Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ Minik ciritçi performansı ile göz doldurdu

Minik ciritçi performansı ile göz doldurdu

Yeni tip korona virüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında kontrollü sosyal hayata dönüş sürecine geçilmesiyle Erzincan’da sporcular, uzun bir aradan sonra atlarına binerek dörtnala cirit yaptı. Muammer Aydın Atlı Spor Kulübünün en küçük sporcusu Hamza Yiğit Albayrak ise gösterdiği performans ile izleyenlerden alkış aldı.
Türklerin Orta Asya’dan Anadolu’ya geldikleri dönemden bu yana oynadıkları savaş oyunu olarak bilinen ve günümüzde de geleneksel atlı spor olarak anılan cirite, Kovid-19 tedbirlerinin esnetilmesiyle yeniden başlandı.
DOSTLUK MAÇI NEFES KESTİ
Erzincan Fatih Mahallesindeki cirit sahasında Muammer Aydın Atlı Spor Kulübü ile Ilıca Atlı Spor Kulübü arasında oynanan dostluk müsabakası nefes kesti. Oynanan müsabakayı tribünde büyük beğeni ile izleyen cirit sevreler, sporcuların rakibini vurması ya da atılan ciridi havada yakalamasını alkışladılar.

ALKIŞLAR HAMZA YİĞİT’E
Müsabakanın bir bölümünde saha da yer alan Muammer Aydın Atlı Spor Kulübünün lisanlı en küçük sporcusu 9 yaşındaki Hamza Yiğit Albayrak ise Karabey isimli atıyla gösterdiği performans ile izleyenlerden alkış aldı.
Muammer Aydın Atlı Spor Kulübü Başkanı ve aynı zamanda minik sporcu babası olan Metin Albayrak, ‘‘ Hamza Yiğit’in hem kulüp başkanlığını hem de kaptanlığını yapıyorum. At bir gönül işidir, oğlumda küçük yaşlarda 3 yaşında ata olan ilgisini belli etti. Baba beni ata götür ata bineceğim, ata yem vereceğim, dedi yavaş yavaş kendisi güzel bir ciritçi olacaktır.
Ata sporunu devam ettirmeye gelecek nesillere taşımak için yeni sporcular yetiştirmemiz gerekiyor. Maalesef ata sporlarına olan ilgi çok fazla değil, insanlar çocuklarını ata bindirmeye korkuyorlar. Futbolda nasıl tehlike varsa, kayak ta nasıl bir tehlike varsa ciritte de o kadar bir tehlike var, atı seviyoruz yaptığımız sporu seviyoruz’’ diye konuştu.
Minik sporcu Hamza Yiğit Albayrak ise ata binmeyi sevdiğini, çok güzel bir duygu olduğunu söyleyerek babası ile antrenmanlarda cirit vermediğinden dolayı iyi anlaşamadıklarını söyledi.
CİRİTÇİ ÖLÜMDEN DÖNDÜ !
İzleyicilerin coşkulu tezahüratları arasında devam eden müsabakada bir binici atın ayağının tökezlemesi sonrası atı ile birlikte yere düştü.
Ilıca Atlı Spor Kulübü cirit takımı oyuncusunun karşılaşmanın ikinci yarısında atının tökezlemesi sonucu atıyla birlikte yere kapaklandı. İzleyenlerin kısa süreli şaşkınlık ve korku yaşadığı kazada, sporcunun atın üzerinden yüzüstü toprağa düşmesi korku dolu anlar yaşanmasına neden oldu.
Kısa sürede kendisini toplayan sporcu ve atı herhangi bir yara almadan kurtuldu. Yaşanan kazanın ardından sporcu, yeniden ata binerek izleyenlerin tezahüratları arasında müsabakaya devam etti.
Öte yandan gösteri maçında puanlamanın olmaması nedeniyle ciritçiler tüm hünerlerini sergilerken, Erzincanlı sporseverler oldukça zevkli bir cirit müsabakası izledi.

Diğer Haberler

Tanoğlu’ndan Ramazan Bayramı Kutlama Mesajı

Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tanoğlu Ramazan Bayramı münasebetiyle bir mesaj …

ERZİNCAN’DA DEĞİŞİM ARZUSU VE İSTEĞİ KAPALI MEKÂNLARA SIĞMIYOR

Erzincan Bağımsız Belediye Başkan Adayı Yüksel Çakır,  seçim çalışmaları kapsamında Halit Paşa Mahallesinde mahalle sakinleri …