29 Mayıs Çarşamba , 2024
Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ Tercan’da Kurtuluş Coşkusu

Tercan’da Kurtuluş Coşkusu

17 Şubat Tercan’ın Düşman İşgalinden Kurtuluşu’nun 104’üncü yıl dönümünü münasebetiyle Atatürk Anıtına çelenkler sunuldu. Kaymakamlık ve Belediye Başkanlığının çelenklerinin Atatürk Anıtına sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunularak istiklal marşı okundu.
Çelenk sunma programından sonra “Temsili Canlandırma” yapıldı. 17 Şubat 1918’ de Türk askerleri ile işgalciler arasındaki savaş anı temsili olarak canlandırıldı.
Daha sonra Ahmet Yesevi parkında düzenlenen “Tören Geçidi” programında antrik paşa’nın zincirleri çözülerek, Kaymakam Musa Kazım Çelik tarafından serbest bırakıldı. Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından Kur’an-ı Kerim Tilaveti akabinde İlçe Müftüsü Hekim Şahin tarafından 17 Şubat 19168’ de ilçemizin düşman işgalinden kurtarıldığı esnada şehit düşen ve tüm şehitlerimiz için dualar edildi. Daha sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Son Başbakan Binali Yıldırım, Erzincan Millet Vekili Süleyman Karaman ve 9.Kolordu Komutanı Tümgeneral Erhan Uzun’ un gönderdikleri kutlama mesajları okundu. Düzenlenen törende Tercan Belediye Başkanı Lokman Gültekin, Kaymakam Musa Kazım Çelik, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aaksun, Erzincan Milletvekili Burhan Çakır ve Erzincan Valisi Mehmet Makas birer konuşma yaptılar.
Törenin ardından cirit müsabakası düzenlendi, vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği cirit müsabakasından sonra Tercan’ın düşman işgallinden kurtuluşunun 104. yıldönümü etkinlikleri İlçe Genlik ve Spor Salonunda düzenlenen “Konser” ile devam etti.
Konserde ses sanatçıları Emrah Şimşek, Coşkun Yaklçın ve Eda Doğanay sahne aldı.
Düzenlenen etkinliklere Erzincan Valisi Mehmet Makas, Erzincan Milletvekili Burhan Çakır, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, Kaymakam Musa Kazım Çelik ve Eşi Sabah Çelik, Tercan Belediye Başkanı Lokman Gültekin, İlçe Kaymakamları, İlçe Belediye Başkanları, Belde Belediye Başkanları, Siyasi Parti İl ve İlçe temsilcileri, kamu kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Diğer Haberler

Gazeteci-Yazar Kazım Erdem Özsoy, Aramızdan Ayrılalı Aldtı Yıl Oldu

Erzincan’da uzun yıllar gazetecilik yapan Özsöz Gazetesi Kurucusu Kazım Erdem Özsoy,  altı yıl önce bugün …

Cumhur İttifakı Olarak Erzincan’da Belediyeyi Kazanacağız

AK Parti Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman, 31 Mart Yerel Seçim sürecini değerlendirerek Erzincan’da Cumhur ittifakıyla …