Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ Sabah Namazında Bir Araya Geldiler

Sabah Namazında Bir Araya Geldiler

Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebetiyle Erzincan İl Müftüsü Mehmet Emin Çetin, Erzincan merkez ve köylerindeki personel ve cemaat ile sabah namazlarında bir araya geldi.
Camilerde sabah namazını kıldıran ve cami cemaatiyle de sohbet ve hasbihâl eden ve duâ ile sohbetlerini taçlandıran müftümüz, cami görevlisi arkadaşlarımızın hazırladıkları kahvaltı programlarına da iştirak etti.

Erzincan İl Müftüsü Mehmet Emin Çetin,, yaptığı ziyaretlerde, ana temâ etrafında şu hususları dile getirdiler:
Diyanet İşleri Başkanlığı’nca “Cami ve Hayat” ana teması çerçevesinde buluşmalar, faaliyetler ve yapılan sosyal etkinlikler; camileri insan hayatının merkezine taşımaya, insanı da cami merkezli yaşamaya yönlendirme adına için bir bilinç ortaya koyma amacına yöneliktir.
Kuşkusuz camilerin fonksiyonları arasında, Allâh’ın (c.c.) insanın bilinçli ve huzurlu bir hayat yaşaması için va’z ettiği en büyük lütuf ve ihsân, bir cami merkezinde şuurlu ve sorumlu fertler olarak toplanmak, iman, ilim, tevhîd, sevgi, adalet, kardeşlik ve yardımlaşma gibi mukaddes değerler etrafında huzurlu bir hayat sürdürmeyi sağlamak bulunmaktadır.
İslam’da saadet asrındaki cami anlayışından, günümüzde icra ettiği fonksiyona, hayatın merkezinde önemli bir rol üstlenen camiler, hayat vermeye ve inananlara camilerle hayat bulmaya uzanan yolda hayatımızı inşâ eden en etkin kurumların başında gelmektedir.
Camiler, medeniyetlere beşiklik eden maneviyat merkezleridir. İslam medeniyet tasavvurunda önemli rol oynamış, diğer bir tabirle cami merkezli bir medeniyet inşa edilmiştir. Medine ve Medine’de inşa edilen mescitler / camiler birer eğitim ve öğretim kurumu olmuştur. Tebliğ ve irşâd görevini yürütmede, aile, komşuluk, akrabalık ilişkileri gibi sosyal hayatı alakadar eden her meselede önemli roller üstlenmişlerdir. Bu nedenle, camilerimizde ailelerimize de yer açmak, kalbi mescitlere bağlı Müslüman nesiller yetiştirmek her zaman sorumluluk taşıyan inananların aslî görevi olmalıdır.
Camilerin manevi mimarlarının hayatlarından alınacak örneklerle, örnek yaşantılarla, bugünün cami ve mescidlerini îmâr etmeli, cemaatlerini yetiştirmeliyiz. Bu bağlamda, cami şuuruyla hayatına yön veren bir cemaati yetiştirmek, bir toplumu inşa etmek din görevlisi ve gönüllüsü kardeşlerimizin öncelikli ve zorunlu görevleri arasındadır.
İlimizin Ergenekon Mahallesi Camii ile başlayan ve Ulu Camii, Yeni Mahalle Camii, Mevlana Camii, Kandilli Camii, Muhammediye Camii, Akyazı saray Camii, Demirkent Fatih Camii, Kavakyolu Akşemseddin Camii, Ortayurt Köyü Camii, Yalnızbağ Çaybaşı Medine Camii, Yaylabaşı Saadet Hatun Camii ve Müftülük Mescidinde yapılan sabah namazı buluşmaları ile sona erdirilen “Camiler ve Din görevlileri Haftası Buluşma Etkinlikleri” Cami ve Hayat bilinci etrafında faydalı neticeler ortaya konmasına vesile olacaktır.

Diğer Haberler

“Gözümüz Olun” Projesi İşbirliği Protokolü İmza Töreni Düzenlendi

Erzincan’da huzur ve güven ortamının daha da arttırılması amacıyla Vali Hamza Aydoğdu başkanlığında, “Gözümüz Olun” …

Tanoğlu, Hukuki Süreç Başlattı

Erzincan’da faaliyet gösteren Ajans Erzincan isimli haber sitesinde yayınlanan haberlerle ilgili olarak Erzincan Ticaret ve …