11 Aralık Pazartesi , 2023
Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ Prof. Dr. Parlak:“İslam Savaşla Değil Barış İle Yayılabilir”

Prof. Dr. Parlak:“İslam Savaşla Değil Barış İle Yayılabilir”

Türkiye Yazarlar Birliği Erzincan Şubesi’nin Kültürel Faaliyetleri devam ediyor. Erzincan Valiliği, Erzincan Belediyesi ve Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi ile imzalanan protokol gereğince müşterek olarak yapılan programda haftanın konuğu Prof. Dr. Nizamettin Parlak Mekke’nin Fethini anlattı.Türkiye Yazarlar Birliği Erzincan Şubesinin Aydınlıkevler Camiindeki Kültürevinde yapılan konferansta konuşan Prof. Dr. Nizamettin Parlak İslam’dan önce Mekke’nin ve Kâbe’nin tarihini ve önemini anlattı. Hz. Peygamberin Hacerülesvet’i Kâbe’nin duvarına yerleştirilmesi ile kendisine verilen “Muhammed’ül Emin “ ismi hakkında bilgiler verdi.
Hz. Peygamberin Hıra Nur dağındaki ilk vahyin ardından Müslümanlara yapılan baskıları anlatan Parlak “Peygamberimize suikastlar düzenlendi. Mekke’den çıkıp Sevr Mağarası’nda saklandı oradan da Medine’ye gitti. Müşriklerin kastı Hz. Peygamberi ve Müslümanları yok etmekti. Müşriklerin hicrete bile tahammülleri yoktu. Müslümanların üzerine seferler düzenlediler. Bedir ve Uhut ‘da da aradıklarını bulamadılar. Selman’ı Farisi’nin Medine’nin etrafına hendek kazılması fikri ile Medineyi de korudular“ dedi.
Nizamettin Parlak Mekke’nin fethinden önce Kâbe’nin müşriklerce de kutsal sayılan bir mekan olduğunu belirterek “ Müşrikler Kabe’nin etrafında alkışlarla, ıslıklarla çıplak bir vaziyette tavaf yapıyorlardı. Çıplaklıklarına gerekçe olarak ta ‘Biz günah işlediğimiz elbiselerimizi çıkarıyor, böylece günahsız olarak tavafımızı yapıyoruz’ diyorlardı. Ardından Hudeybiye anlaşması ile Mekke’nin fethinin ilk adımları atılmış oluyordu. Hz. Peygamberin Mekke’nin fethinden önceki tebliğinde Mekke’de sadece ikiyüzkırk kişi Müslüman olmuştu. Mekke’nin fethinden sonra Müslümanların sayısı çığ gibi büyüdü.
Çünkü Barış sağlanmıştı. İslam savaşla değil Barış ile yayılabilir.” Dedi.
Nizamettin Parlak “Mekke’nin fethinden önce Hz Peygamberin Sahabelerine ‘Mecbur olmadıkça savaşmayın. Kaçanları asla kovalamayın, yaralı ve esirleri öldürmeyin. Mekke’nin fethinden sonra Safa tepesinde toplanın’ diyerek İslamın barış dini olduğunu bilfiil göstermiş oldu.” Dedi.
Mekke’nin fethi sırasında onbeş-yirmi civarında müşrik hayatını kaybederken Müslümanlardan iki ya da -üç kişinin şehit olduğunu belirten Parlak Müslümanlar yağma yapmak yerine Kabe’deki putları temizleyip tavaf yaptılar.
Fetihten gün sonra da Mekkeliler Hz. Peygamberin yanında yer aldılar.
Çok sayıda Erzincanlının katıldığı program sonrasında TYB Şube Başkanı Halil İbrahim Özdemir Prof.. Dr. Nizamettin Parlak’a bir teşekkür plaketi verdi.

Diğer Haberler

Sağlık Konusunda Farkındalık Oluşturuldu

Erzincan İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Birimi tarafından 14 Kasım Dünya Diyabet Günü ve …

Erzincan MEM 2022 Yılı Okul Eğitimi Erasmus+ Programı Kapsamında Gerçekleştirilen Köln Hareketliliği Tamamlandı

Erzincan İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından başvurusu yapılan ve akredite olunan Okul Eğitimi proje hareketlilikleri …