27 Mayıs Pazartesi , 2024
Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ “Matematiğin gözünden IMAGINARY” Sergisi Açıldı

“Matematiğin gözünden IMAGINARY” Sergisi Açıldı

2008 yılında başlayan ve o zamandan beri tüm dünyada 80’den fazla şehirde ve üniversitede sergilenen “Matematiğin gözünden: IMAGINARY Sergisi”, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Matematik bölümünün katkılarıyla Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi ev sahipliğine gerçekleşti.Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşen serginin açılış törenine Erzincan Valisi Mehmet Makas, Cumhuriyet Başsavcısı Dr. Ali Öztürk, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Levent, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi üst yönetimi, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ekrem Köksal, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.
Sergi açılışında konuşma yapan Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Engin Özkan, serginin Üniversitemizde sergilenmesinde emeği geçen Dr. Öğr. Üyesi Nesrin Manav, Matematik ve Bilim Kulüp Bakanı Edanur Uslu, kulüp üyeleri, matematik bölümü akademisyen ve öğrencilere teşekkür etti.
Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Levent serginin, matematiğin öğretilmesine ve daha iyi anlaşılmasına faydalı olacağını belirterek serginin açılışında emeği geçenlere teşekkürlerini sundu.
Matematik Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilmiş etkileşimli bir gezici sergisi olan “Matematiğin gözünden: IMAGINARY Sergisi”, çeşitli görsellerin, etkileşimli kurulumların, sanal gerçekliklerin, 3 boyutlu objelerin sunumları ve bunların cebirsel geometri ile tekillik teorisi içindeki teorik arka planlarının merak uyandırıcı bir şekilde ve anlaşılabilir düzeyde açıklanmasına amaçlamaktadır.
Dünya çapında 30 ülkede çok sayıda şehirde gösterilmiş ve halen gösterilmekte olan serginin bir kopyası, Erzincan’da Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Yalnızbağ Yerleşkesi Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap Kongre ve Kültür Merkezi sergi salonunda 8 Nisan 2022 tarihine kadar sergilenecek.

Diğer Haberler

Gazeteci-Yazar Kazım Erdem Özsoy, Aramızdan Ayrılalı Aldtı Yıl Oldu

Erzincan’da uzun yıllar gazetecilik yapan Özsöz Gazetesi Kurucusu Kazım Erdem Özsoy,  altı yıl önce bugün …

Cumhur İttifakı Olarak Erzincan’da Belediyeyi Kazanacağız

AK Parti Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman, 31 Mart Yerel Seçim sürecini değerlendirerek Erzincan’da Cumhur ittifakıyla …