9 Aralık Cumartesi , 2023
Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ Uluslararası Türk Dünyası Sempozyumu Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Uluslararası Türk Dünyası Sempozyumu Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Erzincan’da 9-12 Ekim 2022 tarihlerinde düzenlenecek olan, “ Uluslararası Türk Dünyası Sempozyumu” adlı program ile ilgili olarak sempozyum yürütücüsü Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi, Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdulkadir Gül tarafından Vali Mehmet Makas başkanlığında sempozyum hazırlık süreci ve bilgilendirme toplantısı yapıldı. Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörlük Toplantı Salonu’nda gerçekleşen toplantıya Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Levent ve Vali Yardımcısı Hüseyin Remzi Konak katıldı.
Gerçekleşen toplantıda sempozyum programı hakkında bilgiler veren Prof. Dr. Abdulkadir Gül, Uluslararası Türk Dünyası Sempozyumu’nun Türk Dünyası’nın dil, edebiyat, tarih, sanat, enerji, diaspora, ticaret, coğrafya, sosyoloji, halbilimi, antropoloji, turizm, maarif, uluslararası ilişkiler, ekonomi, belediyecilik, ilahiyat, kamu idaresi, hukuk, ulaştırma ve haberleşme gibi birçok alanda bilimsel araştırmalara ortak bir paylaşım zemini sağlamak için düzenleneceğini belirtti.
Yapılacak bu faaliyette Türk Dünyasının dünü, bugünü ve geleceğine yönelik önermelerin ortaya konulmasının hedeflendiğine dikkat çeken Gül: “Sempozyumun başlığında da görüldüğü üzere faaliyetlerin her aşamasinda evvela sorunların tespiti ve akabinde ise çözüm önerileri üzerine odaklanılacaktır. Diğer bir ifadeyle müşterek konularda daha etkin ve çözüm odaklı fikirlere ulaşılması asıl amaçtır” dedi.
Sempozyumun uluslarası boyutta önemine değinen Gül, sempozyumla Türk Devletleri Teşkilatının 2040 vizyonu esas alındığını, ortak bir akılla uygulanabilir önerilerin ve projelerin neler olabileceğine dair çalışmalar yapıldığını belirtti. Ayrıca Gül, sempozyumla Türk Dünyasındaki iş birliği çok boyutlu bir şekilde güçlenip ve derinleşeceğinin öngörüldüğünü sözlerine ekledi.
Sempozyum hazırlık süreci konusunda bilgiler de aktaran Prof. Dr. Abdulkadir Gül, sempozyuma katkılarından dolayı başta Sayın Binali Yıldırım olmak üzere Erzincan Valiliği, Erzincan Belediyesi ve Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi yönetimine teşekkürlerini sundu.

Diğer Haberler

Sağlık Konusunda Farkındalık Oluşturuldu

Erzincan İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Birimi tarafından 14 Kasım Dünya Diyabet Günü ve …

Erzincan MEM 2022 Yılı Okul Eğitimi Erasmus+ Programı Kapsamında Gerçekleştirilen Köln Hareketliliği Tamamlandı

Erzincan İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından başvurusu yapılan ve akredite olunan Okul Eğitimi proje hareketlilikleri …