Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ Sağlık Personellerine İşitme Tarama Eğitimi Verildi

Sağlık Personellerine İşitme Tarama Eğitimi Verildi

Erzincan’da yeni doğan bebek ve 1. sınıfa giden çocukların işitme taraması yapılması kapsamında 21 sağlık personeline ulusal işitme tarama programı online güncelleme eğitimi verildi.
Türkiye genelinde bebeklik ve çocukluk çağında sık görülen işitme kaybının erken tanınması ve gerekli tedavilerinin sağlanabilmesi amacıyla Çocuk ve Ergen Sağlığı Dairesi Başkanlığı tarafından “Ulusal İşitme Tarama Programı (UİTP)” yürütülmektelerek program kapsamında hem yenidoğan bebeklerin hem de ilköğretim 1’inci sınıfa giden çocukların işitme taraması yapılmakta.Program kapsamında Erzincan’da görev alan 21 sağlık personeline ulusal işitme tarama programı online güncelleme eğitimi verildi. Eğitim sonunda Erzincan İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Erkan Hirik ve birim yönelticilerinin katılımıyla kursiyer sağlık personellerine belgeleri takdim edildi.
Erzincan İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Erkan Hirik; İşitme kaybıyla doğan ya da doğum sonrası dönemde işitme kaybı olan çocukların erken dönemde tespit edilmesi, uygun tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarının yapılması amacıyla Bakanlığımız tarafından Yenidoğan İşitme Taraması Programı yürütülmektedir. Bu program sayesinde, işitme kaybı yaşayan çocukların sosyal, bilişsel ve dil gelişimleri olumsuz olarak etkilenmeden, en uyumlu şekilde topluma karışmalarının sağlanması, sağlık personeli ile toplumun bu konuda duyarlılığının ve bilinç düzeyinin artması amaçlanmaktadır. Hedefimiz doğumu takiben 6 ay içinde işitme kayıplı çocukların tespit edilmesi ve tedavilerinin başlatılmasının sağlanmasıdır dedi.

Diğer Haberler

Tanoğlu’ndan Ramazan Bayramı Kutlama Mesajı

Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tanoğlu Ramazan Bayramı münasebetiyle bir mesaj …

ERZİNCAN’DA DEĞİŞİM ARZUSU VE İSTEĞİ KAPALI MEKÂNLARA SIĞMIYOR

Erzincan Bağımsız Belediye Başkan Adayı Yüksel Çakır,  seçim çalışmaları kapsamında Halit Paşa Mahallesinde mahalle sakinleri …