29 Şubat Perşembe , 2024
Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ Özel Çocuklar Özel Program Hazırladı

Özel Çocuklar Özel Program Hazırladı

10-16 Mayıs 2019 tarihleri arasında Engelliler Haftası çerçevesinde Erzincan Milli İrade Özel Eğitim Uygulama Merkezinde özel çocukların özel çabalarıyla hazırlanan bir program düzenlendi. Programa Vali Yardımcısı İhsan Ayrancı, İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün, özel eğitim uygulama merkezi öğrencileri, öğrenci velileri ve öğretmenleri katıldı.
Programda bir konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürü ziz Gün; “İlimizde özel gereksinimli öğrencilerimizin eğitimleri sorunsuz bir şekilde devam etmekte oluşturulan “Özel Eğitim WEB Modülü” ile öğrencilerimizin bireysel olarak eğitim öğretim faaliyetleri takip edilmesi amaçlanmaktadır.
Erzincan Rehberlik Araştırma Merkezimiz tarafından tanılanmış özel gereksinimli birey sayısı 1501’dir. Bu öğrencilerimizin 219’u özel eğitim uygulama merkezlerimize devam etmekte, 676 öğrencimiz ise okullarımızda tam zamanlı ve yarı zamanlı kaynaştırma kapsamında eğitim almaktadır. Çeşitli nedenlerle okula devam edemeyen 50 öğrencimiz ise evde eğitim hizmetinden yaralanmaktadır.

İhtiyaç doğrultusunda çeşitli okullarımızda açılan özel eğitim sınıflarımız öğrencilerin eğitimleri için bakanlığımız tarafından gönderilen uygun materyallerle donatılmıştır. Özel eğitim sınıflarımızda ve özel eğitim uygulama merkezlerimizde alanında uzman genç ve dinamik özel eğitim öğretmenlerimiz görev yapmaktadır.
Engelliler Haftası, 10 Mayıs ile 16 Mayıs arasında, Birleşmiş Milletlere üye 156 ülkede aynı tarihlerde kutlanan özel haftadır. Engelliler Haftası boyunca; engellilik sorunu, engelliliğin önlenmesi ve engellilerin eğitimi konusu üstünde durulmaktadır. İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından ilimizde konu hakkında duyarlılığı arttırmak ve tüm okul kademlerinde öğrencilerimizin engelli bireylerinde toplumda normal bireyler kadar çeşitli haklara sahip olduklarını kavratmak amacıyla çeşitli etkinlikler yapılmaktadır. Etkinlikler kapsamında Milli Eğitim Bakanımız Prof.Dr.Ziya Selçuk tarafından gönderilmiş olan mesaj ailelere iletilecektir” dedi.
Konuşmalardan sonra özel çocukların özel çabalarıyla hazırlanan bir programda her kademeden öğrencilerin gösterileri yer aldı. Rond, halk oyunları gösterisi, öğrenci korosu ve özel eğitim öğretmenlerinden oluşan öğretmen korosu beğeniyle izlendi.
Son olarak 2018-2019 eğitim öğretim yılında mezun olacak özel öğrencilerimize Vali Yardımcısı İhsan Ayrancı ve İl Millî Eğitim Müdürü Aziz Gün tarafından mezuniyet belgeleri verildi.

Diğer Haberler

Tercan Halk Eğitim Merkezînden Kurs Atağı

Tercan Halk Eğitim Merkezî Müdürlüğü istihdama yönelik olarak mesleki kurslar açmaya devam ediyor. Tercan Halk …

Çakır: “Mühür Kimin Elindeyse Süleyman O Olacak”

Mahalle buluşmalarına devam eden bağımsız Belediye Başkan adayı Yüksel Çakır, 31 Martta yapılacak olan yerel …