29 Mayıs Çarşamba , 2024
Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ Şeker Pancarında Hasat Başladı
4 EKİM DÜNYA HAYVANLARI KORUMA GÜNÜ'NDE BİR ARAYA GELEREK ORTAK AÇIKLAMA YAPAN 230 SİVİL TOPLUM KURULUŞU, YABAN HAYVANLARINI ÖLDÜRMENİN SPOR, TURİZM, HOBİ YA DA İHALE KONUSU OLAMAYACAĞINI BELİRTEREK, AVCILIĞIN TAMAMEN YASAKLANMASINI İSTEDİ. (İHA/BURSA-İHA) 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü'nde bir araya gelerek ortak açıklama yapan 230 sivil toplum kuruluşu, yaban hayvanlarını öldürmenin spor, turizm, hobi ya da ihale konusu olamayacağını belirterek, avcılığın tamamen yasaklanmasını istedi.

Şeker Pancarında Hasat Başladı

Erzincan’da yoğun olarak yetiştiriciliği yapılan şeker pancarında hasat başladı. Erzincan’ın önemli tarımsal ürünlerinden biri konumunda bulunan şeker pancarında 2020 yılı hasadın tamamlanmasıyla sorunsuz şekilde sona erecek.
Hasadın başlaması nedeniyle Erzincan Ziraat Odası Başkanlığı tarafından bir etkinlik gerçekleştirildi. Düzenlenen etkinliğe Erzincan Valisi Mehmet Makas, Erzincan İl Genel Meclisi Başkanı Bekir Yıldız, Erzincan İl Tarım ve Orman Müdürü Murat Şahin, Erzincan Ziraat Odası Başkanı Tamer Geyik, Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İbrahim Karakuş ve çiftçiler katıldı.
Erzincan’daki şeker pancarı yetiştiriciliği konusunda Erzincan Valisi Mehmet Makas’a bilgi veren İl Tarım ve Orman Müdürü Murat Şahin, 2020 yılının şeker pancarı açısından bereketli bir sezon olarak geçtiğini ifade ederek, Erzincan merkezde geçen yıl 24 bin dekar olan şeker pancarı ekim sahasının bu yıl 31 bin dekara çıktığını söyledi.İl genelindeki ekim sahasının 55 bin dekar olduğunu vurgulayan İl Müdürü Şahin, Erzincan şeker fabrikasının her yıl 2 bin çiftçi ile sözleşmeli üretim gerçekleştirdiğini ve yaklaşık 200 bin ton pancar işlediğini ve 26 bin ton civarında şeker ürettiğini söyledi.
Erzincan Ziraat Odası Başkanı Tamer Geyik ise şekerpancarının stratejik değerine dikkat çekerek vazgeçilemeyecek tarımsal ürünler arasında şekerpancarının ilk sıralarda yer aldığını söyledi. Geçtiğimiz yıllarda Erzincan çiftçisinin sulama suyu noktasında büyük sıkıntılar yaşadığını söyleyen Başkan Geyik, sulama birliklerinin İl Özel İdaresine devri ile sorunların büyük ölçüde giderildiğini söyledi. Sulama suyu noktasında emeği geçenlere teşekkür eden Başkan Geyik, şu andaki en büyük beklentilerinin pancar taban fiyatlarının bir an önce açıklanması olduğunu söyledi.
Erzincan İl Genel Meclisi Başkanı Bekir Yıldız ise, İl Özel İdaresinin her daim çiftçinin yanında olduğunu, yaşanan sulama suyu sorunlarına duyarsız kalmadıklarını ve çiftçilerin su sorununu büyük oranda çözdüklerini söyledi. Önümüzdeki yıllarda sulama suyundaki sorunları tamamen çözmek için çalıştıklarını söyleyen Yıldız, çiftçilerin maliyetini de daha da aşağıya çekmek için çalıştıklarını söyledi.
GİRLEVİK HES ÖZEL İDARE
BÜNYESİNE ALINIYOR
Erzincan Valisi Mehmet Makas ise çiftçilere müjde vererek yakın zamanda Girlevik HES’in malvarlığı olarak İl Özel İdare bünyesine kazandırılacağını ve elde edilecek gelir ile tarımsal sulama suyuna sübvanse uygulanacağını söyledi. Mertekli regülatöründe HES kurulması için proje aşamasına geldiklerini söyleyen Vali Makas, Özel İdare bünyesinde kurulan Er İrade şirketinin çiftçinin yaşadığı sulama suyu sorunlarının giderilmesinde büyük rol oynayacağını söyledi. Vali Makas sözlerini şöyle dürdürdü: “Tüm bunların hayata geçirilmesinde bizlere öncülük eden ve büyük destek veren Son Başbakanımız Binali Yıldırım beye ve bölge milletvekillerine ayrıca emeği geçen yerel idarelere ve çiftçi örgütlerine teşekkür ediyorum. Pandemi sürecini rağmen tarımsal üretimi gerçekleştiren ve daha da artıran Erzincan çiftçisine ve sektörün temsilcilerine teşekkür ediyorum. Devlet vatandaşı için buradadır ve vatandaşının emrindedir.”
Ardından traktöre binen Erzincan Valisi Mehmet Makas, şekerpancarı hasadı gerçekleştirerek çiftçiler ve çiftçi örgütlerinin temsilcileri ile görüş alışverişinde bulundu.

Diğer Haberler

Gazeteci-Yazar Kazım Erdem Özsoy, Aramızdan Ayrılalı Aldtı Yıl Oldu

Erzincan’da uzun yıllar gazetecilik yapan Özsöz Gazetesi Kurucusu Kazım Erdem Özsoy,  altı yıl önce bugün …

Cumhur İttifakı Olarak Erzincan’da Belediyeyi Kazanacağız

AK Parti Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman, 31 Mart Yerel Seçim sürecini değerlendirerek Erzincan’da Cumhur ittifakıyla …