22 Şubat Perşembe , 2024
Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ Kültürel mirasın ana unsuru insandır

Kültürel mirasın ana unsuru insandır

Refahiye Araştırmaları Sempozyumu, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Haluk Dursun’un katılımı ile Erzincan’ın Refahiye ilçesinde gerçekleşti. Bakan Yardımcısı Dursun, burada yaptığı konuşmada ‘’Kültürel mirasın ana unsuru insandır’’ dedi.

Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Erzincan’a gelen Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Haluk Dursun, Refahiye Araştırmaları sempozyumunda konuştu. Bakan Yardımcısı Dursun, Kültürel mirasın ana unsuru insandır. En çok üzerinde durmamız gereken unsur korumaya ihtiyaç olan insandır dedi.

Erzincan Binali yıldırım Üniversitesi Refahiye Bahar Yıldırım Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek okulunda düzenlenen program saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. Adından programın açılış konuşmasını yapan Refahiye Belediye Başkanı Cevdet Çınar: “İlçemizde düzenlenen sempozyum gerçekten de Türkiye’de ses getireceğine inanıyorum tabii sizin gibi misafirlerimizi de ağırlamaktan mutluluk duyuyorum” dedi.
Daha sonra konuşan Refahiye Kaymakamı Hatice Bayar Özdemir, “Refahiye Kent Hafızası Projemizin başlangıç bileşeni olan bugünkü rehber araştırmaları sempozyumuna hoş geldiniz dedi.
Programda konuşan Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Levent, “İlçelerimizde ki bu tür faaliyetlere desteklemeyi çok önemli görüyoruz Bu ve buna benzer faaliyetlerin bundan sonra da olması için üzerimize düşen görevleri yapmaya burada söz veriyoruz. Refahiye ilçemizin doğal güzelliklerini çağımızın gereğine uygun yapılar, kalkınma ve kentleşme yatırımlarıyla harmanlayıp büyüme ve gelişim stratejilerine katkı sağlayacağına yürekten inanıyorum” dedi.
Programda konuşan AK Parti Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman, “Refahiye’de alışılmışın dışında Refahiye’nin geçmişine ayna geleceğine ışık tutacak bir bilimsel etkinlik için bir araya gelmiş bulunuyoruz. Bundan sonra Refahiye daha da gelişmeye devam edecek. Bundan sonra artık insana dokunup gönül belediyeciliği ve gönül yatırımlarına çok önem vereceğiz. Onun için Refahiye çok daha gelişecek bunun içinde çabalarımız sürecek. Geçtiğimiz ay Turizm ve Kültür Bakanımız Erzincan’daydı o zaman da Erzincan’ın Turizm ve Kültürünü masaya yatırdık ve çok yararlı çalışmalar yaptık” dedi.
Programda konuşan Erzincan Valisi Ali Arslantaş, ise Refahiye ilçesinde yapılan çalışmamlar hakkında bilgiler vererek, Refahiye’nin geleceği için Sempozyumun hayırlı olması temennisinde bulundu.

BİZİM ESAS GÜNDEMİMİZ KÜLTÜRDÜR

Programda konuşan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Haluk Dursun; “Burada en önemli unsur unutmaya başladığımız somut olmayan kültürel mirasımız. Somut olmayan kültürel mirasın ana unsuru insandır. En çok üzerinde durmamız gereken unsur korumaya ihtiyaç olan insandır. Bakanlıkta kısa bir süre önce sayın kaymakam ve eşleri bir genç çift olarak bana geldiler. Biz bakanlıkta genellikle olağan halde rutin işlerle uğraşırız. Biz genellikle tasis, terfi, teftiş bazen t ile başlayan işlemler üzerinde yürürken iki genç arkadaş kültür üzerine bir gündem ile geldiler. Bayıldım. Bizim esas gündemimiz kültürdür. Diğerleri muamelattır. Ama bizim esas yapmamız gereken insan yetiştirmeye dayanan mekanı korumaya ve insanı korumaya dayalı kültürel faaliyetlerdir. Onun için Refahiye’nin ne uzaklığı, ne Refahiye’nin genel çerçeve içinde küçüklüğü gerçi hükümet merkezli olarak geçiyor ama ilçeliği ön planda değildi. Gerçekten kültür talep eden iki kişinin gelmesi beni çok memnun etti. Önce bu önemli. Kültürel tarih olan, kültür için uğraşan mesafe kat eden emek veren bir nesle ihtiyaç var. Aklı hür, fikri hür, vicdanı hür ve temeli kültür olan bir yapıya dayanan bir gelecek nesillere ihtiyaç var. Bu konuşmanın ana unsuru Refahiye’nin ve genel olarak şehirlerin özellikleri. Örnekleme metodu ile bizim çok fark edemediğimiz bazı özelliklerini şehir içerisine nasıl oturtmamız lazım onu vurgulamak istiyorum. O da Refahiye’ye çok uyuyor. Sayın kaymakamımız bana geldiğinde sorduğum en önemli sorulardan bir tanesi su kaynakların durumu idi. Ama su çok önemsiyorum. Bir yer yerleşim yeri olarak seçilirken, iki şeyine bakılır, havasına bir, iki suyuna. Suyu nasıldır? Havası nasıldır? Havasında rutubet var mıdır? Yoksa kuru mu? Onun içinde ciğer asar eskiler. Ciğerin kokma durumuna bakarlar, rutubeti anlarlar.” dedi.

SOHBET KÜLTÜRÜ YOK

Gençlerin en büyük kaybı ortam dinlemiyorlar, bakıyorlar çünkü ellerindeki ekrana bakıyorlar, sohbet kültürü yok, ortamlarında konuşabilen güzel söz söyleyebilen ve ona aktarabilecek bilgiyi taşıyan insan yok, en büyük kayıplardan bir tanesidir. Gelecek kuşaklara sözlü kültürümüzü, şifayı kültürümüzü, sohbet halkalarıyla aktaramıyoruz. Kafelere bakıyorum kız oğlan karışık oturuyor oğlanın elinde başka bir telefon, kız da bir tane, bakışmalar bile, ekrana bakıyorlar, bırak konuşmayı. Bizim Kültürümüzde bakışmak vardır, bakışmak da bitti. Elindeki ekrana bakıyor, bu büyük bir sıkıntıdır ve bizi çok etkilemektedir. Biz kültürümüzü şifayı kültür üzerinden gelecekleri aktarmakta mükellefiz. Gençlerle konuşacağız gençleri muhatap alacağız. Bize önce genç lazım, gençleri yakalayacağız, gençlerle beraber olacağız, onlarla hemhal olacağız, hele bu bölgelerde aşağıya biraz daha inerseniz, Güneydoğu gibi bölgelerde gençlerle aramızda uçurumlar oluştu. Bu uçurumları bizim şiddetle kapatmamız lazım dedi.
Yapılan konuşmalarının ardından Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Haluk Dursun, Sempozyumdan ayrılarak Kemah, İliç ve Kemaliye ilçelerinde incelemelerde bulunmak üzere salondan ayrıldı.

Diğer Haberler

Erzincan’da Toplu Taşımaya Zam Yapıldı

Erzincan Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Bedir Limon, Özel Halk Otobüsü yolcu tarifesi artışı …

Erzincan’da Seralarda Ocak Ayında Marul Hasadı Sürüyor

​Erzincan’da kış sezonunda seralarda marul hasadı devam ederken, Erzincan Vali Yardımcısı Yusuf İzci, İl Müdür …