, azmi ve feraseti ve haklı davamıza sahip çıkmaları hiç kuşkusuz göğsümüzü kabarttı. Evladını, eşini, kardeşini şehit veren kadınlarımızın vakur duruşu, haksızlığa karşı sağduyulu tavırları tüm toplumumuzu derinden etkiledi. Bu ruhun, bu şuurun nesilden nesile aktarılmasında, çocuklarımızın ilk öğretmeni olan biz annelerin emeği yadsınamaz. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk kadınlarımızla ilgili olarak şöyle der: ”
Kadınlar içtimai hayatta erkeklerle birlikte yürüyerek birbirinin yardımcısı ve destekçisi olacaklardır.” Bugün bu desteği ve yardımlaşmayı sağladığımız için huzurlu ve müreffeh bir toplumda yaşıyoruz. Ülkemizin toplumsal birliği ve dirliği için hayati önem taşıyan biz kadınların her alanda donanımlı, çalışan, üreten bireyler olması için hem eğitim alanında hem de iş hayatında büyük destekler sunulmaktadır. Bu desteklerin artması, çeşitlenmesi için eğitim camiamız başta olmak üzere sivil toplum kuruluşlarımız, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarımız özenle çalışmaktadır.
Zira eğitimli kadın demek, eğitimli çocuk, eğitimli toplum demektir. Nesillerimizin istikbali kadınlarımızın güçlü, özgüvenli, evrensel değerlerle kuşanmış bir kişiliğe sahip olmasına bağlıdır. Hiçbir ülkenin, kadınların emeği, izleri ve katkısı olmadan gelişmesinin mümkün olmadığına inanıyorum. Çünkü kadın elinin değdiği her yerde bir güzellik, alın terini akıttığı her yerde bereket olduğunu görüyoruz. Kadın ve Demokrasi Derneği, kurulduğundan beri kadınlarımızın haklarını koruyan, hareket alanlarını genişleten, dezavantajlı kadınlarımıza destek sunan bir kurum hüviyeti kazandı. Erzincan’da kurulduğundan beri yaptığınız güzel çalışmaları yakından takip ediyorum.
Kadınlarımızın sosyo-kültürel, ekonomik ve siyasal hayata aktif olarak katılımları için çalışmalar yapan, kadınlarımıza ve özellikle gençlerimize kucak açan KADEM’in destekçisiyim dedi. Yapılan konuşmaların ardından kadınlara yönelik yapılan çalışmalar konuşulmasıyla program sona erdi.

Diğer Haberler

Tanoğlu’ndan Ramazan Bayramı Kutlama Mesajı

Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tanoğlu Ramazan Bayramı münasebetiyle bir mesaj …

ERZİNCAN’DA DEĞİŞİM ARZUSU VE İSTEĞİ KAPALI MEKÂNLARA SIĞMIYOR

Erzincan Bağımsız Belediye Başkan Adayı Yüksel Çakır,  seçim çalışmaları kapsamında Halit Paşa Mahallesinde mahalle sakinleri …