Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ RAM’dan Tercih Danışmanlığı Hizmeti

RAM’dan Tercih Danışmanlığı Hizmeti

Üniversite tercih yapmak için bekleyen aday tercih konusunda karar verme aşamasına geldi. Kılavuzları inceleyen gençler Rehberler yardımı ile en doğru bölümü seçmek için araştırmalarını sürdürürken Erzincan Rehberlik ve Araştırma Merkezi öğrencilere yardımcı olmak için Sınav Tercih ve Danışma Merkez açıldı.

Erzincan Rehberlik ve Araştırma Merkezince YKS Tercih döneminde tercih danışmanlığı birimleri tarafından üniversite tercihinde bulunacak öğrencilerin tercih sürecinde yaşayacağı sıkıntıların önüne geçilmesi amacıyla tercih danışmanlığı hizmeti verilecek.
Erzincan Rehberlik ve Araştırma Merkezinde konu ile ilgili açıklama yapan RAM Müdürü Murat Yıldırım, “Bugün itibariyle tercih süreci başladı. Öğrencilerimiz almış oldukları puanlara göre tercihte bulunacaklar. Bizler buradan sevebileceğiniz, yapabileceğiniz bir mesleğe yönelmenizi tavsiye edebiliriz. Bugün burada yapacağınız tercih sizler için çok büyük önem arz ediyor” dedi.
Daha sonra konuşan Erzincan İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün, “Her yıl olduğu gibi bu yıl da öğrencilerimize sunacağımız tercih danışmanlığı hizmeti ile onların ilgi, değer ve yetenekleri doğrultusunda kendilerine en uygun üst öğretim kurumlarına yerleşmelerine katkı sağlamayı hedefliyoruz” dedi.
Gün açıklamasının devamın da; “Tercih danışmanlığı hizmeti rehber öğretmeni olan okullarda rehber öğretmenler aracılığıyla, rehber öğretmeni olmayan okullardaki öğrencilerimize ise RAM’ lar da oluşturulan tercih danışmanlığı birimlerimizce EBA (Eğitim Bilişim Ağı) üzerinden verilecektir. Rehberlik ve Araştırma Merkezimizde (RAM) kurulan tercih danışmanlığı birimlerince internete erişimi olmayan ve ortaöğretimden mezun öğrencilerimize telefonla vb. iletişim araçlarıyla tercih danışmanlığı hizmeti sunulacaktır.
Meslek seçimi genellikle akademik başarı ölçütüne ve herkesçe istenen bölümlere göre yapılıyor. Oysa yetişkin bir insanın yaşamında en belirleyici öğelerden biri olan kariyer için başka ölçütler de dikkate alınmalı. Bu seçimin kişiye getirdiği tatmin, yaşamının kalitesini ve kişisel mutluluğunu da doğrudan etkiliyor.
Eğitim ve iş yaşamındaki tercihler konusunda tercih danışmanlığı size bir çeşit ayna tutar. Tarafsız bir gözle yetenekleriniz, ilgileriniz, ailenizin beklentileri gibi birçok farklı yönden kendinize bakarak daha gerçekçi kararlar alabilirsiniz. Ayrıca tercih danışmanlığı ile seçeneklerinizi ve fırsatları da daha geniş bir yelpazede ele alabilirsiniz. Kurumumuza başvuran öğrencilere ortaöğretim ve yükseköğretim konusunda etkili ve verimli bir şekilde tercih danışmanlığı yapılarak, ilgi ve yetenekleri doğrultusunda ülkemizde ve yurt dışında eğitim veren bölüm ve üniversitelere yönlendirilmeleri sağlanır. Tercih Danışmanlığı Birimleri 12. Sınıf ve mezun olan öğrencilere Yükseköğretime geçiş sürecinde doğru seçimler yapabilmeleri konusunda yardımcı olmaktadır. Sınav sonuçlarının açıklanması ile birlikte
TERCİH DANIŞMANLIĞI SÜRECİ
Tercih Danışmanlığı Birimi ile görüşmek için randevu planlama, Öğrenci, Veli ve Rehber Öğretmen ile birlikte ön görüşme yapma, Öğrencinin ilgi ve yeteneklerine göre yönlendirme yapma, Öğrencinin kazanabileceği muhtemel okulları değerlendirmesi sonucunda ikinci bir görüşme yapma, Tercihlerin Öğrenci Seçme Merkezi’ne (ÖSYM) iletimi şeklinde ilerleyen bir sistemdir.
COVİD-19 Pandemi süreci nedeniyle bu yıl tercih danışmanlığı hizmeti yüz yüze verilemeyecektir. 0 446 224 09 40 nolu telefon ve EBA aracılığıyla tüm öğrenci ve velilerimizi tercih danışmanlığı hizmetinden yararlanmaya davet ediyoruz.

Diğer Haberler

Gazeteci-Yazar Kazım Erdem Özsoy, Aramızdan Ayrılalı Aldtı Yıl Oldu

Erzincan’da uzun yıllar gazetecilik yapan Özsöz Gazetesi Kurucusu Kazım Erdem Özsoy,  altı yıl önce bugün …

Cumhur İttifakı Olarak Erzincan’da Belediyeyi Kazanacağız

AK Parti Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman, 31 Mart Yerel Seçim sürecini değerlendirerek Erzincan’da Cumhur ittifakıyla …