29 Şubat Perşembe , 2024
Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ Prof. Dr. Kavukcu’dan Deprem Farkındalığı

Prof. Dr. Kavukcu’dan Deprem Farkındalığı

Sanatçı ve akademisyen, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Kavukcu, 6 Şubat tarihinde Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen depremin ardından bıraktığı büyük yıkımın acısını paylaşabilmek adına yeni bir performans gerçekleştirdi.
Sanatçı, depremden en fazla etkilenen illerden biri olan Hatay’a giderek bu bölgelerde yıkılan binalarda enkaza dönüşen çeşitli nesneleri bir araca yükleyip yolculuk yapmıştır. Araca yüklenen nesneler, Hatay’da yaşayan tüm insanların kültürlerinden ve yaşamlarından izler taşımaktadır. Kavukcu, yapmış olduğu yolculukta, depremde enkaza dönüşen nesnelerin barındırdığı yoğun duygu durumuyla doğayı ve sanatı yüzleştirmektedir.
Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Kavukcu; Hatay’da bulunan ev ve iş yerleri gibi farklı mekanlardan topladığı enkazları, bir araca yükleyerek başladığı performans yolculuğunu, Erzincan’a geldiğinde başka bir süreçte devam ettirmiştir. Yıkılmış bina enkazlarının içinden alınan pencere, perde, demir, kepenk ve beton gibi evle ve çeşitli mekanlarla bütünleşen nesneleri, Erzincan’ın merkezinde taşıyarak performansına devam etmiştir . Performansın ardından bu nesnelerle, Barış Manço Parkı’nda alan kurgu/enstalasyon çalışması gerçekleştirmiştir.Gerçekleştirdiği performans ve enstalasyonla; 100 yılın en büyük felaketi olarak adlandırılan afeti yaşamış bu bölge ve 1992 yılında gerçekleşen Erzincan depreminin yaşandığı bölge arasında duygusal ve düşünsel bir bağlantıyı içeren göndermelerle sanatsal bir dil oluşturmuştur. Sanatçı yaşanan acının, herkesin taşıması gereken büyük bir sosyal sorumluluk ve yük olduğunu insanlara hatırlatmak için çalışmasını Erzincan depreminin yıl dönümü olan 13 Mart tarihinde gerçekleştirmiştir.
Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Kavukcu, performansın gerçekleştirilmesinde desteğini esirgemeyen Erzincan Valisi Mehmet Makas’a, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun’a ve Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Levent’e teşekkürlerini iletti.

Diğer Haberler

Tercan Halk Eğitim Merkezînden Kurs Atağı

Tercan Halk Eğitim Merkezî Müdürlüğü istihdama yönelik olarak mesleki kurslar açmaya devam ediyor. Tercan Halk …

Çakır: “Mühür Kimin Elindeyse Süleyman O Olacak”

Mahalle buluşmalarına devam eden bağımsız Belediye Başkan adayı Yüksel Çakır, 31 Martta yapılacak olan yerel …