Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ Memur Sen’den Toplu Sözleşme Talepleri

Memur Sen’den Toplu Sözleşme Talepleri

Milyonlarca memur için kritik görüşme başladı. Memur-Sen; iki yıllık toplu sözleşme görüşmeleri için hükümetle masaya oturdu. “Teklifimiz makul” diyen Memur-Sen Erzincan İl Başkanı Nebi Gül, Biz kamu görevlileri olarak toplu sözleşmenin kapsamına refah payının girmesini, gelirin adil dağılımı noktasında bir milat oluşması noktasında kamu işvereninin bizimle aynı zeminde buluşmasını bekliyoruz dedi. Memur-Sen Erzincan İl Başkanı Nebi Gül, 1 Ağustos’ta başlayan ve yaklaşık 3 milyon çalışan, 2 milyon kamu emeklisi toplam 5 milyon kamu görevlisini ilgilendiren 5’inci dönem toplu sözleşme teklifleriyle ilgili açıklamalarda bulundu. Memur- Sen’e bağlı sendikaların şube başkanlarıyla sendika merkezinde basın toplantısı düzenleyen Gül, “Toplu sözleşme masası ve metni, yeni, büyük ve güçlü Türkiye’nin varlığını hem maaş bordrolarındaki rakamlara yansıtmalı, yasakları kaldırmalı, özgürlük alanını genişleterek fark ve umut oluşturmalıdır. Biz toplu sözleşme masasından sadece maaş ve ücretlerimizi artıracak oranlar ve tutarlar noktasında artış istemiyoruz. Biz toplu sözleşme masasından dayatmalardan kurtulmamızı sağlayacak tekliflerle özgürlük de istiyoruz” dedi.
Toplu sözleşme masasına sadece mali hakları değil özlük ve sosyal hakları da taşıyacaklarını vurgulayan Gül, “Kamu işveren heyetini ve heyetin yaklaşım ve kararlarına yön veren siyasi iradeyi de toplu pazarlık masasında, hakkın teslimi noktasında cömert, yasakların defi noktasında cesur olmaya davet ediyoruz. Toplu sözleşme masasının gerçek ve tek yetkilisi ve bu davetin sahibi Memur-Sen olarak; ülkemize, ülke ekonomisine, milletimizin iradesine ve dirayetine güvenimizi 5’inci dönem toplu sözleşme tekliflerimizle esasen bir kez daha deklare ediyoruz. Biz görmek istiyoruz ki kamu işvereni kamu görevlilerinin beklentilerini karşılayacak, adil paylaşım vasatının oluşmasını sağlayacak, kamu görevlileri zeminindeki kılık-kıyafet, grev ve siyaset yasaklarından kurtulmayı mümkün kılacak, insan onuruna saygı ve saygın iş noktasında medeniyetimizin ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ düsturunu toplu pazarlık süreçlerinde hakim paradigma olarak yansıtacak bir tavır ve tarzla masaya oturacak, uzlaşmayı sağlayacak teklifleri bize sunacaktır” diye konuştu.
Kamu görevlilerinin maaş ve ücretlerine istenecek zammı da açıklayan Memur- Sen Şube Başkanı Nebi Gül, şöyle dedi:
“2020 yılı için 1 Ocak 2020’den geçerli olmak üzere yüzde 3 refah payı + taban aylığa 200 TL zam + birinci altı ayda yüzde 8, ikinci altı ayda yüzde 7 zam. 2021 yılı için 1 Ocak 2021’den geçerli olmak üzere yüzde 2 refah payı, birinci altı ayda yüzde 6, ikinci alt ayda yüzde 6 zam artışı istiyoruz. Biz kamu görevlileri olarak toplu sözleşmenin kapsamına refah payının girmesini, gelirin adil dağılımı noktasında bir milat oluşması noktasında kamu işvereninin bizimle aynı zeminde buluşmasını bekliyoruz.” Dedi.

Diğer Haberler

Erzincan MEM 2022 Yılı Okul Eğitimi Erasmus+ Programı Kapsamında Gerçekleştirilen Köln Hareketliliği Tamamlandı

Erzincan İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından başvurusu yapılan ve akredite olunan Okul Eğitimi proje hareketlilikleri …

Hacı Ali Akın Caddesinde Sıcak Asfalt Ve Tretuvar Çalışmaları Tamamlandı

Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun’un talimatları doğrultusunda Erzincan Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, şehir genelinde …