24 Haziran Pazartesi , 2024
Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ Tercan’ın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 102. Yılı Kutlandı

Tercan’ın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 102. Yılı Kutlandı

Erzincan’ın Tercan ilçesinin Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 102. yıl dönümü ilçede düzenlenen etkinliklerle kutlandı. Türk askerleri ile işgalciler arasındaki savaş anının temsili olarak canlandırıldığı kutlamalara halkın ilgisi yoğun oldu.
Etkinlikler kapsamında ilçe girişinde Türk Askerleri ile işgalciler arasındaki savaş temsili olarak canlandırıldı. Buradaki etkinliğin ardından tören alanında düzenlenen programda saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu.
Düzenlenen törende Tercan Belediye Başkanı Lokman Gültekin, Tercan Kaymakamı Kürşad Karaca, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, Erzincan Milletvekilleri Süleyman Karaman ve Burhan Çakır birer konuşma yaptılar.
Törende konuşan Erzincan Valisi Ali Arslantaş; “Doğu Anadolu Bölgesindeki birçok ilimiz ve ilçemiz gibi Tercan ilçemiz de Birinci Dünya Savaşı esnasında 1916 yılında Ruslar tarafından işgal edilmiş ve yaklaşık iki yıl süren bu işgal boyunca Ermeni çetelerin pek çok yağmalama ve katliamlarına maruz kalmıştır.

Anadolu’nun vefakâr ve sabırlı insanları bağımsızlık mücadelesinde tüm zorluklara rağmen umutlarını yitirmemiş, yaşadıkları pek çok acının ve dramın ardından kahraman ordumuzla birlikte mücadelelerini sürdürerek 13 Şubat 1918 Çarşamba günü Erzincan’dan 17 Şubat 1918 Pazar günüde Tercan’dan işgalcileri söküp atmışlardır. Bu kurtuluşu sağlayıp, Erzincan’ı, Tercan’ı bizlere emanet eden o kahraman ordumuzu minnetle yad ediyorum. Bütün Tercanlıların kurtuluş gününü tebrik ediyorum.
Konuşmaların ardından Mehter Takımı’nın gösterisi ile devam eden program geçit töreni ile sona erdi.
Etkinliklere Erzincan Valisi Ali Arslantaş, Erzincan Milletvekilleri Süleyman Karaman ve Burhan Çakır, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, Tercan Kaymakamı Kürşad Karaca, Tercan Belediye Başkanı Sayın Lokman Gültekin, kamu kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Törenin ardından restore edilen Mamahatun Camisinde incelemede bulunan Erzincan Valisi Ali Arslantaş ve Erzincan Milletvekilleri Süleyman Karaman ve Burhan Çakır’a daha sonra Tercan 17 Şubat Spor Kulübü tarafından isimlerinin yazılı olduğu birer forma hediye edildi. Buradaki programın ardından Tercan ilçesine bağlı Kargın Beldesinin Belediye Başkanlığını ziyaret eden Erzincan Valisi Ali Arslantaş ve beraberindeki heyet burada ise Kargın Belediye Başkanı Zafer Kaya ile görüştüler.

Diğer Haberler

Tanoğlu’ndan Ramazan Bayramı Kutlama Mesajı

Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tanoğlu Ramazan Bayramı münasebetiyle bir mesaj …

ERZİNCAN’DA DEĞİŞİM ARZUSU VE İSTEĞİ KAPALI MEKÂNLARA SIĞMIYOR

Erzincan Bağımsız Belediye Başkan Adayı Yüksel Çakır,  seçim çalışmaları kapsamında Halit Paşa Mahallesinde mahalle sakinleri …