29 Mayıs Çarşamba , 2024
Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ Nurhani:“Milli Kültürden Uzaklaşıp, Batıya Yamanıyoruz”

Nurhani:“Milli Kültürden Uzaklaşıp, Batıya Yamanıyoruz”

Türkiye Yazarlar Birliğinin Erzincan Şubesinin haftalık programları devam ediyor. Bu haftanın Konuğu olarak Kürsüye gelen Türk Halk Edebiyatı, aşıklık geleneğinin Erzincan’daki temsilcisi Aşık Nurhani (Nuri Kaya) Türk Edebiyatının ürünlerinden birisi olan Halk edebiyatı aşıklık geleneğine verdiği destik için Türkiye Yazarlar Birliği Erzincan Şubesi’ne teşekkür etti.Diyanet Gençlik Merkezinde gerçekleşen konuşmasında Aşık Nurhanı “Aşıklık geleneği yıllardır bu toprakların ürünüdür. Bunu yaşatmamız gerekir. Batıdan aldığımız bir gitarla sahneye çıkan bir kişiyi yüzlerce kışı izlerken, elinde sazı ile sahneye çıkan bir halk aşığının izleyicisi sınırlı sayılabilecek kişi tarafından izleniyor. Bu durum vahimdir. Milletimiz kendi değerlerine dönmelidir” şeklinde konuştu.
Aşık Nurhani (Nuri Kaya) “Halk edebiyatında Atışmalar” başlığını taşıyan konuşmasında aşıklık geleneğinin usta isimlerinin şiirlerinden ve kendi şiirlerinden örneklerle konuşmasına başladı. Ardından da Aşıkların atışmalarından örneklerini verdi.
Aşıklık geleneğini sürdürenlerin derin bir kültüre sahip olması gerektiğini, atışmalarda kendilerine sorular soruları anlaması ve onlara cevap verebilmesi gerektiğini söyledi. Atışanların bilgisi ve birikimi ile kalıcı olabileceğini söyledi. Bilgisi ve birikimi olmayan kişilerin atışmaya giremeyeceğini ve karşısındakini yenemeyeceğini söyleyen Nurhani: “Bilginin kaynağı inancımızdır. Tartışmaların atışmaların konusu inancımızdır. Buna hakim olamayanların bu mevkide, meslekte ve makamda bulunabilmeleri düşünülemez.” Dedi.
Çok sayıda kişinin izlediği program sonrasında Türkiye Yazarlar Birliği Erzincan Şubesi Başkanı Halil İbrahim Özdemir Aşık Nurhani’ye teşekkür etti. Erzincan Valisi Mehmet Makas ve Yazarlar Birliği Başkanı’nın imzasını taşıyan Teşekkür belgesini Prof. Dr. Ali Kandemir Aşık Nurhani’ye verdi.

Diğer Haberler

Gazeteci-Yazar Kazım Erdem Özsoy, Aramızdan Ayrılalı Aldtı Yıl Oldu

Erzincan’da uzun yıllar gazetecilik yapan Özsöz Gazetesi Kurucusu Kazım Erdem Özsoy,  altı yıl önce bugün …

Cumhur İttifakı Olarak Erzincan’da Belediyeyi Kazanacağız

AK Parti Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman, 31 Mart Yerel Seçim sürecini değerlendirerek Erzincan’da Cumhur ittifakıyla …