23 Haziran Pazar , 2024
Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ Kemaliye’de atölye çalışmaları başladı

Kemaliye’de atölye çalışmaları başladı

Kemaliye Kaymakamlığı tarafından hazırlanan “Geçmişin Mirascıları Geleceğin Mimarları: Kemaliye’li Gönüllü Kültür Karıncaları” isimli projenin Kemaliye’de tanıtımı yapılarak 16 ay sürecek eğitim programı başlatıldı.
Kültür Bilinci Geliştirme Vakfı eğitmenleri tarafından 15-17 Şubat tarihleri arasında proje danışman ekibi ve Hacı Ali Akın Meslek Yüksek Okulu öğrencileri ile eğitim ve atölye çalışmaları yapıldı.
16 AY SÜRECEK
Konu hakkında bir açıklama yapan Kemaliye Kaymakamı sayın Mustafa İlhan, Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı’nın (KUDAKA) 2018 yılında açtığı “Sosyal Altyapının ve Turizm Altyapısının Geliştirilmesi Mali Destek Programı” kapsamında Kemaliye Kaymakamlığı tarafından hazırlanan proje kalkınma ajansı tarafından desteklenmeye layık görüldü. Projemiz 1 Ocak 2019’da resmen hayata geçmeye başladı. 16 ay sürecek projenin amacı “Kemaliye´de yasayan farklı yaş gruplarından çocuk ve gençlerin, yaşadıkları yöreyi, sahip oldukları kültür varlıklarını ve tarihsel, kültürel ve doğal çeşitliliği daha yakından tanımalarını, özümseBu kapsamda, proje boyunca Kemaliye’de ve İstanbul’da eş zamanlı yürütülecek çalışmalarla Kemaliye’de çocuklara ve gençlere hitap eden, hem merak uyandırıcı hem de öğretici kültür rotaları oluşturulacak; ortaokul öğrencileri üniversiteli gönüllüler eşliğinde bu rotalar üzerinde kültür turlarına katılacak ve öğrendikleri bilgileri sanatsal çalışmalarla pekiştirecekler. Ayrıca projenin sonunda, oluşturulacak rotalar kalıcı ve sürdürülebilir olabilsin diye bilgilendirme levhalarıyla donatılacak, çocuklara ve gençlere hitap edecek Kemaliye kültür varlıkları temalı eğitim kitleri hazırlanacak ve mevcut Kemaliye tanıtım materyallerini yeni verilerle destekleyecek bir mobil uygulama ile kitapçıklar üretilecek.
PROJEMİZİN İLÇEMİZE HAYIRLI OLSUN
16 ay boyunca, projeye en az 150 orta öğrenim, 50 de üniversite öğrencisinin katılması planlanıyor.
Ayrıca Kemaliye halkı da proje çalışmalarına katılarak yöreye ilişkin bilgi ve deneyimlerini genç kuşağa aktaracak. Projenin nihai amacı; projenin, Kemaliye’de kamu kurumları ve başta Kemaliye Kültür ve Kalkınma Vakfı olmak üzere , projeye teknik destek sağlayan Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı’nın , STK’ların işbirliğinde uzun yıllar devam etmesini sağlayacak altyapının kurulması. Böylece ülke turizminin son yıllardaki parlayan yıldızlarından Kemaliye’nin tarihi, doğal ve kültürel mirası genç kuşağın bilinçli ellerinde vb. korunarak geleceğe aktarılacak, çocuklar ve gençler sahip oldukları değerlerin ve kültür zenginliğinin bekçisi olacaklar. İlçe Kaymakamı Mustafa İlhan, son olarak, Projemizin ilçemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum dedimelerini ve güçlü bir koruma bilincine sahip olmalarını sağlamak.”

Diğer Haberler

Tanoğlu’ndan Ramazan Bayramı Kutlama Mesajı

Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tanoğlu Ramazan Bayramı münasebetiyle bir mesaj …

ERZİNCAN’DA DEĞİŞİM ARZUSU VE İSTEĞİ KAPALI MEKÂNLARA SIĞMIYOR

Erzincan Bağımsız Belediye Başkan Adayı Yüksel Çakır,  seçim çalışmaları kapsamında Halit Paşa Mahallesinde mahalle sakinleri …

Bir cevap yazın