Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ Koronavirüs-Psikoloji-Spor

Koronavirüs-Psikoloji-Spor

Uzman Klinik Psikolog Bülent Sarıkaya, Koronavirüs sürecinde sporcuların geri dönüş ve adaptasyon sürelerinde fiziksel, zihinsel, duygusal ve sosyal boyutlarına da dikkat etmek gerektiğini ifade ederek psikolojik sağlamlıkları daha iyi durumdaki sporcular, olmayanlara göre daha başarılı sonuçlar alacağını ve Psikolojik olarak iyi durumda olan sporcular antrenmanlara daha iyi konsantre olacağını söyledi.
Dünyayı saran yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgının kontrol altına alınmasıyla bir süredir devam eden kısıtlamalar da yerini normalleşmeye bırakıyor.
Koronavirüsün Çin’den bütün dünyaya yayılmasının ardından başta 2020 Tokyo Olimpiyatları olmak üzere birçok spor etkinliğinin ertelenmişi.
Ülkemizde de ertelenen Süper Lig, TFF 1. Lig, 2. Lig, 3. Lig ve Bölgesel Amatör Liglerin 12-13-14 Haziran haftasında başlatma kararı alınmasının ardından birçok kulüp hazırlıklara başladı.
Sporcuların geri dönüş ve adaptasyon sürelerinde fiziksel, zihinsel, duygusal ve sosyal boyutlarına da dikkat etmek gerektiğini söyleyen Uzman Klinik Psikolog Bülent Sarıkaya, ”Bu zorlu süreçte sporcuların psikolojik olarak iyi durumda olması da çok önemli, Psikolojik olarak iyi durumda olan sporcular antrenmanlara daha iyi konsantre olur.

PSİKOLOJİK ANTRENMANLAR UYGULADIK
Psikolojik dayanaklık çok önemlidir. Bu dayanaklığının da üç önemli boyutu vardır, bunlardan birincisi olayı kontrol edebilmek, burada da tavsiye edilen işine yoğunlaşmak, Psikolojik sağlamlığı iyi olan bu durumu avantaja çevirebilir, ikincisi ise kontrol edilebilir olayları belirlemek, üçüncüsü ise kişinin kendindeki potansiyeli harekete geçirerek bu yaşanan salgın günlerini sporcular kendi avantajlarına çevirebilirler. Bu süreçte bir çok sporcuya bu konuda destekte bulunduğunu ifade eden Sarıkaya, sporculara bu süreçte psikolojik antrenmanlar uyguladık.
KENDİNİZİ İZLEYİN
Burada sporculara özellikle maç seyretmelerini önerdik, özellikle kendi maçlarının kayıtları varsa orada kendilerini izlemeleri tavsiye ediyoruz. Ayrıca sessiz sakin bire uzanarak kafasında bir maçı 90 dakika yaşamalarını istiyoruz.
Burada beyindeki hareketler sahaya çıktığında daha hızlı yapmalarını sağlıyor. Kişisel gelişime zaman ayırmak da çok önemli, mesela okumak çok değerli bir şey, spor tarihi ile ilgili bir şeyler okunabilir, başarılı kulüplerin uyguladığı metotları ve başarılı sporcuların hayatı, iyi bir sporcunun nasıl beslendiği gibi konuları okumak ve iyi bir sporcunun nasıl beslenmesi gerektiği filimler, bir sporcunun kendi hayatından kesitler bulacağı, bir sporcunun neleri değiştirebileceği gibi kendisine entelektüel anlamda yatırım yapacağı filimler izlemelerini tavsiye ediyorum.
Üçüncüsü sosyal ilişki, kişi mutlaka sevdiği arkadaşlarıyla, dostlarıyla, ailesiyle görüşmesini olumsuzluğu olumluya çeviriyor. Zaten Travmalarla insanların başa çıkmalarının en önemli faktörü sosyal destek çevresidir” dedi.
Aynı zamanda Erzincan Gençler Gücü Spor Kulübü Başkanı da olan Uzman Klinik Psikolog Bülent Sarıkaya, ”Yaşadığımız bu koronavirüs sürecinde toparlanma en az fiziksel ve fizyolojik olduğu kadar zihinsel ve duygusal süreçleri içeren bir psikolojik olgudur da. Bu koronavirüs sürecinde psikolojik sağlamlıkları daha iyi durumdaki sporcular, olmayanlara göre daha başarılı sonuçlarla karşılaşabilir..Bu nedenle Psikolojik önlemlerin alınması çok önemli. Psikolojik yorgunluğun fiziksel veya fizyolojik yorgunluğun ortaya çıkmaması için antrenörler bu süreçte gerekli tedbirleri muhakkak almaları gerektiğin” söyledi.
PSİKOLOJİK ÖNLEM GEREKİYOR
Bülent Sarıkaya, ”Koronavirüs nedeniyle ara verilen bu dönemde psikolojik önlemlerin de alınması gerekmektedir.
Spor performansını belirleyen faktörler içinde en çok ihmal edilen konunun da psikolojik hazırlık olduğu söylenebilir. Psikolojik hazırlık başarıyla yerine getirilmediğinde performans kayıpları daha ciddi olacaktır. Bunun için sporcular tarafından psikolojik beceri antrenmanı programlarının takip edilmesi gerekmektedir diyen Sarıkaya sözlerini şöyle sürdürdü:
TFF’NİN SAĞLIK PROTOKOLÜNE UYULMALIDIR
Voleybol, Basketbol ve Hentbol federasyonlarının liglerin şampiyonsuz bir şekilde tescil edilmesine karar vermelerinin Futbol Federasyonun ise kalan maçları haziran ayında başlayarak tamamlanması yönünde alınan kararın ardından gözlerin futbola çevrildiğini ifade ederek burada Türkiye Futbol Federasyonun yayınladığı sağlık protokolünde yer alan tavsiyelere hem kulüplerin hem de sporcuların mutlaka uyması gerektiğini düşünüyorum. Bununla beraber sporcularda bireysel sorumluluklarını okuyup, ona göre hareket etmeleri daha doğru olur” diye konuştu.

Diğer Haberler

“Gözümüz Olun” Projesi İşbirliği Protokolü İmza Töreni Düzenlendi

Erzincan’da huzur ve güven ortamının daha da arttırılması amacıyla Vali Hamza Aydoğdu başkanlığında, “Gözümüz Olun” …

Tanoğlu, Hukuki Süreç Başlattı

Erzincan’da faaliyet gösteren Ajans Erzincan isimli haber sitesinde yayınlanan haberlerle ilgili olarak Erzincan Ticaret ve …