11 Aralık Pazartesi , 2023
Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ KÖPRÜ BAKIMDAN GEÇTİ

KÖPRÜ BAKIMDAN GEÇTİ

Başbağlar Şehitlerini Anma Törenine katılmak üzere Kemaliye ilçesinde bulunan Erzincan Valisi Mehmet Makas, kısa bir süre önce bakımı yapılan Vali Recep Yazıcıoğlu Köprüsü üzerinde incelemede bulunarak, emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti.
Kemaliye-Başpınar arasında Karasu Nehri üzerinde (Fırat Nehri’nin Kemaliye İlçesinden geçen kolu) yapılan, yapımında Recep Yazıcıoğlu’nun çok emeğinin geçtiği, ve Köprü dizisine de konu olan Vali Recep Yazıcıoğlu Köprüsünde bakım çalışmaları tamamlandı. Başbağlar Şehitlerini Anma Törenine katılmak üzere Kemaliye ilçesinde bulunan Erzincan Valisi Mehmet Makas AK Parti Erzincan milletvekilleri Süleyman Karaman ve Burhan Çakır ile beraberindeki heyet Köprüde incelemede bulundular.
SÜPER VALİ OLARAK
ANILDI
Dizilere konu olan Vali Recep Yazıcıoğlu, 2 Haziran 1948 Trabzon’da doğdu, 8 Eylül 2003, Ankara’da trafik kazasında hayatını kaybetti. Recep Yazıcıoğlu Tokat, Aydın, Erzincan ve Denizli’de valilik yapmıştır. Recep Yazıcıoğlu Kişiliği ve görev yaptığı bölgelerde halka olan yakınlığı nedeniyle, sıradışı fikirleri ve enerjisiyle, ayrıca bambaşka görüşleriyle Süper Vali olarak anıldı.

RECEP YAZICIOĞLU’NUN HAYATI
Recep Yazıcıoğlu Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni tamamladıktan sonra 1968’de Aydın’a maiyet memuru olarak atandı. Recep Yazıcıoğlu 1971-1984 yılları arasında sırasıyla Kalkandere, Bahçe, Hamur, Ayvacık, Kırıkhan, Alaca, Akçakoca ilçelerinde kaymakamlık görevinde bulundu. Recep Yazıcıoğlu 1975 yılında da asteğmen olarak Kara Kuvvetleri Komutanlığında askerlik görevini tamamladı.Recep Yazıcıoğlu 1984 yılında 36 yaşında en genç vali olarak Tokat Valiliği’ne atandı. Recep Yazıcıoğlu 14 Ağustos 1989’da Aydın Valisi olarak göreve başladı. Recep Yazıcıoğlu 19 Ağustos 1991 tarihinde Erzincan Valiliği’ne, 26 Eylül 1999’da Merkez Valiliği’ne, 30 Ocak 2003’te de Denizli Valiliği’ ne getirildi.
RECEP YAZICIOĞLU FELSEFESİ
Recep Yazıcıoğlu sistemin işleyişine sık sık ağır eleştiriler getirdi. Recep Yazıcıoğlu halkın sistemin içerisinde olmadığını bundan dolayı bürokrasinin hantallaştığı ve bu yüzden yerinden yönetim sisteminin uygulanması gerektiğini dile getirmiştir.
Recep Yazıcıoğlu vilayet yönetimleri dönemindeki uygulamaları üniversitelerde tez konusu oldu. Recep Yazıcıoğlu Tokat Valiliği sırasında torba bütçe uygulaması ile Cumhuriyetten bu yana yapılan dersliklerden daha fazla derslik kazandırmıştır.
Recep Yazıcıoğlu, Erzincan Valiliği sırasında doğa sporları ile uğraşmış ve yörenin doğa sporları turizmine açılmasına katkı sağlamıştır. Recep Yazıcıoğlu Doğa sporlarına özellikle rafting’ e olan ilgi ve katkısı Denizli Valiliği sırasında da devam etmiştir.
Denizli’nin Acıpayam İlçesi’ne bağlı Eskiköy’ de vatandaşlar tarafından yaptırılarak iki köyü birbirine bağlayan köprüye trafik kazasında yaşamını yitiren eski Valisi Recep Yazıcıoğlu’nun adı verildi.
Denizli’ de İncilipınar mevkisinde yapılan ve Ege Bölgesinin en büyük parkına Vali Recep Yazıcıoğlu’nun adı verildi.
Kemaliye-Başpınar arasında Karasu Nehri üzerinde (Fırat Nehri’nin Kemaliye (Erzincan) İlçesinden geçen kolu) yapılan, yapımında Recep Yazıcıoğlu’nun çok emeğinin geçtiği, ve Köprü dizisine de konu olan köprünün adı Vali Recep Yazıcıoğlu Köprüsüdür.
Erzincan’ın Kemaliye İlçesi ile Çaltı İstasyonu arasındaki en uzun karayolu tüneline de Vali Recep Yazıcıoğlu ismi verilmiştir.
Aydın il merkezinde Aydın belediyesince yaptırılan kültür merkezinin ismine de Vali Recep Yazıcıoğlu adı verilmiştir.
Tokat il merkezindeki eski SSK Devlet Hastanesi’nin adı, Tokat Vali Recep Yazıcıoğlu Devlet Hastanesi olarak değiştirilmiştir.
RECEP YAZICIOĞLU VEFATI
02 Eylül 2003’te Eskişehir-Ankara Yolu üzerindeki Temelli Belediyesi yakınlarında geçirdiği trafik kazası sonucunda olaydan 2 gün sonra bitkisel hayata girerek 8 Eylül 2003 tarihinde hayatını kaybetti. Cenazesi Aydın’ın Söke ilçesinde 10 Eylül 2003’te toprağa verildi.

Diğer Haberler

Sağlık Konusunda Farkındalık Oluşturuldu

Erzincan İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Birimi tarafından 14 Kasım Dünya Diyabet Günü ve …

Erzincan MEM 2022 Yılı Okul Eğitimi Erasmus+ Programı Kapsamında Gerçekleştirilen Köln Hareketliliği Tamamlandı

Erzincan İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından başvurusu yapılan ve akredite olunan Okul Eğitimi proje hareketlilikleri …