9 Aralık Cumartesi , 2023
Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ Kurban Bayramı Öncesi Kontroller Sıklaştırıldı

Kurban Bayramı Öncesi Kontroller Sıklaştırıldı

Yaklaşan Kurban bayramı öncesinde Erzincan Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri şehirlerarası karayollarında kurbanlık hayvan yüklü araçlara yönelik denetimlerini sıklaştırdı.
Başta Erzincan olmak üzere Erzurum, Tunceli, Kars, Ağrı, Iğdır gibi doğu illerinden büyükşehirlere gitmek üzere yola çıkan kurbanlık hayvan yüklü kamyon ve tırlarda sıkı bir denetim gerçekleştiriliyor.
Erzurum-Erzincan kara yolundaki polis uygulama noktasında, canlı hayvan sevk kontrol noktası oluşturan İl Tarım Müdürlüğü ile polis ekipleri, canlı hayvan taşıyan tır ve kamyonları durdurup hayvanların pasaportlarını, sağlık raporlarını ve sevk bilgilerini inceliyor.
Konu ile ilgili olarak konuşan Erzincan Tarım ve Orman İl Müdürü Murat Şahin, şunları söyledi; ” canlı hayvan pazarlarında kurbanlık satışına başlandığını ifade ederek, kentte özellikle Erzurum, Kars, Ağrı, Ardahan ve Van’dan gelen kurbanlıkların kontrolü için veteriner hekimlerle yol kontrolü yaptıklarını anlatan Şahin, “Burada biz hayvanların küpelerinin olmasına, hayvan sağlık raporlarının olmasına ve pasaportlarının olmasına dikkat ediyoruz.

Burada arkadaşlarımız bu kontrolleri tamamladıktan sonra besicilerimizi özellikle en çok yoğun olan İstanbul kurban pazarlarına göndermektedirler. 16 Temmuz itibarıyla İstanbul Kurban Pazarı açılmış bulunmakta. Kurban Bayramı’na kadar sürekli ekiplerimizle yol kontrolleri yaparak vatandaşlarımızın alacağı hayvanların sağlıklı ve kurallara uygun olduklarını denetlemekteyiz.”
Şahin, önceki yıllara göre havyan mevcudunun arttığını belirterek, “Kurban üreticilerimiz büyük fedakarlıklar göstererek bu hayvanları yetiştirdiler. Önceki yıllara oranla şu anda yüzde 10-20’ye yakın kurban piyasası pazarımızda hayvan mevcudu artmış bulunmakta. Şunu da belirtmek istiyoruz ki halkımızın her hangi bir kurban sıkıntısı yaşayacağını düşünmüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Diğer Haberler

Sağlık Konusunda Farkındalık Oluşturuldu

Erzincan İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Birimi tarafından 14 Kasım Dünya Diyabet Günü ve …

Erzincan MEM 2022 Yılı Okul Eğitimi Erasmus+ Programı Kapsamında Gerçekleştirilen Köln Hareketliliği Tamamlandı

Erzincan İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından başvurusu yapılan ve akredite olunan Okul Eğitimi proje hareketlilikleri …